fbpx

Do Gruzji z biurem podróży z Oborników - dlaczego warto odwiedzić kaukaski kraj

Słynąca ze swojej gościnności Gruzja kojarzy się wielu osobom z czerwonym winem, dzikim tańcem i głośnym śpiewem, jednak miejsce to kryje całą masę innych godnych polecenia atrakcji. Znajdują się tu jedne z najbardziej imponujących gór na świecie, a także starodawne budowle i bogate tereny leśne. Na wycieczkę do Gruzji możesz wybrać się z wybranym biurem podróży z Oborników czy Poznania.

Svanetia

Wiele osób twierdzi, że jest to najpiękniejszy z wszystkich regionów Gruzji. Co ciekawe, miejscowi oprócz własnych tradycji posługują się także własnym językiem. Będąc w Svaneti, warto zobaczyć jedną z najwyższych na świecie zapór wodnych – Inguri. Charakterystyczne dla rejonu kamienne wieże są tu nie lada atrakcją turystyczną, a niektóre z nich mają już ponad 1000 lat. Udaj się do będącego stolicą regionu miasta Mestii, odwiedź popularne muzeum Svaneti i na własnej skórze przekonaj się, jak niezwykła bywa gościnność mieszkańców tego regionu. Przed wyjazdem zorientuj się w wymaganiach dotyczących formalności wjazdowych, o których przeczytasz na stronie https://paszporty.com.pl/czy-do-gruzji-potrzebny-jest-paszport/.

Dawne świątynie

Gruzja jako jeden z pierwszych krajów na świecie przyjęła oficjalnie religię chrześcijańską, co wpłynęło na to, że dziś można zwiedzić tu mnóstwo lepiej lub gorzej zachowanych, starodawnych świątyń. Cerkwie prawosławne są ważnym elementem gruzińskiej codzienności. Kto chce na własne oczy ujrzeć piękno tych dawnych budowli, powinien udać się do miasta Tbilisi, aby zobaczyć Kościół Metechi i Katedrę Sioni. Warto również zwrócić uwagę na ormiańską katedrę św. Jerzego znajdującą się w stolicy.

Oryginalna gruzińska kuchnia

Jeżeli zagraniczne wyjazdy wiążą się dla Ciebie z poznawaniem nowych smaków, wycieczka w którykolwiek z rejonów Gruzji może okazać się doskonałym wyborem. Gruzini – podobnie jak Polacy – uwielbiają wyroby mączne, więc miłośnicy rodzimych pierogów będą zachwyceni tutejszymi Chinkali czy Chaczapuri. Świeża papryka, bakłażan i orzechy oraz mniej popularne w naszym kraju mleko kozie i owcze są bardzo popularne w kaukaskim kraju. Gruzini słyną także z produkcji doskonałych, wysokogatunkowych win.

Imponujące skalne miasta

Jedną z najbardziej charakterystycznych gruzińskich atrakcji są tzw. skalne miasta. Najstarsze z nich  leży w Kartilii Wewnętrznej . Nosi nazwę Upliscyche i było dawniej miejscem schronienia pogan. Ogromne piaskowce przybierają tu niezwykle ciekawe formy – zdecydowanie warto tu zawitać podczas wycieczki po Gruzji. Inne godne polecenia miasta skalne to Dawid Garedża położone w rejonie stoków góry Garedża oraz Wardzia znajdująca się pobliżu miasta Aspindzia.

Piękno gruzińskich gór

Gruzja jest istnym rajem dla miłośników wysokogórskich przepraw. Występują tu trudne szlaki, z których zadowoleni będą doświadczeni trekkingowcy, jak i mniej zaawansowane trasy dla amatorów. Góry Kaukazu kryją multum ciekawych miejsc. Jednym z tych, które zdecydowanie warto odwiedzić, jest mierzący 5054 m n.p.m. Kazbek, gdzie znajduje się wygasły wulkan Mkinvartsveri. Niektóre z górskich szczytów bywają ośnieżone przez cały rok, w związku z czym Gruzja przyciąga narciarzy i snowboardzistów. Jeżeli również zamierzasz tu przyjechać z wybranym biurem podróży z Oborników czy Poznania, nie zapomnij o zapoznaniu się z formalnościami – o wymogach wjazdowych przeczytasz w serwisie internetowym https://paszporty.com.pl/.