fbpx

Ogród moje królestwo

Kosa spalinowa – odkrywamy sekrety jej trafnego wyboru

Kosa spalinowa jest narzędziem, które świetnie uzupełni działanie tradycyjnej kosiarki. Używając jej, z łatwością zetniesz trawę w miejscach, do których standardowa kosiarka nie ma dostępu – np. tuż przy murze, przy płocie lub dookoła drzewek. Chcąc kupić takie urządzenie, powinniśmy rozważyć jego najważniejsze parametry – oto one!

Na co wpływa rodzaj silnika kosy spalinowej?

Wyróżniamy 2 rodzaje silników, w które mogą być wyposażone kosy spalinowe:

- silnik dwusuwowy – uruchomienie i prawidłowe działanie urządzenie wymaga zastosowanie mieszaniny benzyny i oleju. Na korzyść takiej kosy spalinowej przemawia to, że można nią pracować w niemalże każdej pozycji;

- silnik czterosuwowy – urządzenie to najczęściej jest zasilane olejem napędowym. Jest także wygodniejsze w użytkowaniu, gdyż cechuje je mniejsza ilość wibracji oraz hałasu. Emituje również mniej spalin, przez co jest bardziej przyjazne środowisku.

kosa spalinowa – odkrywamy sekrety jej trafnego wyboru2

Uruchamianie kosy mechanicznej – dostępne możliwości

Podczas wybierania kosy spalinowej, warto też zastanowić się nad tym, jaki sposób jej uruchamiania będzie dla nas najwygodniejszy: z linką czy na guzik. W tym pierwszym przypadku trzeba mocno pociągnąć za linkę, często kilkakrotnie, aby włączyć silnik – nie ulega wątpliwości, że nie jest to zbyt komfortowe i wymaga zastosowania niemałej siły. W przypadku guzika, wystarczy go jedynie wcisnąć – impuls elektryczny rozpocznie pracę urządzenia. Jest to zatem wygodniejsze rozwiązanie, choć zdecydowanie droższe niż jego poprzednik.

Zbiornik paliwa i ciężar

Stając przed wyborem kosy spalinowej, powinniśmy także zwrócić uwagę na jego ciężar. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy będziemy z niego korzystać przez długi czas – po kilku godzinach nie będziemy już w stanie utrzymać go w powietrzu. Na rzeczywisty ciężar urządzenia wpływa również wielkość zbiornika na paliwo. Duży zbiornik może znacząco podnieść wagę produktu, jednak jednocześnie umożliwi nam dłuższą pracę bez ponownego dolewania paliwa, co może być kłopotliwe w przypadku koszenia na dużym obszarze.

kosa spalinowa – odkrywamy sekrety jej trafnego wyboru3

Rodzaj mechanizmu tnącego kosy a precyzja cięcia

To właśnie od rodzaju mechanizmu tnące zależy to, czy kosa spalinowa będzie sobie radzić jedynie ze standardową, zadbaną trawą czy ze splątanymi chwastami o twardych łodygach. Rozróżniamy jego 3 rodzaje:

- głowica z nylonową żyłką – najtańsze urządzenie, które nie należy jednak do najtrwalszych. Sprawdza się w przypadku hobbystycznego, niezbyt częstego użytkowania na zadbanym trawnika. Może jednak nie podołać koszeniu chwastów czy trawnika na nierównym terenie;

- głowica z nożami tnącymi – nieco trwalsza niż wcześniejsze rozwiązanie. Noże produkowane są z metalu lub z tworzywa sztucznego i nadają się do cięcia trawy na dość zaniedbanych trawnikach;

- profesjonalna tarcza tnąca – używając jej, możesz z powodzeniem wykonać pracę na dużym terenie. Poradzi sobie świetnie ze splątanymi chwastami, jak również z niewielkimi krzewami czy drzewkami. Najczęściej stosowana przez profesjonalnych użytkowników.