Skip to main content


Jak przygotować ogród do nowego sezonu?

| artykuł sponsorowany | Ogród

Jeśli masz ogród, warto przygotować go do sezonu. Zwłaszcza po zimie wypada zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację roślin, sprawność sprzętów ogrodowych i plan nasadzeń na najbliższe miesiące. Sprawdź, jak sprawnie przygotować ogród do nowego sezonu.

Planowanie sezonu ogrodowego, krok po kroku

Sezon wiosenno-letni zawsze wiąże się z koniecznością przeprowadzania różnych prac ogrodowych. Najważniejsze jest rozplanowanie działań i zadbanie o kwestię nowych nasadzeń. Weź pod uwagę rośliny, które już masz, a także formę ogrodu, jego nasłonecznienie i rodzaj gleby. Jeśli masz cebule roślin zimujące w piwnicy, możesz rozważyć ich ponowne wykorzystanie. A może posiadasz warzywniak? Warto zadbać również o jego zagospodarowanie. W zależności od warzyw, jakie chcesz hodować, należy sadzić je w konkretnych miesiącach (np. cebulę, marchew i sałatę na przełomie marca/kwietnia). Dzięki zaplanowaniu będzie można rozlokować rośliny tak, aby zmieścić nasiona i sadzonki później rosnących okazów, np. ogórków i dyni.

Warto zatroszczyć się o meble ogrodowe, akcesoria basenowe, sprzęty do grillowania, wypoczynku i rekreacji. Wypada też zadbać o swoje narzędzia ogrodnicze. Możesz zrobić generalny przegląd sprzętów i jeśli pojawi się konieczność, dokupić nowe lub naprawić te, które już masz. Jeśli jesienią nie zająłeś się o konserwacją narzędzi, wiosna to ostatni moment, aby to zrobić. Narzędzia przed użyciem powinny zostać nie tylko sprawdzone, ale też dokładnie wyczyszczone.

Porządki w ogrodzie przed sezonem

Aby przygotować ogród na zbliżający się sezon, musisz przeprowadzić staranne porządki. Co dokładnie zrobić? Wszystko zależy od tego, co znajduje się w twoim ogródku. Sprzątanie może obejmować zarówno sprzęty ogrodowe, jak i pozbywanie się m.in. zimowego okrycia z wrażliwych roślin, rozgarnianie torfu i kory oraz mnóstwo innych czynności. Dzięki sprzątaniu można przygotować ogród na kolejne, ciepłe miesiące.

Ściąganie osłon zimowych powinno trwać minimum dwie doby, żeby zrobić to ostrożnie i stopniowo. Przy słonecznej pogodzie można je lekko rozchylić, a następnie całkowicie zdjąć w pochmurny dzień. Ważne jest uprzątnięcie pozostałości po jesieni i zimie, czyli zaschniętych bylin, resztek liści i zabrudzeń po śniegu. Nie pomijaj też mebli ogrodowych i odpowiednio je zaimpregnuj. Dotyczy to zwłaszcza mebli wykonanych z naturalnych materiałów.

Rośliny również są ważne!

Zatroszcz się o rośliny, które masz już w ogrodzie. Usuń chwasty i ewentualnie szkodniki, które się na nich znajdują. Jeśli jest konieczność (np. roślina jest chora), pozbądź się wybranych okazów z korzeniami, aby nie narażać innych. Zmniejszy to ryzyko powrotu insektów i zwiększy szansę na powrót do zdrowia sąsiednich roślin. W poprzednim sezonie pojawił się problem ze szkodnikami? Przekop ziemię na głębokość ok. 20 cm. W ten sposób możesz usunąć nawet ukryte pod ziemią larwy.

Sprawdzaj ziemię, zwracając szczególną uwagę na jej pH oraz zawartość substancji odżywczych. Jeśli jest wartościowa i spulchniona, wystarczy uzupełnić ją do odpowiedniego poziomu. Przyciąć należy też drzewka owocowe i ozdobne. Dzięki pozbyciu się martwych gałęzi i dzikich fragmentów można pozwolić roślinom odżyć. Przyczyni się to również do lepszego ich owocowania i bujniejszego kwitnięcia.

Jakie zalety mają trawy ozdobne?

Każdy właściciel ogrodu poszukuje wyjątkowych roślin, które ozdobią zielony zakątek. Na ogół zależy mu na tym, aby efektownie się prezentowały niezależnie od pory roku. Ponadto oczekuje łatwości w pielęgnacji i szybkiego wzrostu. Wszystko to sprawia, że ogromną popularnością cieszą się trawy ozdo...

Basen stelażowy: tworzenie idealnej letniej oazy

Zakup basenu ogrodowego o konstrukcji stelażowej zyskuje w Polsce coraz większą popularność.

Jaka jest najlepsza wędzarnia elektryczna do domowego użytku?

Wędzić może praktycznie każdy, kto posiada odpowiednie do tego urządzenie. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest inwestycja w wędzarnię elektryczną. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych modeli, w których żywność jest wędzona dymem z palącego się drzewa. Wysokiej klasy sprzęt jest w stanie szy...

Zaprojektuj przestrzeń w swoim ogrodzie wybierając leżaki basenowe

Marzysz o błogim wypoczynku, nie martwiąc się o to, że musisz szukać takiego miejsca daleko poza miastem? Jeżeli tylko posiadasz ogród lub nawet nieduży taras, to z pewnością doskonale w tym celu sprawdzą się leżaki basenowe.

Drewno czy kompozyt – jaki materiał wybrać na taras?

Wybór odpowiedniego materiału to jedna z najważniejszych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę przy budowie przydomowej przestrzeni.

Wertykulatory: sekret zdrowego trawnika

Pozornie może się wydawać, że początek roku nie jest odpowiednią porą na zajmowanie myśli pracami ogrodowymi. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Gdy dni zaczną robić się dłuższe i nieco cieplejsze, będzie to właściwy moment na przygotowanie trawnika na sezon wiosenno-letni. To właśnie...

Ogrodzenia jako element designu: Jak harmonijnie łączyć estetykę z funkcjonalnością

Ogrodzenia są nie tylko barierą ochronną, ale również wyrazistym elementem designu i architektury budynku. Harmonijne łączenie stylu z funkcjonalnością w przypadku ogrodzeń to sztuka, która nie tylko podkreśla charakter posesji, ale także spełnia praktyczne potrzeby. Jak zatem osiągnąć równowagę ...