Przejdź do głównej treści


Jak przygotować ogród do nowego sezonu?

| artykuł sponsorowany | Ogród

Jeśli masz ogród, warto przygotować go do sezonu. Zwłaszcza po zimie wypada zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację roślin, sprawność sprzętów ogrodowych i plan nasadzeń na najbliższe miesiące. Sprawdź, jak sprawnie przygotować ogród do nowego sezonu.

Planowanie sezonu ogrodowego, krok po kroku

Sezon wiosenno-letni zawsze wiąże się z koniecznością przeprowadzania różnych prac ogrodowych. Najważniejsze jest rozplanowanie działań i zadbanie o kwestię nowych nasadzeń. Weź pod uwagę rośliny, które już masz, a także formę ogrodu, jego nasłonecznienie i rodzaj gleby. Jeśli masz cebule roślin zimujące w piwnicy, możesz rozważyć ich ponowne wykorzystanie. A może posiadasz warzywniak? Warto zadbać również o jego zagospodarowanie. W zależności od warzyw, jakie chcesz hodować, należy sadzić je w konkretnych miesiącach (np. cebulę, marchew i sałatę na przełomie marca/kwietnia). Dzięki zaplanowaniu będzie można rozlokować rośliny tak, aby zmieścić nasiona i sadzonki później rosnących okazów, np. ogórków i dyni.

Warto zatroszczyć się o meble ogrodowe, akcesoria basenowe, sprzęty do grillowania, wypoczynku i rekreacji. Wypada też zadbać o swoje narzędzia ogrodnicze. Możesz zrobić generalny przegląd sprzętów i jeśli pojawi się konieczność, dokupić nowe lub naprawić te, które już masz. Jeśli jesienią nie zająłeś się o konserwacją narzędzi, wiosna to ostatni moment, aby to zrobić. Narzędzia przed użyciem powinny zostać nie tylko sprawdzone, ale też dokładnie wyczyszczone.

Porządki w ogrodzie przed sezonem

Aby przygotować ogród na zbliżający się sezon, musisz przeprowadzić staranne porządki. Co dokładnie zrobić? Wszystko zależy od tego, co znajduje się w twoim ogródku. Sprzątanie może obejmować zarówno sprzęty ogrodowe, jak i pozbywanie się m.in. zimowego okrycia z wrażliwych roślin, rozgarnianie torfu i kory oraz mnóstwo innych czynności. Dzięki sprzątaniu można przygotować ogród na kolejne, ciepłe miesiące.

Ściąganie osłon zimowych powinno trwać minimum dwie doby, żeby zrobić to ostrożnie i stopniowo. Przy słonecznej pogodzie można je lekko rozchylić, a następnie całkowicie zdjąć w pochmurny dzień. Ważne jest uprzątnięcie pozostałości po jesieni i zimie, czyli zaschniętych bylin, resztek liści i zabrudzeń po śniegu. Nie pomijaj też mebli ogrodowych i odpowiednio je zaimpregnuj. Dotyczy to zwłaszcza mebli wykonanych z naturalnych materiałów.

Rośliny również są ważne!

Zatroszcz się o rośliny, które masz już w ogrodzie. Usuń chwasty i ewentualnie szkodniki, które się na nich znajdują. Jeśli jest konieczność (np. roślina jest chora), pozbądź się wybranych okazów z korzeniami, aby nie narażać innych. Zmniejszy to ryzyko powrotu insektów i zwiększy szansę na powrót do zdrowia sąsiednich roślin. W poprzednim sezonie pojawił się problem ze szkodnikami? Przekop ziemię na głębokość ok. 20 cm. W ten sposób możesz usunąć nawet ukryte pod ziemią larwy.

Sprawdzaj ziemię, zwracając szczególną uwagę na jej pH oraz zawartość substancji odżywczych. Jeśli jest wartościowa i spulchniona, wystarczy uzupełnić ją do odpowiedniego poziomu. Przyciąć należy też drzewka owocowe i ozdobne. Dzięki pozbyciu się martwych gałęzi i dzikich fragmentów można pozwolić roślinom odżyć. Przyczyni się to również do lepszego ich owocowania i bujniejszego kwitnięcia.

Ogród w stylu włoskim stanowi Twoje małe marzenie? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić go we własnej, przydomowej przestrzeni!
Tunele foliowe zyskały uznanie wśród rolników na całym świecie. Oferując ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i umożliwiając wydłużenie sezonu upraw, stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych szklarni. Jakie są zatem ich najważniejsze zalety i na co warto zwrócić uwagę pod...
Lato to czas, który zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, cieszenia się słońcem i relaksu. Jednak, aby maksymalnie wykorzystać te ciepłe miesiące, warto zadbać o kilka niezbędnych sprzętów, które mogą znacząco podnieść komfort codziennego życia. Poznaj kilka propozycji gadżetów na letn...
Piękny ogród i dorodne plony wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, które muszą być dopasowane do potrzeb i wymagań roślin. Poza podlewaniem i dobrym doborem stanowiska niezwykle ważne jest też nawożenie, umożliwiające dostarczenie roślinom niezbędnych do wzrostu składników pokarmowych.
Oświetlenie ogrodu z tarasem to kluczowy element, który wpływa na atmosferę i funkcjonalność przestrzeni na świeżym powietrzu. Dobrze zaprojektowane oświetlenie może podkreślić urok ogrodu, zwiększyć bezpieczeństwo i stworzyć przytulne miejsce do relaksu. Jak oświetlić ogród z tarasem?
Każdy właściciel ogrodu poszukuje wyjątkowych roślin, które ozdobią zielony zakątek. Na ogół zależy mu na tym, aby efektownie się prezentowały niezależnie od pory roku. Ponadto oczekuje łatwości w pielęgnacji i szybkiego wzrostu. Wszystko to sprawia, że ogromną popularnością cieszą się trawy ozdo...
Zakup basenu ogrodowego o konstrukcji stelażowej zyskuje w Polsce coraz większą popularność.