Jak przygotować ogród do nowego sezonu?
Jeśli masz ogród, warto przygotować go do sezonu. Zwłaszcza po zimie wypada zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację roślin, sprawność sprzętów ogrodowych i plan nasadzeń na najbliższe miesiące. Sprawdź, jak sprawnie przygotować ogród do nowego sezonu.
Planowanie sezonu ogrodowego, krok po kroku
Sezon wiosenno-letni zawsze wiąże się z koniecznością przeprowadzania różnych prac ogrodowych. Najważniejsze jest rozplanowanie działań i zadbanie o kwestię nowych nasadzeń. Weź pod uwagę rośliny, które już masz, a także formę ogrodu, jego nasłonecznienie i rodzaj gleby. Jeśli masz cebule roślin zimujące w piwnicy, możesz rozważyć ich ponowne wykorzystanie. A może posiadasz warzywniak? Warto zadbać również o jego zagospodarowanie. W zależności od warzyw, jakie chcesz hodować, należy sadzić je w konkretnych miesiącach (np. cebulę, marchew i sałatę na przełomie marca/kwietnia). Dzięki zaplanowaniu będzie można rozlokować rośliny tak, aby zmieścić nasiona i sadzonki później rosnących okazów, np. ogórków i dyni.
Warto zatroszczyć się o meble ogrodowe, akcesoria basenowe, sprzęty do grillowania, wypoczynku i rekreacji. Wypada też zadbać o swoje narzędzia ogrodnicze. Możesz zrobić generalny przegląd sprzętów i jeśli pojawi się konieczność, dokupić nowe lub naprawić te, które już masz. Jeśli jesienią nie zająłeś się o konserwacją narzędzi, wiosna to ostatni moment, aby to zrobić. Narzędzia przed użyciem powinny zostać nie tylko sprawdzone, ale też dokładnie wyczyszczone.
Porządki w ogrodzie przed sezonem
Aby przygotować ogród na zbliżający się sezon, musisz przeprowadzić staranne porządki. Co dokładnie zrobić? Wszystko zależy od tego, co znajduje się w twoim ogródku. Sprzątanie może obejmować zarówno sprzęty ogrodowe, jak i pozbywanie się m.in. zimowego okrycia z wrażliwych roślin, rozgarnianie torfu i kory oraz mnóstwo innych czynności. Dzięki sprzątaniu można przygotować ogród na kolejne, ciepłe miesiące.
Ściąganie osłon zimowych powinno trwać minimum dwie doby, żeby zrobić to ostrożnie i stopniowo. Przy słonecznej pogodzie można je lekko rozchylić, a następnie całkowicie zdjąć w pochmurny dzień. Ważne jest uprzątnięcie pozostałości po jesieni i zimie, czyli zaschniętych bylin, resztek liści i zabrudzeń po śniegu. Nie pomijaj też mebli ogrodowych i odpowiednio je zaimpregnuj. Dotyczy to zwłaszcza mebli wykonanych z naturalnych materiałów.
Rośliny również są ważne!
Zatroszcz się o rośliny, które masz już w ogrodzie. Usuń chwasty i ewentualnie szkodniki, które się na nich znajdują. Jeśli jest konieczność (np. roślina jest chora), pozbądź się wybranych okazów z korzeniami, aby nie narażać innych. Zmniejszy to ryzyko powrotu insektów i zwiększy szansę na powrót do zdrowia sąsiednich roślin. W poprzednim sezonie pojawił się problem ze szkodnikami? Przekop ziemię na głębokość ok. 20 cm. W ten sposób możesz usunąć nawet ukryte pod ziemią larwy.
Sprawdzaj ziemię, zwracając szczególną uwagę na jej pH oraz zawartość substancji odżywczych. Jeśli jest wartościowa i spulchniona, wystarczy uzupełnić ją do odpowiedniego poziomu. Przyciąć należy też drzewka owocowe i ozdobne. Dzięki pozbyciu się martwych gałęzi i dzikich fragmentów można pozwolić roślinom odżyć. Przyczyni się to również do lepszego ich owocowania i bujniejszego kwitnięcia.