Skip to main content


Uprawa czarnej porzeczki w ogrodzie przydomowym

| Artykuł sponsorowany | Ogród

Czarna porzeczka jest źródłem wielu witamin i minerałów. Najbardziej jest znana jako owoc wspomagający pracę serca. Ma ona jednak o wiele wszechstronniejsze działanie. Pomaga zachować dobry wzrok, zapobiega zapaleniom dziąseł, wpływa na prawidłową krzepliwość krwi, zwalcza wolne rodniki i ogólnie wzmacnia cały organizm. Dlatego warto ją mieć we własnym ogródku i sięgać po dojrzałe owoce codziennie.

Kiedy sadzimy krzewy czarnej porzeczki?

Zdrowe sadzonki krzewu czarnej porzeczki, bez mechanicznych uszkodzeń i widocznych chorób (np. grzybiczych) sadzimy zarówno wiosną, jak i jesienią. Wiosną mamy pewność, że korzenie nie obmarzną, zdążą mocno wrosnąć w podłoże i spokojnie przezimują do kolejnej wiosny. Jesienią jest większe ryzyko przemarznięcia rośliny, ale za to, gdy przetrwa przymrozki, szybciej nam zaowocuje aniżeli ta posadzona na wiosnę.

Krzaki czarnej porzeczki lubią słoneczne miejsce i osłonięte od wiatru. Gleba musi być przepuszczalna i mieć obojętne pH. Późną jesienią młode krzewy dobrze jest osłonić przed przymrozkami. Sypiemy na ziemię między pędami i wokół rośliny sporą warstwę kory lub trocin albo kompostu.

Wiele ciekawych porad można znaleźć na portalu Dom z ogrodem - https://domzogrodem.eu/

Jak sadzić czarną porzeczkę?

Po wybraniu odpowiedniego miejsca w naszym ogrodzie wykopujemy odpowiedniej wielkości dołek. Musi być on na tyle głęboki, by móc wsypać do niego kompostowy nawóz, i jeszcze muszą się zmieścić wszystkie korzenie porzeczki. Nawóz stosujemy w postaci kompostu  lub obornika. Dobrze jest dodać popiół drzewny.

Zwracamy uwagę na to, by szyjka korzeniowa była co najwyżej na 5 cm pod ziemią. Tak wsadzoną roślinę zasypujemy dokładnie glebą ogrodniczą. Nie zawsze dodatkowe nawożenie mineralne jest konieczne. Zbyt dużo nawozu może bowiem roślinie zaszkodzić. Najlepiej stosować jedynie naturalne nawozy w postaci obornika lub kompostu.

Odstęp między jednym krzakiem a drugim musi być co najmniej 1 metr, wówczas rośliny się nie zagłuszą, a my będziemy mieć swobodny dostęp do zrywania owoców z każdej strony krzaka.

Jak pielęgnować czarną porzeczkę?

Czarna porzeczka jest rośliną mało wymagająca, ale musimy pamiętać o jej obfitym podlewaniu. Nie należy jej podlewać codziennie, tylko raz na kilka dni, lejąc wody dość obficie, aby dostała się ona do najgłębiej usytuowanych korzeni. Powierzchowne podlewanie nie odżywi rośliny i będzie ona stopniowo zamierać, wydając coraz mniej owoców.

Ważny jest również sam sposób podlewania. Strumień wody musimy skierować bezpośrednio na glebę. Opryskiwanie całego krzaka jest zbędne, a nawet szkodliwe, mogą się liście popalić z powodu zbyt dużej różnicy temperatur (powietrza i wody ze szlaucha).

W razie pojawienia się na roślinie szkodników np. mszyc trzeba zastosować opryski mlekiem. Jeżeli to nie pomoże, będziemy musieli zastosować specjalne opryski środkami dostępnymi w sklepach ogrodniczych. Mszyce są szczególnie niebezpieczne dla czarnej porzeczki, gdyż wysysają z niej soki i roślina może zmarnieć.

Przycinanie

Pędy obcinamy jesienią lub wiosną, zanim roślina obudzi się z zimowego letargu. Jeżeli nie wiemy, które pędy są starsze, przyjrzyjmy się kolorowi kory na gałązkach. Odcinamy te, które są najciemniejsze. Potem odcinamy pędy jaśniejsze, pozostawiając tylko 6 pędów najjaśniejszych i 4 troszkę ciemniejszych, te drugie to będą pędy dwuletnie.

Czteroletni krzew nie wymaga już takiej przecinki. Jest już odpowiednio rozkrzewiony w postaci kulistej. W tym roku odcinamy tylko te pędy, które rosną krzywo i poziomo. Wszystkie rosnąco pionowo zostawiamy. Odcinamy również pędy suche i chore. W późniejszych latach, jeżeli uznamy, że pionowo rosnące pędy są zbyt gęste i porzeczka rodzi mniej owoców, możemy trochę ją przerzedzić, wycinając najstarsze pędy.

Lato to czas, który zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, cieszenia się słońcem i relaksu. Jednak, aby maksymalnie wykorzystać te ciepłe miesiące, warto zadbać o kilka niezbędnych sprzętów, które mogą znacząco podnieść komfort codziennego życia. Poznaj kilka propozycji gadżetów na letn...
Piękny ogród i dorodne plony wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, które muszą być dopasowane do potrzeb i wymagań roślin. Poza podlewaniem i dobrym doborem stanowiska niezwykle ważne jest też nawożenie, umożliwiające dostarczenie roślinom niezbędnych do wzrostu składników pokarmowych.
Oświetlenie ogrodu z tarasem to kluczowy element, który wpływa na atmosferę i funkcjonalność przestrzeni na świeżym powietrzu. Dobrze zaprojektowane oświetlenie może podkreślić urok ogrodu, zwiększyć bezpieczeństwo i stworzyć przytulne miejsce do relaksu. Jak oświetlić ogród z tarasem?
Każdy właściciel ogrodu poszukuje wyjątkowych roślin, które ozdobią zielony zakątek. Na ogół zależy mu na tym, aby efektownie się prezentowały niezależnie od pory roku. Ponadto oczekuje łatwości w pielęgnacji i szybkiego wzrostu. Wszystko to sprawia, że ogromną popularnością cieszą się trawy ozdo...
Jeśli masz ogród, warto przygotować go do sezonu. Zwłaszcza po zimie wypada zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację roślin, sprawność sprzętów ogrodowych i plan nasadzeń na najbliższe miesiące. Sprawdź, jak sprawnie przygotować ogród do nowego sezonu.
Zakup basenu ogrodowego o konstrukcji stelażowej zyskuje w Polsce coraz większą popularność.
Wędzić może praktycznie każdy, kto posiada odpowiednie do tego urządzenie. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest inwestycja w wędzarnię elektryczną. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych modeli, w których żywność jest wędzona dymem z palącego się drzewa. Wysokiej klasy sprzęt jest w stanie szy...