Skip to main content

Uprawa czarnej porzeczki w ogrodzie przydomowym

| Artykuł sponsorowany | Ogród

Czarna porzeczka jest źródłem wielu witamin i minerałów. Najbardziej jest znana jako owoc wspomagający pracę serca. Ma ona jednak o wiele wszechstronniejsze działanie. Pomaga zachować dobry wzrok, zapobiega zapaleniom dziąseł, wpływa na prawidłową krzepliwość krwi, zwalcza wolne rodniki i ogólnie wzmacnia cały organizm. Dlatego warto ją mieć we własnym ogródku i sięgać po dojrzałe owoce codziennie.

Kiedy sadzimy krzewy czarnej porzeczki?

Zdrowe sadzonki krzewu czarnej porzeczki, bez mechanicznych uszkodzeń i widocznych chorób (np. grzybiczych) sadzimy zarówno wiosną, jak i jesienią. Wiosną mamy pewność, że korzenie nie obmarzną, zdążą mocno wrosnąć w podłoże i spokojnie przezimują do kolejnej wiosny. Jesienią jest większe ryzyko przemarznięcia rośliny, ale za to, gdy przetrwa przymrozki, szybciej nam zaowocuje aniżeli ta posadzona na wiosnę.

Krzaki czarnej porzeczki lubią słoneczne miejsce i osłonięte od wiatru. Gleba musi być przepuszczalna i mieć obojętne pH. Późną jesienią młode krzewy dobrze jest osłonić przed przymrozkami. Sypiemy na ziemię między pędami i wokół rośliny sporą warstwę kory lub trocin albo kompostu.

Wiele ciekawych porad można znaleźć na portalu Dom z ogrodem - https://domzogrodem.eu/

Jak sadzić czarną porzeczkę?

Po wybraniu odpowiedniego miejsca w naszym ogrodzie wykopujemy odpowiedniej wielkości dołek. Musi być on na tyle głęboki, by móc wsypać do niego kompostowy nawóz, i jeszcze muszą się zmieścić wszystkie korzenie porzeczki. Nawóz stosujemy w postaci kompostu  lub obornika. Dobrze jest dodać popiół drzewny.

Zwracamy uwagę na to, by szyjka korzeniowa była co najwyżej na 5 cm pod ziemią. Tak wsadzoną roślinę zasypujemy dokładnie glebą ogrodniczą. Nie zawsze dodatkowe nawożenie mineralne jest konieczne. Zbyt dużo nawozu może bowiem roślinie zaszkodzić. Najlepiej stosować jedynie naturalne nawozy w postaci obornika lub kompostu.

Odstęp między jednym krzakiem a drugim musi być co najmniej 1 metr, wówczas rośliny się nie zagłuszą, a my będziemy mieć swobodny dostęp do zrywania owoców z każdej strony krzaka.

Jak pielęgnować czarną porzeczkę?

Czarna porzeczka jest rośliną mało wymagająca, ale musimy pamiętać o jej obfitym podlewaniu. Nie należy jej podlewać codziennie, tylko raz na kilka dni, lejąc wody dość obficie, aby dostała się ona do najgłębiej usytuowanych korzeni. Powierzchowne podlewanie nie odżywi rośliny i będzie ona stopniowo zamierać, wydając coraz mniej owoców.

Ważny jest również sam sposób podlewania. Strumień wody musimy skierować bezpośrednio na glebę. Opryskiwanie całego krzaka jest zbędne, a nawet szkodliwe, mogą się liście popalić z powodu zbyt dużej różnicy temperatur (powietrza i wody ze szlaucha).

W razie pojawienia się na roślinie szkodników np. mszyc trzeba zastosować opryski mlekiem. Jeżeli to nie pomoże, będziemy musieli zastosować specjalne opryski środkami dostępnymi w sklepach ogrodniczych. Mszyce są szczególnie niebezpieczne dla czarnej porzeczki, gdyż wysysają z niej soki i roślina może zmarnieć.

Przycinanie

Pędy obcinamy jesienią lub wiosną, zanim roślina obudzi się z zimowego letargu. Jeżeli nie wiemy, które pędy są starsze, przyjrzyjmy się kolorowi kory na gałązkach. Odcinamy te, które są najciemniejsze. Potem odcinamy pędy jaśniejsze, pozostawiając tylko 6 pędów najjaśniejszych i 4 troszkę ciemniejszych, te drugie to będą pędy dwuletnie.

Czteroletni krzew nie wymaga już takiej przecinki. Jest już odpowiednio rozkrzewiony w postaci kulistej. W tym roku odcinamy tylko te pędy, które rosną krzywo i poziomo. Wszystkie rosnąco pionowo zostawiamy. Odcinamy również pędy suche i chore. W późniejszych latach, jeżeli uznamy, że pionowo rosnące pędy są zbyt gęste i porzeczka rodzi mniej owoców, możemy trochę ją przerzedzić, wycinając najstarsze pędy.

Jaka jest najlepsza wędzarnia elektryczna do domowego użytku?

Wędzić może praktycznie każdy, kto posiada odpowiednie do tego urządzenie. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest inwestycja w wędzarnię elektryczną. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych modeli, w których żywność jest wędzona dymem z palącego się drzewa. Wysokiej klasy sprzęt jest w stanie szy...

Zaprojektuj przestrzeń w swoim ogrodzie wybierając leżaki basenowe

Marzysz o błogim wypoczynku, nie martwiąc się o to, że musisz szukać takiego miejsca daleko poza miastem? Jeżeli tylko posiadasz ogród lub nawet nieduży taras, to z pewnością doskonale w tym celu sprawdzą się leżaki basenowe.

Drewno czy kompozyt – jaki materiał wybrać na taras?

Wybór odpowiedniego materiału to jedna z najważniejszych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę przy budowie przydomowej przestrzeni.

Wertykulatory: sekret zdrowego trawnika

Pozornie może się wydawać, że początek roku nie jest odpowiednią porą na zajmowanie myśli pracami ogrodowymi. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Gdy dni zaczną robić się dłuższe i nieco cieplejsze, będzie to właściwy moment na przygotowanie trawnika na sezon wiosenno-letni. To właśnie...

Ogrodzenia jako element designu: Jak harmonijnie łączyć estetykę z funkcjonalnością

Ogrodzenia są nie tylko barierą ochronną, ale również wyrazistym elementem designu i architektury budynku. Harmonijne łączenie stylu z funkcjonalnością w przypadku ogrodzeń to sztuka, która nie tylko podkreśla charakter posesji, ale także spełnia praktyczne potrzeby. Jak zatem osiągnąć równowagę ...

Jak zrobić toaletę na działce?

Dostęp do WC wydaje nam się obecnie czymś oczywistym, jednak nie zawsze tak jest. Przykładowo na działkach rekreacyjnych nie zawsze ma się ten luksus. Na szczęście łatwo można to zmienić. Dziś podpowiemy Wam, jak samemu zrobić toaletę na działce oraz jaką pompę toaletową wybrać, by cieszyć się sp...

Najlepsze akcesoria do sauny ogrodowej

Odpoczynek w saunie ogrodowej to nie tylko przywilej, ale i sposób na niesamowite doświadczenia relaksacyjne i zdrowotne, jakie ona oferuje. Kluczem do pełnego korzystania z tych dobrodziejstw jest dobrze wyposażona sauna.