fbpx

Przydomowe szambo

Mimo iż coraz więcej polskich domów zostaje podłączonych do kanalizacji, to jednak wciąż znaczna ich liczba (w tym w szczególności budynki wznoszone w okresie przed lub chwilę po drugiej wojnie światowej) wyposażona jest w szamba.

Ich posiadanie jest zwykle efektem nie wysokich kosztów związanych z podłączeniem do kanalizacji, lecz brakiem takiej technicznej możliwości. Jest to dość powszechne w mniejszych wsiach, małych miasteczkach i na obrzeżach dużych miast. Ponadto szamba są budowane na działkach, gdzie doprowadzanie kanalizacji jest zwyczajnie nieopłacalne, ani dla inwestorów, ani dla użytkowników.

O czym należy pamiętać posiadając przydomowe szambo

Będąc posiadaczem domu z szambem ważne jest aby pamiętać nie tylko o zapewnieniu szczelności zbiornika na nieczystości oraz jego regularnym opróżnianiu przez specjalistyczną firmę, ale również o tym, by wyposażyć je w dobrej jakości pompę do szamba. Tylko bowiem dzięki wysokiej jakości urządzeniu, odprowadzanie nieczystości z budynku odbywać się będzie sprawnie i w pełni funkcjonalnie
Samodzielna budowa szamba, bez podstawowej wiedzy na temat zasad jego działania może finalnie doprowadzić do regularnego zapychania się odpływu. Koszty naprawy usterek mogą bardzo nieprzyjemnie zaskoczyć użytkowników.

Jaka jest różnica między pompą do szamba, a pompą ssąco-tłoczącą

Dostępne na rynku pompy ssąco-tłoczące dedykowane są odprowadzaniu czystej i brudnej wody i nie są w stanie przetransportować prawidłowo ścieków z przyborów takich, jak: zlew, sedes, wanna czy prysznic. Poszukując więc pompy do szamba, przy okazji budowy lub modernizacji samego szamba, warto więc zwrócić uwagę na szczegółowe parametry urządzenia i jego przeznaczenie, aby nie kupić narzędzia, które jest dedykowane do wykonywania zupełnie innych zadań.

Jakie parametry wziąć pod uwagę wybierając odpowiednią pompę do szamba

Wybierając pompę do szamba należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kryteriów, mających istotny wpływ na sprawność pracy i żywotność narzędzia:
- wydajność urządzania (im większe gospodarstwo domowe, tym kryterium to jest ważniejsze, z uwagi na ilość odprowadzanych na co dzień nieczystości);
- wysokość podnoszenia, która jest kluczowa dla mocy z jaką może pracować urządzenie;
- maksymalne zanurzenie;
- waga urządzenia;
- głośność pracy, która może dać się we znaki szczególnie w nocy;
- obudowa (z uwagi na zastosowanie urządzenia musi być one otoczone powłoką kwasoodporną np. żeliwną);
- dodatkowe wyposażenie (np. rozdrabniacz, który będzie w stanie poradzić sobie także z większymi nieczystościami).