fbpx

Jaki agregat kupić do domu jednorodzinnego oraz na kemping?

agregaty prądotwórcze

 

Gdy mieszkasz w domu jednorodzinnych, to na pewno choć raz poczułeś, co znaczy przerwa w dostawie prądu. Szczególnie uciążliwa jest dla osób, które pracują w domu i gonią je terminy. Jeżeli również często jeździsz na kemping i spanie pod namiotem nie jest dla Ciebie straszne albo posiadasz domek letniskowy, to powinieneś pomyśleć o kupnie agregatu prądotwórczego. Jak wybrać właściwy generator prądu do domu?

 

Podział agregatów pod względem rodzajów odbiorników

Zanim kupisz agregat prądu, to musisz się zastanowić, do jakich urządzeń będziesz go stosować. Urządzenia pod względem rodzaju wybieranej mocy możemy podzielić na: odbiorniki indukcyjne, czyli na przykład elektronarzędzia, silniki jednofazowe oraz trójfazowe, odbiorniki rezystancyjne, czyli na przykład sprzęt RTV i AGD, oświetlenie oraz odbiorniki nieliniowe, czyli na przykład falowniki i sprzęt komputerowy.

Jednofazowe i trójfazowe

Odbiorniki można również podzielić na jednofazowe oraz trójfazowe. Tak samo zasilają je agregaty jedno i trójfazowe. Odbiorniki jednofazowe są to urządzenia o maksymalnym napięciu 230 V. To urządzenia o niedużej mocy, na przykład sprzęt domowy, elektryczne silniki jednofazowe  oraz ogrzewanie elektryczne. Gdy wybieramy generator do zastosowania w domu albo do pojechania z nim na kemping, to wystarczający będzie dla nas generator jednofazowy. Natomiast odbiorniki trójfazowe  to urządzenia o maksymalnym napięciu 400 V. To urządzenia o bardzo dużej mocy, na przykład trójfazowe kuchnie AGD. Gdy do agregatu prądu chcemy podłączyć jednofazowe oraz trójfazowe odbiorniki, to trzeba wybrać agregator trójfazowy.

Na jakie parametry warto jest zwrócić uwagę?

Gdy wiemy już, jakie urządzenia będą zasilane przez nasz generator prądu, to musimy poznać jego parametry, takie jak moc awaryjna, moc ciągła, AVR i SZR / AZR. Moc awaryjna, czyli inaczej moc maksymalna jest to moc zespołu, który stosuje się do awaryjnego zasilania, to znaczy maksymalna moc dostępna przy zmiennym obciążeniu. W tym przypadku nie są dopuszczalne obciążenia. Natomiast roczny limit pracy wynosi 500 godzin. Moc ciągła, czyli inaczej nominalna, to moc przy ciągłej pracy przy zmiennym obciążeniu dla nielimitowanego czasu pracy. Gdy tego potrzebujemy, to dopuszczalne jest przeciążenie o wartości 10 procent.  AVR to automatyczna stabilizacja napięcia. SZR / AZR  to Samoczynne / Automatyczne Załączanie Rezerwy. Jest to układ, który pozwala na automatyczne załączenie agregatu, gdy zaniknie zasilanie w sieci oraz wyłączenie go, gdy zasilanie powróci do sieci.

Jaka jest moc agregatów prądotwórczych? 

Agregaty prądotwórcze mogą posiadać moc od kilku do kilku tysięcy kilowatów. agregaty prądotwórcze Kruzer do domu z pewnością spełnią wszystkie Twoje oczekiwania. Na przykład model TH 2500 posiada silny jednocylindrowy chłodzony powietrzem oraz wbudowany czujnik przeciążeniowy i czujnik ciśnienia oleju. Dodatkowo ma optyczny wskaźnik poziomu paliwa w zbiorniku i duży zbiornik paliwa 15/25 litrów. Ten model charakteryzuje się również tym, że ma system AVR, który zapewnia automatyczną cyfrową regulację napięcia wyjściowego.