Skip to main content

Jak zbudować zimowy ogród - poradnik

| nadesłane do eoborniki.pl | Dom
Jak zbudować zimowy ogród - poradnik
Jak zbudować zimowy ogród - poradnik

Popularność przydomowych ogrodów stale rośnie, wiele osób nie wie jednak co jest ważne, a co mniej istotne. W naszym poradniku podpowiadamy na co należy zwrócić szczególną uwagę.

 1. Wybór miejsca

To podstawowa kwestia, która będzie determinować kolejne działania. Największą swobodę mają osoby, które wraz z projektem domu, projektują ogród zimowy. Mogą wtedy zaplanować najlepsze jego usytuowanie, czyli stronę południową lub południowo zachodnią. Wiele osób uważa, że najlepiej by ogród zimowy był przedłużeniem salonu, który najczęściej usytuowany jest od strony ogrodu letniego. Taka koncepcja ogranicza jednak swobodę wyboru strony ekspozycji na promienie słoneczne. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by oranżerię umieścić przy innych elewacjach budynku. Od kierunku ekspozycji ogrodu będzie potem zależał dobór roślin do uprawy.

2. Zabudowa tarasu czy samodzielna konstrukcja?

Jeżeli dysponujemy odpowiednio dużym tarasem, to można poprzez zabudowę zamienić go w zimowy ogród. Dzięki temu zostanie ograniczony zakres koniecznych prac do wykonania (nie trzeba wykonać fundamentów) oraz poprawiony bilans energetyczny budynku. Zimowy ogród na tarasie to także sposób na powiększenie salonu lub sypialni, w zależności od tego do którego pomieszczenia przylega.

Zimowy ogród może być także samodzielnym elementem architektury ogrodowej. W tym przypadku mamy całkowitą swobodę w ustawieniu i maksymalnym wykorzystaniu naturalnego nasłonecznienia. W tym przypadku mamy również większą swobodę w wyborze wielkości oranżerii. Możemy w niej urządzić dodatkowy zielony salon z przeznaczeniem na spotkania towarzyskie.

Bez względu na wybrany wariant trzeba pamiętać, że ogrody zimowe podlegają prawu budowlanemu i przed rozpoczęciem budowy muszą być spełnione wymagania formalne. Ogrody zimowe do powierzchni 25 m2 wymagają jedynie zgłoszenia w odpowiednim urzędzie, obiekty powyżej tej powierzchni muszą uzyskać pozwolenie na budowę.

 

ogr burch

3. Jaka konstrukcja?

Ogrody zimowe najczęściej wykonuje się z materiałów odpornych na korozję, a więc przede wszystkim z drewna, aluminium, stali lub PCV. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. PCV jest tanie, ale mało wytrzymałe i estetyczne, stal jest droga i trzeba ją zabezpieczać przed korozją. Drewno jest jak zawsze eleganckie, ale trzeba go okresowo konserwować, aluminium jest wytrzymałe i odporne na korozję.

Ogród zimowy zawsze musi być posadowiony na fundamencie o odpowiedniej wytrzymałości, izolowanym termicznie i z odprowadzeniem wody. Dach oranżerii powinien mieć nachylenie pod kątem 10-450, dzięki temu nie będzie zalegał na nim śnieg i woda opadowa, która musi być odprowadzana za pomocą rynien. Ściany muszą zostać wykonane ze szkła hartowanego i klejonego. Należy także przy projekcie uwzględnić możliwość łatwego wietrzenia ogrodu.

ogr3

4. Niezbędne instalacje

Jak podkreślają specjaliści architektury ogrodowej z Bdburchex.com.pl, w ogrodzie zimowym rośliny muszą mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę i wilgotność, dlatego konieczne jest podłączenie do instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej. W zależności od gatunków uprawianych roślin, temperatura wewnątrz powinna wynosić od 5 do 25 stopni Celsjusza. Najbardziej optymalne jest ogrzewanie podłogowe (niestety drogie), które zapewnia równomierną temperaturę w całym pomieszczeniu. Wilgotność powietrza powinna być na poziomie 50-80%, łatwiej to osiągnąć montując system automatycznego nawadniania.

 


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?