Skip to main content

Wskazania i przeciwwskazania do korzystania z sauny fińskiej

| nadesłane do eoborniki.pl | Dom

Sauna fińska, zwana też suchą, jest znacznie efektywniejsza niż sauna mokra czy łaźnia parowa. Wysoka temperatura i niska wilgotność powodują intensywniejsze pocenie organizmu, a tym samym szybsze działanie na organizm.

Jak działa sauna fińska?

W saunie fińskiej temperatura doprowadzana jest do 100 stopni Celsjusza, ale przy niskiej wilgotności powietrza nie przekraczającej 10-15% są to warunki bezpieczne dla organizmu. Seans nie powinien jednak trwać dłużej niż 8 minut. W sunie suchej ławeczki rozmieszczone są stopniowo w górę. Pobyt w kabinie należy zaczynać od ławki najniższej i stopniowo przemieszczać się do góry, gdzie temperatura jest najwyższa. Do sauny powinno wchodzić się nago tylko z ręcznikiem, który należy rozłożyć na ławeczce. Po zakończeniu gorącej kąpieli organizm należy szybko schłodzić pod zimnym prysznicem. Najlepsze efekty przynoszą trzy kąpiele gorące i trzy zimne stosowane naprzemiennie. Ostatnim etapem wizyty w saunie jest kilkunastominutowy relaks na leżaku lub wygodnym fotelu. Dzięki temu nastąpi pełne zrelaksowanie organizmu.

Wskazania do korzystania z sauny fińskiej

Finowie regularnie korzystają z sauny doceniając jej wpływ na zdrowie i urodę. W Polsce pierwszymi, którzy wykorzystywali pobyt w saunie do regeneracji organizmu byli sportowcy. Po intensywnych treningach sauna sucha pozwalała najszybciej zregenerować zmęczone mięśnie i stawy. Obecnie z sauny korzystają nie tylko sportowcy, ale ci wszyscy, którzy chcą się pozbyć zmęczenia po intensywnym tygodniu pracy.

Sauna sucha wskazana jest dla osób, które dobrze znoszą wysokie temperatury i chcą oczyścić organizm, przywrócić skórze jędrność i młody wygląd. Podczas pobytu w wysokiej temperaturze rozszerzają się pory skóry, przez które wydalane są duże ilości potu. Wraz z nim wydalane są metale ciężkie i inne toksyny. To najlepszy sposób na detoksykację organizmu i pozbycie się kilku kilogramów. Działanie wysokich temperatur a potem niskich bardzo dobrze wpływa na układ immunologiczny wzmacniając jego odporność na infekcje. Zamiast łykać tabletki, lepiej raz w tygodniu udać się do sauny. Sauna sucha wskazana jest również dla osób z wysokim lub nieregularnym ciśnieniem, naczynia krwionośne rozszerzają się powodując spadek ciśnienia. Z sauny suchej powinny korzystać także osoby z chorobami oskrzelowymi.

 

zdrowie2

Fot. Przykładowa sauna sucha z www.starpool-unipool.pl/sauny-suche-w-domu

 

Przeciwwskazania do korzystania z sauny suchej

Mimo, ze pobyt w saunie przynosi wiele korzyści, nie wszyscy mogą z niej korzystać. Przede wszystkim nie jest wskazana dla kobiet w ciąży i podczas menstruacji. Dodatkowymi przeciwwskazaniami są choroby nowotworowe, ostre stany reumatoidalne i astmatyczne, choroby skóry, żylaki i cera naczynkowa. Do sauny nie należy udawać się podczas infekcji.

 


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?