Skip to main content

Projekty domów z kopertowym dachem - co warto wiedzieć?

| tekst sponosowany | Dom
Projekty domów z kopertowym dachem
Projekty domów z kopertowym dachem

Dach kopertowy, czyli czterospadowy cieszy się sporą popularnością wśród osób, które szukają idealnego projektu domu dla siebie i swojej rodziny. Dzieje się tak, ponieważ faktycznie ma on duże walory estetyczne, natomiast co z innymi kwestiami. O czym musi wiedzieć przyszły inwestor?

Czym charakteryzuje się dach kopertowy?

Na początek jednak warto w kilku słowach opisać omawiany rodzaj dachu, zwany kopertowym lub po prostu czterospadowym. Jego powierzchnię tworzą cztery połacie, a nie dwie, jak ma to miejsce, w przypadku typu dwuspadowego, którego budowa jest mniej skomplikowana. Konstrukcja, którą w poniższym tekście opisujemy, składa się w swej klasycznej formie z dwóch przeciwległych połaci w kształcie trapezu oraz dwóch kolejnych, trójkątnych. Dwie pierwsze zbiegają się w kalenicy głównej, czyli szczytowej części, na której końcach stykają się wierzchołki trójkątów połaci pozostałych. Gdy mowa o konstrukcji kopertowej kalenica jest krótsza, a kąt nachylenia mniejszy, aniżeli wersji dwuspadowej.

Koszty związane z taką inwestycją

Z samego opisu można wywnioskować, że koszty takiej inwestycji są większe, aniżeli dachu dwuspadowego i tak w rzeczywistości jest. Tego typu wybór na pewno nie będzie opcją oszczędną, z czego należy zdawać sobie sprawę. Konstrukcja czterospadowa wymaga zastosowania bardziej kosztownych rozwiązań. Naroża, czyli miejsca, gdzie zbiegają się połacie, muszą być zabezpieczone w odpowiedni sposób, aby całość spełniała dobrze swoje zadanie i zachowywała szczelność. Chodzi zarówno o droższe elementy, jak i większe koszty wynikające z dodatkowego nakładu pracy. Bardziej skomplikowany kształt to również więcej strat materiału używanego do pokrycia dachu. Dlatego też najlepiej wybrać opcję, która pozwala na zastosowanie mniejszych elementów, takich jak dachówka. Jeżeli bowiem zdecydowalibyśmy się na blachę, którą kupujemy w większych arkuszach, to konieczność ciągłego jej przycinania sprawia, że ostatecznie sporo z produktu się marnuje. W przypadku dachu prostego, dwuspadowego, gdzie mam praktycznie dwie prostokątne powierzchnie, różnica jest diametralna.

Kwestia funkcjonalności domów pod dachem kopertowym

Z reguły tego typu rozwiązanie polecane jest bardziej do domów parterowych, gdzie korzysta się jedynie z tej dolnej partii budynku. W przypadku projektów z użytkowym poddaszem może to być po prostu niepraktyczne i mało wygodne. Spora część powierzchni użytkowej w takim wypadku znajduje się pod skosami o wysokości poniżej dwóch metrów. A trzeba powiedzieć, że wzdłuż czterech ścian zewnętrznych mamy tej przestrzeni znacznie mniej. Stanowi to spore wyzwanie zarówno dla aranżacji wnętrza, jak i dla domowników, którzy muszą uważać, jak poruszają się po poddaszu, aby nie zrobić sobie krzywdy. Może trochę brakować swobody, z takiego względu niektórzy decydują się na zwiększenie kąta nachylenia połaci dachu, albo też zastosowanie wyższej ścianki kolankowej, ażeby uzyskać większą wysokość wnętrza. Zwrócić należy także uwagę na odpowiednie doświetlenie. Część inwestorów wybiera lukarny, czyli nadbudówki z oknami, dzięki którym zyskujemy nie tylko więcej światła, widok na podwórko, lecz także wysoką, funkcjonalną wnękę.

Jak widać, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii, kiedy decydujemy się na dach czterospadowy. Jeśli chodzi o wspomnianą funkcjonalność, to oczywiście można, a nawet należy trochę ją poprawić, jednak nie powinno się przesadzać z zastosowaniem dużej ilości praktycznych zmian, ponieważ mają one ogromny wpływ na wygląd budynku. Konstrukcja kopertowa w swej pierwotnej, prostej formie prezentuje się bardzo ładnie, natomiast gdy do tego zbyt dużą ilość lukarn, oraz zdecydujemy się na zastosowanie dodatkowej ściany kolankowej, która zmienia proporcje całego domu, to uzyskany efekt może być dość rozczarowujący. Z pewnością polepszymy funkcjonalność wnętrza, ale niestety kosztem wyglądu zewnętrznego. Dlatego nie należy w tym przypadku przesadzać. Aby zobaczyć, jak prezentują się projekty z takimi konstrukcją dachu warto obejrzeć te gotowe na https://www.domoweklimaty.pl/.


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?