Skip to main content

Przebudowa ciemnej kuchni w mieszkaniu

| tekst sponosowany | Dom
Przebudowa ciemnej kuchni w mieszkaniu

Ślepa kuchnia, czyli taka, w której nie ma okien, to zjawisko, które można spotkać przeważnie w niewielkich mieszkaniach w peerelowskim budownictwie. Nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie, ponieważ tłuszcze i opary podczas gotowania nie mają praktycznie żadnego ujścia, oprócz wątłej kratki wentylacyjnej czy okapu. Czy istnieje możliwość urządzenia ciemnej kuchni w taki sposób, by była ona komfortowa w użytkowaniu?

Generalny remont: burzymy ścianę

Kapitalny remont mieszkania to dobra okazja, aby zburzyć niepotrzebne ściany i zyskać nieco przestrzeni. Ciemna kuchnia jest zazwyczaj oddzielona od pokoju cienką ścianką, niekiedy wyposażoną w okno lub niewielki otwór. Jeżeli warunki konstrukcyjne na to pozwalają, warto pomyśleć o wyburzeniu tej ściany lub pozostawieniu jedynie niewysokiego murku oddzielającego przestrzeń kuchenną od salonowej. W ten sposób uzyskamy efekt dość popularny w nowym budownictwie, czyli salon z aneksem kuchennym. To zaś daje zupełnie nowe możliwości aranżacyjne – do otwartej kuchni dociera więcej światła, a całe pomieszczenie staje się bardziej przestronne i jasne. Owszem, kuchnia w aneksie ma również swoje wady, ponieważ opary z gotowania rozprzestrzeniają się na pokój, jednak w porównaniu do ślepej kuchni i tak wydaje się to lepszą opcją, ponieważ możemy otworzyć okna w salonie i szybko wywietrzyć całe pomieszczenie, co w przypadku zamkniętej przestrzeni kuchennej bez okien jest znacznie trudniejsze.

Urządzanie kuchni w aneksie

Planując wykończenie kuchni w formie aneksu, warto pamiętać, że powinna ona być przynajmniej w pewnym stopniu dostosowana do wystroju salonu. Możemy zagrać kontrastem pod względem kolorów i faktur, jednak trzeba przy tym zachować czujność, aby nie uzyskać zbyt pstrokatego i przytłaczającego efektu, który zwłaszcza w niewielkim mieszkaniu przyczyni się do optycznego pomniejszenia przestrzeni. W małej kuchni dobrze sprawdzą się jasne, chłodne kolory i meble o gładkich frontach. Na ścianach świetnie będą się prezentować klasyczne płytki ceramiczne, które obecnie są dostępne w tak różnorodnych wzorach i kolorach, że możemy je dopasować praktycznie do każdego stylu. Co istotne, płytki mogą również z powodzeniem imitować naturalne materiały, jak kamień, beton czy drewno – takie opcje można znaleźć np. na http://www.paste-group.pl/. W zależności od tego czy kuchnia jest całkowicie otwarta, czy też pozostawiliśmy murek sięgający mniej więcej 1/3 wysokości pomieszczenia, meble kuchenne możemy ustawić w kształt litery L lub U. W przypadku całkowicie otwartej kuchni możemy także w subtelny sposób odgraniczyć przestrzeń kuchenną od wypoczynkowej – najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest granica przebiegająca na podłodze: w salonie układamy parkiet lub panele, w kuchni zaś – terakotę.


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?