Przejdź do głównej treści

Przebudowa ciemnej kuchni w mieszkaniu

| tekst sponosowany | Dom
Przebudowa ciemnej kuchni w mieszkaniu

Ślepa kuchnia, czyli taka, w której nie ma okien, to zjawisko, które można spotkać przeważnie w niewielkich mieszkaniach w peerelowskim budownictwie. Nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie, ponieważ tłuszcze i opary podczas gotowania nie mają praktycznie żadnego ujścia, oprócz wątłej kratki wentylacyjnej czy okapu. Czy istnieje możliwość urządzenia ciemnej kuchni w taki sposób, by była ona komfortowa w użytkowaniu?

Generalny remont: burzymy ścianę

Kapitalny remont mieszkania to dobra okazja, aby zburzyć niepotrzebne ściany i zyskać nieco przestrzeni. Ciemna kuchnia jest zazwyczaj oddzielona od pokoju cienką ścianką, niekiedy wyposażoną w okno lub niewielki otwór. Jeżeli warunki konstrukcyjne na to pozwalają, warto pomyśleć o wyburzeniu tej ściany lub pozostawieniu jedynie niewysokiego murku oddzielającego przestrzeń kuchenną od salonowej. W ten sposób uzyskamy efekt dość popularny w nowym budownictwie, czyli salon z aneksem kuchennym. To zaś daje zupełnie nowe możliwości aranżacyjne – do otwartej kuchni dociera więcej światła, a całe pomieszczenie staje się bardziej przestronne i jasne. Owszem, kuchnia w aneksie ma również swoje wady, ponieważ opary z gotowania rozprzestrzeniają się na pokój, jednak w porównaniu do ślepej kuchni i tak wydaje się to lepszą opcją, ponieważ możemy otworzyć okna w salonie i szybko wywietrzyć całe pomieszczenie, co w przypadku zamkniętej przestrzeni kuchennej bez okien jest znacznie trudniejsze.

Urządzanie kuchni w aneksie

Planując wykończenie kuchni w formie aneksu, warto pamiętać, że powinna ona być przynajmniej w pewnym stopniu dostosowana do wystroju salonu. Możemy zagrać kontrastem pod względem kolorów i faktur, jednak trzeba przy tym zachować czujność, aby nie uzyskać zbyt pstrokatego i przytłaczającego efektu, który zwłaszcza w niewielkim mieszkaniu przyczyni się do optycznego pomniejszenia przestrzeni. W małej kuchni dobrze sprawdzą się jasne, chłodne kolory i meble o gładkich frontach. Na ścianach świetnie będą się prezentować klasyczne płytki ceramiczne, które obecnie są dostępne w tak różnorodnych wzorach i kolorach, że możemy je dopasować praktycznie do każdego stylu. Co istotne, płytki mogą również z powodzeniem imitować naturalne materiały, jak kamień, beton czy drewno – takie opcje można znaleźć np. na http://www.paste-group.pl/. W zależności od tego czy kuchnia jest całkowicie otwarta, czy też pozostawiliśmy murek sięgający mniej więcej 1/3 wysokości pomieszczenia, meble kuchenne możemy ustawić w kształt litery L lub U. W przypadku całkowicie otwartej kuchni możemy także w subtelny sposób odgraniczyć przestrzeń kuchenną od wypoczynkowej – najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest granica przebiegająca na podłodze: w salonie układamy parkiet lub panele, w kuchni zaś – terakotę.


Dom

Fotel na biegunach to mebel, który kojarzy się z relaksem, przytulnością i ponadczasowym stylem. Choć często przywodzi na myśl tradycyjne wnętrza, w nowoczesnych aranżacjach odnajduje się równie dobrze. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego wyjątkowego siedziska, doceniając jego wygodę oraz…
Regularne czyszczenie klimatyzacji domowej jest kluczowe dla zapewnienia zdrowego i komfortowego środowiska w Twoim domu.
Marzysz o miejscu, w którym możesz zanurzyć się w świat książek, zapomnieć o codziennym pośpiechu i cieszyć się chwilą spokoju? Domowa biblioteka to nie tylko funkcjonalne miejsce do przechowywania książek, ale także przytulny zakątek, który sprzyja relaksowi i pobudza wyobraźnię.
Goście odwiedzający restauracje oczekują nie tylko doskonałego jedzenia i obsługi, ale także odpowiedniego komfortu termicznego.
Stare, nieszczelne okna to problem, który wciąż dotyczy wiele domów, zwłaszcza tych zbudowanych w dawnych czasach, gdy nowoczesne technologie budowlane nie były dostępne. Montowanie okien skrzynkowych na kit lub uszczelnianie kocami lub watą to była niemal codzienność, a zimą niejednokrotnie stosow…
Kolorystyka drzwi wewnętrznych jest pomocniczym, ale jednak istotnym kryterium wyboru. I dotyczy to w równej mierze wnętrz domów czy mieszkań, jak też biur, sklepów czy przestrzeni publicznych. Wybór wcale jednak nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.
Bezpieczeństwo posesji to jeden z najważniejszych aspektów, o które dbają właściciele domów, firm czy obiektów przemysłowych. Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko poprawia widoczność po zmroku, ale także pełni istotną funkcję prewencyjną.