Przejdź do głównej treści

Projekty domów energooszczędnych – czym różnią się od tradycyjnych?

| tekst sponosowany | Dom

 projekty(1)

 

Domy energooszczędne nie są jeszcze w Polsce tak bardzo popularne, ale powstaje ich coraz więcej.  Są to domy, których zapotrzebowanie na ciepło jest znacznie niższe niż w przypadku budownictwa tradycyjnego.

Domy energooszczędne nie są jeszcze w Polsce tak bardzo popularne, ale powstaje ich coraz więcej. Są to domy, których zapotrzebowanie na ciepło jest znacznie niższe niż w przypadku budownictwa tradycyjnego. Jakie są główne różnice pomiędzy domami energooszczędnymi i tradycyjnymi?

Ceny energii rosną przez cały czas. Więcej płacimy za wodę, prąd, również za paliwa przeznaczone do ogrzewania – węgiel oraz za gaz. Nic więc dziwnego, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się technologie energooszczędne, które pozwalają nam na zmniejszenie kosztów w dobie rosnących rachunków.

Gdy chodzi o domy jednorodzinne, w tym przypadku najwięcej kosztuje ogrzewanie. Przeciętnie za ogrzanie domu w tradycyjnej technologii zapłacimy około 3 000 złotych rocznie, ale zdarzają się osoby, które płacą jeszcze więcej. Najdroższe w utrzymaniu są stare domy bez termoizolacji, z których ciepło ucieka na wszelkie sposoby. Dlatego w nowszym budownictwie kładzie się nacisk na energooszczędne rozwiązania.

Dom energooszczędny, czyli jaki?

W porównaniu z domami tradycyjnymi te energooszczędne pobierają znacznie mniej ciepła Domy taki będzie posiadał zapotrzebowanie energetyczne od 30 do 60 kWh/ (m²•rok), z kolei budynki tradycyjne mają zużywają nawet od 90 do 120 kWh/ (m²•rok) energii cieplnej na rok. Jak widać, różnice są naprawdę bardzo duże.

Zmniejszenie zapotrzebowania na energię w domach energooszczędnych jest przede wszystkim wynikiem odpowiednio rozplanowanej bryły i zastosowanych materiałów i wyposażenia. Projekty domów energooszczędnych zakładają budynki o bryłach zwartych, w których stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku jest niższy niż w domach tradycyjnych. Do budowy stosuje się materiały o niskim współczynniku przenikania ciepła, a szczególny nacisk kładzie się na wyeliminowanie mostków cieplnych.

Także domy energooszczędne korzystają z wentylacji mechanicznej z rekuperacją, dlatego pozwalają na odzyskanie ciepła zawartego w usuwanym na zewnątrz powietrzu. Często stosuje się też takie rozwiązania jak gruntowe czerpnie powietrza, kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne.

 

projekty

Fot. Projekt z https://pracownia-projekty.dom.pl/kolekcje,energooszczedne_nf40.html

Wyższa cena, ale przyszłościowa inwestycja

Wykonanie domu energooszczędnego będzie kosztowało nas nieco więcej niż tradycyjnego. Możemy jednak korzystać z różnych dofinansowań pozwalających na obniżenie kosztów, co jest dużą przewagą budownictwa energooszczędnego nad tradycyjnym.

Wobec tego na początku będziemy musieli zapłacić więcej za realizację domu, ale potem będziemy mogli już cieszyć się niższymi rachunkami. To powoduje, że domy energooszczędne to przyszłościowa inwestycja!


Dom

Fotel na biegunach to mebel, który kojarzy się z relaksem, przytulnością i ponadczasowym stylem. Choć często przywodzi na myśl tradycyjne wnętrza, w nowoczesnych aranżacjach odnajduje się równie dobrze. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego wyjątkowego siedziska, doceniając jego wygodę oraz…
Regularne czyszczenie klimatyzacji domowej jest kluczowe dla zapewnienia zdrowego i komfortowego środowiska w Twoim domu.
Marzysz o miejscu, w którym możesz zanurzyć się w świat książek, zapomnieć o codziennym pośpiechu i cieszyć się chwilą spokoju? Domowa biblioteka to nie tylko funkcjonalne miejsce do przechowywania książek, ale także przytulny zakątek, który sprzyja relaksowi i pobudza wyobraźnię.
Goście odwiedzający restauracje oczekują nie tylko doskonałego jedzenia i obsługi, ale także odpowiedniego komfortu termicznego.
Stare, nieszczelne okna to problem, który wciąż dotyczy wiele domów, zwłaszcza tych zbudowanych w dawnych czasach, gdy nowoczesne technologie budowlane nie były dostępne. Montowanie okien skrzynkowych na kit lub uszczelnianie kocami lub watą to była niemal codzienność, a zimą niejednokrotnie stosow…
Kolorystyka drzwi wewnętrznych jest pomocniczym, ale jednak istotnym kryterium wyboru. I dotyczy to w równej mierze wnętrz domów czy mieszkań, jak też biur, sklepów czy przestrzeni publicznych. Wybór wcale jednak nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.
Bezpieczeństwo posesji to jeden z najważniejszych aspektów, o które dbają właściciele domów, firm czy obiektów przemysłowych. Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko poprawia widoczność po zmroku, ale także pełni istotną funkcję prewencyjną.