Skip to main content

Projekty domów energooszczędnych – czym różnią się od tradycyjnych?

| tekst sponosowany | Dom

 projekty(1)

 

Domy energooszczędne nie są jeszcze w Polsce tak bardzo popularne, ale powstaje ich coraz więcej.  Są to domy, których zapotrzebowanie na ciepło jest znacznie niższe niż w przypadku budownictwa tradycyjnego.

Domy energooszczędne nie są jeszcze w Polsce tak bardzo popularne, ale powstaje ich coraz więcej. Są to domy, których zapotrzebowanie na ciepło jest znacznie niższe niż w przypadku budownictwa tradycyjnego. Jakie są główne różnice pomiędzy domami energooszczędnymi i tradycyjnymi?

Ceny energii rosną przez cały czas. Więcej płacimy za wodę, prąd, również za paliwa przeznaczone do ogrzewania – węgiel oraz za gaz. Nic więc dziwnego, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się technologie energooszczędne, które pozwalają nam na zmniejszenie kosztów w dobie rosnących rachunków.

Gdy chodzi o domy jednorodzinne, w tym przypadku najwięcej kosztuje ogrzewanie. Przeciętnie za ogrzanie domu w tradycyjnej technologii zapłacimy około 3 000 złotych rocznie, ale zdarzają się osoby, które płacą jeszcze więcej. Najdroższe w utrzymaniu są stare domy bez termoizolacji, z których ciepło ucieka na wszelkie sposoby. Dlatego w nowszym budownictwie kładzie się nacisk na energooszczędne rozwiązania.

Dom energooszczędny, czyli jaki?

W porównaniu z domami tradycyjnymi te energooszczędne pobierają znacznie mniej ciepła Domy taki będzie posiadał zapotrzebowanie energetyczne od 30 do 60 kWh/ (m²•rok), z kolei budynki tradycyjne mają zużywają nawet od 90 do 120 kWh/ (m²•rok) energii cieplnej na rok. Jak widać, różnice są naprawdę bardzo duże.

Zmniejszenie zapotrzebowania na energię w domach energooszczędnych jest przede wszystkim wynikiem odpowiednio rozplanowanej bryły i zastosowanych materiałów i wyposażenia. Projekty domów energooszczędnych zakładają budynki o bryłach zwartych, w których stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku jest niższy niż w domach tradycyjnych. Do budowy stosuje się materiały o niskim współczynniku przenikania ciepła, a szczególny nacisk kładzie się na wyeliminowanie mostków cieplnych.

Także domy energooszczędne korzystają z wentylacji mechanicznej z rekuperacją, dlatego pozwalają na odzyskanie ciepła zawartego w usuwanym na zewnątrz powietrzu. Często stosuje się też takie rozwiązania jak gruntowe czerpnie powietrza, kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne.

 

projekty

Fot. Projekt z https://pracownia-projekty.dom.pl/kolekcje,energooszczedne_nf40.html

Wyższa cena, ale przyszłościowa inwestycja

Wykonanie domu energooszczędnego będzie kosztowało nas nieco więcej niż tradycyjnego. Możemy jednak korzystać z różnych dofinansowań pozwalających na obniżenie kosztów, co jest dużą przewagą budownictwa energooszczędnego nad tradycyjnym.

Wobec tego na początku będziemy musieli zapłacić więcej za realizację domu, ale potem będziemy mogli już cieszyć się niższymi rachunkami. To powoduje, że domy energooszczędne to przyszłościowa inwestycja!


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?