Skip to main content

Ekologiczne sprzątanie - czego warto używać?

| tekst zewnętrzny | Dom

pozamiatane

 

Moda na bycie ekologicznym dotarła praktycznie do każdej dziedziny życia. Już nie tylko szukamy ekologicznego jedzenia lub ubrań, ale także środków czystości używanych podczas regularnego sprzątania. Zapytaliśmy więc ekspertów z Pozamiatani.pl, czy da się sprzątać używając produktów dostępnych w naszej lodówce czy szafce. Okazuje się, że tak - poznajmy najciekawsze z nich.

1. Bez kurzu na meblach

W Polsce najczęściej do mycia mebli używa się wody z kranu połączonej z płynem do mycia naczyń. Niestety, takie rozwiązanie wcale nie pielęgnuje drewnianych powierzchni, a tylko chwilowo je odświeża. Ponadto meble często wyglądają po tym mało estetycznie, nierzadko zostają charakterystyczne smugi. Innym błędem jest używanie produktów do mebli w sprayu, bez wcześniejszego usunięcia z nich kurzu. Co więc można zrobić, aby ekologicznie umyć meble? Odpowiedź jest prosta - najpierw myjemy je czystą wodą z kranu, bez dodatków detergentów, a następnie polerujemy schłodzoną herbatą (musi być mocno zaparzona) bądź roztworem octu. Zapachu tego drugiego pozbywamy się mocno wietrząc pomieszczenie.

2. Czyszczenie toalety

Czyszczenie toalety nie należy do najprzyjemniejszych czynności, jednak możemy spróbować trików, które nam ją ułatwią. Przede wszystkim jeżeli nie chcemy używać chemicznych środków, to wysypmy na muszę skrobię ziemniaczaną i porządnie ją wyszorujmy. Następnie wlejmy na to ocet wymieszany z sodą oczyszczoną - ma powstać z tego papka, którą nałożymy na toaletę. Kiedy minie kwadrans wszystko porządnie spłukujemy i cieszymy się czystością. Aby wyczyścić toaletę można też użyć olejków eterycznych, np. pomarańczowego, cytrynowego, lawendowego czy sandałowego. Nie dość, że będzie przepięknie pachnieć, to jeszcze takie olejki mają właściwości antybakteryjne.

3. Popiół

Osoby mieszkające na wsi i palące w kominku drewnem mogą wykorzystać powstający popiół jako środek do czyszczenia naczyń i garnków. Tak robiły już nasze babcie i trzeba przyznać, że efekt jest naprawdę zadowalający. Szklane naczynia się nie rysują, a tłuszcz jest usuwany bez najmniejszych problemów.

Czego można jeszcze użyć?

Oprócz tworzenia własnych produktów do czyszczenia, można także pokusić się o zakupy w sklepach ekologicznych, które zawierają produkty nieszkodliwe dla środowiska. Są tam nawet artykuły przeznaczone dla wegan. Są to zazwyczaj płyny i środki czyszczące wielofunkcyjne. Są nieco droższe niż te powszechnie znane (brak szkodliwych dla środowiska składników wymusza taką, a nie inną cenę), ale z drugiej strony nie kosztują tyle, by mogli sobie na nie pozwolić tylko najbogatsi. Do ich produkcji często używa się organicznych olejów roślinnych. Dodatkowo często są do nich dołączane specjalne szmatki czy mopy, które są ekologiczne, a równie dobrze zbierają kurz i brud.

Świadomość ekologiczna społeczeństwa wzrasta i jest to zjawisko bardzo pozytywne w dzisiejszym świecie. Jak wiadomo aby zmiana była zauważalna, musimy zacząć od własnego podwórka. Dlatego warto spróbować wymienionych powyżej ekologicznych i naturalnych sposobów na posprzątanie mieszkania – jak podpowiadają eksperci z portalu Pozamiatane, metody te, choć często stosowane już od wielu lat, wciąż rzadko mają równie skuteczne alternatywy w postaci współczesnych detergentów.

 


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?