Jak zarządzać najmem mieszkania i na tym zarabiać?
Masz już kupione mieszkanie pod wynajem, oszczędzasz na ten cel albo dopiero planujesz wdrożyć w życie takie rozwiązanie? Niezależnie od grupy, do jakiej się zaliczasz, warto zwrócić uwagę na ten rosnący trend wynajmu mieszkań i możliwości, jakie ono generuje.
Gdzie kupić mieszkanie pod wynajem by na tym zarobić?
Dane Eurostatu są przychylne – stopa zwrotu z zarządzania najmem mieszkań wynosi 4-5 %. Trend jest rosnący, ponieważ coraz więcej Polaków decyduje się wynajmować mieszkanie. Najwięcej korzyści przyniesie zakup mieszkania pod wynajem w większych miastach, takich jak:
-
Warszawa
-
Gdańsk
-
Wrocław
-
Kraków
-
Poznań
Mieszkania w Warszawie są najdroższe, ale również oferują najlepsze możliwości najmu.
Co wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania pod wynajem?
Jest kilka kluczowych czynników, o których trzeba pomyśleć, zanim zdecydujemy się na ten krok. Zarządzanie mieszkaniem na wynajem to ciekawa możliwość dodatkowego dochodu pasywnego, czyli takiego, który będzie "pracował" na nas nawet wtedy, kiedy nie poświęcamy na niego zbyt wiele czasu.
Chcąc dojść do tego życiowego etapu, trzeba wykonać po drodze kilka kroków:
-
upewnij się, czy dysponujesz wystarczającą ilością pieniędzy nie tylko na zakup mieszkania pod wynajem, pomyśl również o zmianach inflacji, czasie, w którym mieszkanie będzie stało puste oraz o zabezpieczeniu finansowym na wypadek, gdyby twój plan nie powiódł się
-
pomyśl również o finansach potrzebnych na odnowienie i urządzenie mieszkania
-
zaplanuj czas potrzebny na znalezienie najemców, sporządzenie umów, negocjacje
Jak wybrać mieszkanie pod wynajem?
Zastanów się nad lokalizacją – możesz mieszkać w tym samym mieście, w którym kupisz mieszkanie pod wynajem, ale może to być zupełnie inna miejscowość. Zwróć uwagę na otaczającą infrastrukturę. Najważniejsza jest lokalizacja z punktu widzenia najemcy, którym może być:
-
student – wtedy sprawdzi się mieszkanie położone w centrum miasta
-
młode małżeństwo, którego jeszcze nie stać na własne mieszkanie – lokalizacja jest bardziej zależna od miejsca pracy
-
osoby po rozwodzie, chore lub niepełnosprawne – zastanów się, czy twoje mieszkanie będzie spełniało ich standardy
-
turyści – tu również kluczowe jest położenie mieszkania, ponieważ turyści nie znają miasta i szukają lokalu w centrum
Ile pokoi?
Najczęściej inwestorzy kupują mniejsze mieszkania pod wynajem: kawalerki lub dwupokojowe. Najemcy właśnie takie mieszkania wybierają najchętniej. Inną opcją jest wybór mieszkania wielopokojowego i wynajem każdego pokoju osobno. W takim przypadku zarobek może być wyższy, ale mieszkanie wynajmować będzie więcej osób (studenci).
Zarządzanie najmem
Jeśli oprócz zarządzania najmem pracujesz, prowadzisz biznes lub robisz coś innego, może być trudno pogodzić wszystkie obowiązki. Taka usługa to praca na pełen etat:
-
wybór lokalu pod najem
-
znalezienie najemcy
-
negocjacje i sporządzenie umowy najmu
-
monitorowanie stanu mieszkania
-
pobieranie opłat
-
rozliczanie mediów
-
naprawy i remont
Jeśli nie chcesz zajmować się formalnościami, tylko skupić się na zyskach, możesz zlecić usługę zarządzania najmem. K2 Asset Management odciąża właściciela mieszkania od całej pracy i pozwala mu zająć się tym, na co ma ochotę.
ZOBACZ: http://www.k2assetmanagement.pl/