Kominek ociepli każde wnętrze
Montaż kominka w salonie pozwoli ocieplić wnętrze nie tylko w dosłownym znaczeniu tego słowa, ale także w przenośni.
Płonący ogień i trzaskające drewno nadadzą szczególnego charakteru każdemu domowi, dlatego warto rozważyć instalację kominka w salonie, który przyda się szczególnie w chłodne i długie jesienno-zimowe wieczory. Współczesne kominki do salonu są połączeniem funkcjonalności i ciekawego designu, dlatego stanowią ciekawe uzupełnienie każdej przestrzeni, a producenci, uwzględniając różne potrzeby klientów, dysponują bogatą ofertą urządzeń.
Różne oblicza kominka w salonie
Producenci dostosowali kominki do salonu do potrzeb szerokiego grona klientów, proponując wzory pasujące zarówno do tradycyjnego wnętrza, jak i takie, które będą doskonałą (i przede wszystkim funkcjonalną!) ozdobą nowoczesnej przestrzeni (sprawdź np. http://kratki.com/sklep/). Wśród tradycyjnych modeli znajdziemy te wyposażone w ozdobne gzymsy i filary rodem z osiemnastowiecznego dworu. Kominki do salonu utrzymane w starym stylu najczęściej są bogato zdobione i są wyposażone w finezyjną ramę, na której możemy postawić pamiątki z podróży lub zdjęcia ze starego, rodzinnego albumu. Te modele sprawdzą się we wnętrzach nawiązujących do dawnych epok i eleganckich dworów. Będą doskonałym uzupełnieniem antyków i dzieł sztuki. Na pewno przypadną do gustu amatorom historii.
Miłośnicy nowoczesności i industrialnych wnętrz również znajdą coś dla siebie. Projektanci i producenci oferują bowiem kominki do salonu utrzymane w minimalistycznym i bardzo współczesnym stylu. Cechuje je brak ozdób i prosta forma, najczęściej w postaci prostopadłościanu. Nowoczesne kominki do salonu są wykonane z wysokiej jakości metalu, który nadaje im elegancji oraz szkła osłaniającego wnętrze przed iskrami. Takie modele świetnie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach. Doskonale prezentują się, pełniąc funkcję ściany działowej, oddzielającej, np. część jadalną od części wypoczynkowej w salonie.
Funkcjonalność kominka w salonie
Warto pamiętać, że kominek w salonie to nie tylko ozdoba czy fanaberia, ale przede wszystkim funkcjonalność. Instalacja urządzenia pozwoli na ogrzanie pomieszczenia oraz umożliwi ogrzewanie wody. Jeśli nasz dom lub mieszkanie zostało wyposażone w ogrzewanie gazowe, pozyskiwanie ciepła za pomocą kominka w salonie znacznie zredukuje koszty w okresie zimowym. Ponadto kominek sprawdzi się w domach pozbawionych dostępu do sieci gazowej. Dzięki niemu będziemy mogli ogrzać nie tylko pomieszczenia mieszkalne, ale także wodę. Warto też pamiętać, że opalając dom drewnem, używamy paliwa bardziej przyjaznego środowisku.
Materiały do budowy kominka
Współczesne kominki zazwyczaj wykonane są z wysokiej jakości żeliwa oraz stali, co gwarantuje utrzymanie ciepła przez długi czas. Kominki żeliwne najczęściej charakteryzują się tradycyjną formą z dekoracyjnymi motywami. Wnętrze pieca jest wymoszczone cegłą szamotową, która zapewnia utrzymanie ciepła nawet długo po wygaśnięciu żaru.
Kominki stalowe zaś to drugi typ produkowanych obecnie urządzeń. Posiadają mniejsze możliwości akumulacji ciepła, co jest spowodowane cienkimi ścianami. Oddawanie ciepła następuje bowiem natychmiast po rozpaleniu ognia, a kończy się tuż po jego wygaśnięciu. Kominki te są jednak zdecydowanie bardziej atrakcyjne pod względem wzornictwa, ponieważ stal jest materiałem bardziej plastycznym od żeliwa i pozwala na tworzenie kominków do salonu o wysublimowanych kształtach i formach.
Kominek do salonu to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie połączenie stylu i funkcjonalności. Wyposażając swoje mieszkanie lub dom w kominek, zapewniamy sobie nie tylko dobre źródło ciepła, ale także elegancki element wystroju wnętrza. Ponadto kominek w salonie pozwoli nam na spędzanie miłych chwil w gronie najbliższych, co będzie szczególnie ważne podczas długich jesienno-zimowych wieczorów, gdy pogoda nie zachęca do wychodzenia z domu.