Skip to main content

Jak dbać o powietrze w domu

| Tekst sponsorowany | Dom

top wysoka wilgotnosc powietrza

To, jakim powietrzem oddychamy, ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Warto zadbać szczególnie o warunki panujące w naszych domach, gdzie spędzamy dużo czasu – pracujemy, bawimy się i odpoczywamy. Jakie kroki możemy poczynić, by poprawić jakość wypełniającego nasze wnętrza powietrza?

Czyste powietrze to podstawa

Domowe powietrze pełne jest kurzu, drobnoustrojów i wielu alergenów. Stanowią one szczególne zagrożenie dla osób podatnych na ich działanie, wywołując wiele uprzykrzających codzienne życie dolegliwości (jak choćby kichanie czy katar). Szczególnie odczuwalne jest to w okresie jesienno-zimowym, gdy powietrze w naszych mieszkaniach na skutek działającego ogrzewania ulega przesuszeniu, a kurz unosi się wraz z falami ciepła bijącymi od grzejników. Ja radzić sobie w takiej sytuacji? Szczególnie ważne jest regularne sprzątanie – wycieranie kurzów mokrą szmatką, częste odkurzanie i zbieranie pyłu nagromadzonego na kaloryferach. Pamiętajmy też o częstym wietrzeniu, które umożliwi usunięcie z domu powietrza pełnego dymu papierosowego, zarodników grzybów, pyłków czy nawet toksycznych substancji uwalnianych z materiałów budowlanych. Aby ograniczyć ilość kurzu obecnego w mieszkaniu zrezygnujmy w grubych, włochatych dywanów, zasłon oraz zbyt wielu dekoracji. Nie zapominajmy także, że obecności i namnażaniu się drobnoustrojów sprzyja również wysoka temperatura. Lepiej więc przykręcić grzejniki – w ten sposób unikniemy też nadmiernego przesuszenia powietrza.

Dużą rolę w oczyszczaniu domowego powietrza pełni także odpowiedni wyciąg kuchenny – włączony podczas gotowania pochłania cząsteczki tłuszczu i zapachy, skutecznie niwelując ich ilość wewnątrz pomieszczenia.

Zbyt sucho, zbyt wilgotno

Właściwy, zdrowy dla człowieka poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach waha się w granicach od 40 do 60%. Niestety, nie wszędzie jest on zachowany – zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża wilgotność powietrza negatywnie oddziałuje na nasze zdrowie.

Przesuszone powietrze jest przyczyną rozwoju infekcji, wysychania błon śluzowych czy choćby nieżytu nosa. Ze zjawiskiem tym możemy jednak skutecznie walczyć. Wystarczy rozwiesić mokry ręcznik na kaloryferze, który wysychając, delikatnie nawilży powietrze. Możemy również zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza – za jego pomocą łatwo utrzymamy wilgotność na odpowiednim poziomie. O tego typu urządzeniach można poczytać np. w poradniku Castoramy.

Nie można zapomnieć, że równie szkodliwa co zbyt suche powietrze jest nadmierna jego wilgotność. Zawilgocenia pomieszczeń skutkuje przede wszystkim ryzykiem pojawienia się pleśni i grzybów, czyli mikroorganizmów odpowiadających za rozmaite problemy zdrowotne. Innymi objawami takiego zjawiska będą też nieprzyjemny zapach i wilgotna odzież, zaparowane okna bądź nawet odpadający od ściany tynk. Jeśli skala zjawiska jest dość duża, sięgnijmy po osuszacz, który wchłaniając wilgotne powietrze, spowoduje jego schłodzenie i w efekcie wykroplenie się wody. Jeżeli natomiast zjawisko to pojawia się sporadycznie, wystarczy, że będziemy pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń i ogrzewaniu ich.

 


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?