Przejdź do głównej treści

Idealne fugi do płytek podłogowych - czym powinny się wyróżniać?

| Tekst sponsorowany | Dom

top wybieramy fugi

Wybierając wymarzone płytki podłogowe, często zastanawiamy się, jaka fuga będzie do nich pasowała. Wbrew pozorom jest to istotny element wykończenia, mający duży wpływ na finalny efekt. Czym zatem kierować się, kupując fugi do płytek podłogowych?

Funkcja spoiny między płytkami

Fuga to nie tylko element dopełniający kompozycję z płytek, ale także część powierzchni o znaczeniu praktycznym. Przede wszystkim zapobiega ona dostawaniu się wody, kurzu oraz brudu w szczeliny między kafelkami. Zabezpiecza krawędzie płytek przed uszkodzeniem, poprzez wtopienie ich w jednolitą całość. Dzięki niej wzmocniona zostaje również cała struktura, a płytki zdecydowanie lepiej trzymają się podłoża. Poza tym, jak już wspomniano, fuga ma także znaczenie estetyczne, dlatego też warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór jej koloru.

Wybieramy kolor

Spoina wypełniająca szczeliny pomiędzy poszczególnymi elementami powinna komponować się z płytkami podłogowymi, czy to ceramicznymi, czy też kamiennymi. Istotne są nie tylko surowiec użyty do produkcji kafelków, kolor oraz obecność wzoru, ale także wielkość tafli. Nie bez znaczenia jest również rodzaj pomieszczenia, do którego przeznaczone są płytki oraz spoiny. Barwę fugi dobrać możemy na zasadzie spójności lub kontrastu. Zdecydowanie częściej decydujemy się na zastosowanie stonowanych kolorów fugi, współgrających z płytkami - rzadziej stosowane są mocne, kontrastowe połączenia, zarezerwowane dla wnętrz o odważnej czy nawet ekstrawaganckiej aranżacji. Zdecydowanie lepiej unikać takiego rozwiązania w przypadku płytek kamiennych, które posiadają własną rzeźbę. To właśnie ona, a nie fuga, powinna przyciągać wzrok. Podobnie postępować należy z płytkami o bogatej fakturze lub własnym wzorze; to one stanowić mają dekorację podłogi, nie należy zatem odciągać od nich uwagi poprzez położenie kolorowej, kontrastowej fugi. W tym wypadku lepiej posłużyć się spoiną o stonowanej barwie, zbliżonej do koloru płytek lub wręcz zlewającej się z nimi. Przesłanką praktyczną, którą należy uwzględnić wybierając fugę, jest miejsce, do którego jest ona przeznaczona. Jasne spoiny w przedpokoju czy pomieszczeniu gospodarczym szybko uległyby zabrudzeniu, a ich doczyszczenie byłoby zajęciem żmudnym i czasochłonnym. Dlatego też w miejscach intensywnie użytkowanych i narażonych na zabrudzenia lepiej zrezygnować z jasnych kolorów. Chcesz sprawdzić, jakie rodzaje fug dostępne są na rynku? Zobacz fugi w katalogu Castoramy – szeroki wachlarz kolorów!

Co jeszcze może zdziałać fuga?

Jeśli jesteśmy posiadaczami niewielkiego mieszkania i chcemy optycznie powiększyć poszczególne pomieszczenia, pomóc nam w tym mogą także odpowiednio dobrana fuga oraz płytki. Kafelki pozbawione wzorów, utrzymane w jednolitym kolorze i wykończone fugą o kilka tonów jaśniejszą sprawią, że podłoga wyda się większa, niż jest w rzeczywistości. Dodatkowo efekt ten spotęgować może zastosowanie chłodnych barw oraz połyskliwe wykończenie powierzchni.

Wybierając fugę, warto pamiętać, że pełni ona rolę zarówno dekoracyjną, jak i ochronną. Jej kolor powinien zostać dopasowany do płytek - może być o kilka odcieni jaśniejszy lub ciemniejszy niż kafelki. W niektórych aranżacjach sprawdzi się także kontrastowa fuga.


Dom

Fotel na biegunach to mebel, który kojarzy się z relaksem, przytulnością i ponadczasowym stylem. Choć często przywodzi na myśl tradycyjne wnętrza, w nowoczesnych aranżacjach odnajduje się równie dobrze. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego wyjątkowego siedziska, doceniając jego wygodę oraz…
Regularne czyszczenie klimatyzacji domowej jest kluczowe dla zapewnienia zdrowego i komfortowego środowiska w Twoim domu.
Marzysz o miejscu, w którym możesz zanurzyć się w świat książek, zapomnieć o codziennym pośpiechu i cieszyć się chwilą spokoju? Domowa biblioteka to nie tylko funkcjonalne miejsce do przechowywania książek, ale także przytulny zakątek, który sprzyja relaksowi i pobudza wyobraźnię.
Goście odwiedzający restauracje oczekują nie tylko doskonałego jedzenia i obsługi, ale także odpowiedniego komfortu termicznego.
Stare, nieszczelne okna to problem, który wciąż dotyczy wiele domów, zwłaszcza tych zbudowanych w dawnych czasach, gdy nowoczesne technologie budowlane nie były dostępne. Montowanie okien skrzynkowych na kit lub uszczelnianie kocami lub watą to była niemal codzienność, a zimą niejednokrotnie stosow…
Kolorystyka drzwi wewnętrznych jest pomocniczym, ale jednak istotnym kryterium wyboru. I dotyczy to w równej mierze wnętrz domów czy mieszkań, jak też biur, sklepów czy przestrzeni publicznych. Wybór wcale jednak nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.
Bezpieczeństwo posesji to jeden z najważniejszych aspektów, o które dbają właściciele domów, firm czy obiektów przemysłowych. Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko poprawia widoczność po zmroku, ale także pełni istotną funkcję prewencyjną.