Skip to main content

Czym charakteryzują się zasłony zaciemniające, czyli dlaczego warto je mieć.

| Artykuł sponsorowany | Dom

Zasłony zaciemniające to standard w dobrej klasy hotelach, ale i w domach coraz częściej decydujemy się na takie rozwiązanie. Dlaczego? Bo zasłony zaciemniające mają bardzo dużo zalet i praktycznie są pozbawione wad. Czynią wnętrze przytulnym i dobrze dostosowanym do naszych potrzeb. Masz pytania dotyczące zasłon zaciemniających? Postaramy się na nie odpowiedzieć.

Co to są zasłony zaciemniające?

Zasłony zaciemniające są dokładnie tym, na co wskazuje ich nazwa. Dobre zasłony zaciemniające są w stanie odciąć nawet 95% próbujących dostać się do wnętrza promieni słonecznych. Zapobiegają nagrzewaniu pomieszczeń i pozwalają utrzymać w nich przyjemny półmrok.

Zasłony zaciemniające nie są tym samym co ekrany. Z ich pomocą nie sprawimy, że w pomieszczeniu stanie się całkiem czarno, ale możemy uzyskać efekt temu zjawisku bliski.

Z jakich tkanin szyje się zasłony zaciemniające?

Najpopularniejsza na zasłony zaciemniające jest tkanina blackout, dedykowana tego rodzaju zasłonom.

Zasłony zaciemniające szyje się też z weluru, aksamitu i welwetu, te tkaniny dobrze zatrzymują promienie słoneczne. Także grubsza bawełna i poliester dobre się spełnią w tej roli.

W domach raczej rzadko spotyka się zasłony lniane, a szkoda, bo to bardzo dobra tkanina, niemal niezniszczalna. Len także nadaje się na zasłony zaciemniające.

Gdzie powiesić zasłony zaciemniające?

Zasłony zaciemniające sprawdzą się przede wszystkim w sypialni. Na pewno docenią je osoby, które co rano budzą promienie słońca przedostające się przez cienkie zasłonki, a także osoby, które lubią się w dzień zdrzemnąć lub pracują w systemie zmianowym i muszą w dzień odespać.

Okna salonowe to także dobre miejsce na zasłony zaciemniające. Istnieje wiele powodów, dla których możemy chcieć przyciemnić salon – nastrojowa kolacja wczesnym letnim wieczorem, rodzinne oglądanie filmu lub po prostu zapobieganie nagrzaniu się pomieszczenia.

Zasłony zaciemniające sprawdzą się też w pokojach małych dzieci, które zwykle sypiają w dzień.

Jaki kolor powinny mieć zasłony zaciemniające?

Zasłony zaciemniające wbrew pozorom nie muszą być ciemne. Przyjęło się uważać, iż to ciemne zasłony lepiej blokują dopływ promieni słonecznych, jednak nie jest to prawdą. Sekret zaciemniana tkwi bowiem w grubości tkaniny (warto wybierać takie o wyższej gramaturze) oraz w splocie. W roli zasłon zaciemniających bardzo dobrze sprawdzają się oryginalnie tkane zasłony żakardowe.

Czy zatem zasłony zaciemniające mogą być białe? Owszem, niektóre tkaniny blackout są białe i dają bardzo wysoki stopień zaciemnienia.

Jeszcze lepszym wyborem będzie powieszenie zasłon zaciemniających wzorzystych, o ile tylko stylistyka wnętrza na to pozwala. Warto mieć na uwadze, iż funkcja zaciemniająca nie wyklucza wysokich walorów estetycznych.

Jak dbać o zasłony zaciemniające?

Zasłony zaciemniające najczęściej (choć nie jest to regułą) szyte są z grubych tkanin. Aby dbać o ich czystość, najlepiej je regularnie odkurzać, bo pranie grubych i ciężkich zasłon może być logistycznie skomplikowane. Jeszcze większym problemem może być ich wysuszenie.

Nie wszystkie zasłony zaciemniające można prasować. O ile ten proces nie zaszkodzi bawełnie lub poliestrowi, to już welwet albo welur po kontakcie z żelazkiem mogą stracić nieco na urodzie.

Źródło: https://alena-firany.pl/zaslony-zaciemniajace.html


Dom

Jak wygląda rynek hipoteki odwróconej w Polsce? Jakie podmioty na nim działają? Ile umów już podpisano? Kto i na jakich zasadach może liczyć na rentę dożywotnią? Jaka jest wysokość świadczeń i od czego zależy?
Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.