Przejdź do głównej treści

Czym charakteryzują się zasłony zaciemniające, czyli dlaczego warto je mieć.

| Artykuł sponsorowany | Dom

Zasłony zaciemniające to standard w dobrej klasy hotelach, ale i w domach coraz częściej decydujemy się na takie rozwiązanie. Dlaczego? Bo zasłony zaciemniające mają bardzo dużo zalet i praktycznie są pozbawione wad. Czynią wnętrze przytulnym i dobrze dostosowanym do naszych potrzeb. Masz pytania dotyczące zasłon zaciemniających? Postaramy się na nie odpowiedzieć.

Co to są zasłony zaciemniające?

Zasłony zaciemniające są dokładnie tym, na co wskazuje ich nazwa. Dobre zasłony zaciemniające są w stanie odciąć nawet 95% próbujących dostać się do wnętrza promieni słonecznych. Zapobiegają nagrzewaniu pomieszczeń i pozwalają utrzymać w nich przyjemny półmrok.

Zasłony zaciemniające nie są tym samym co ekrany. Z ich pomocą nie sprawimy, że w pomieszczeniu stanie się całkiem czarno, ale możemy uzyskać efekt temu zjawisku bliski.

Z jakich tkanin szyje się zasłony zaciemniające?

Najpopularniejsza na zasłony zaciemniające jest tkanina blackout, dedykowana tego rodzaju zasłonom.

Zasłony zaciemniające szyje się też z weluru, aksamitu i welwetu, te tkaniny dobrze zatrzymują promienie słoneczne. Także grubsza bawełna i poliester dobre się spełnią w tej roli.

W domach raczej rzadko spotyka się zasłony lniane, a szkoda, bo to bardzo dobra tkanina, niemal niezniszczalna. Len także nadaje się na zasłony zaciemniające.

Gdzie powiesić zasłony zaciemniające?

Zasłony zaciemniające sprawdzą się przede wszystkim w sypialni. Na pewno docenią je osoby, które co rano budzą promienie słońca przedostające się przez cienkie zasłonki, a także osoby, które lubią się w dzień zdrzemnąć lub pracują w systemie zmianowym i muszą w dzień odespać.

Okna salonowe to także dobre miejsce na zasłony zaciemniające. Istnieje wiele powodów, dla których możemy chcieć przyciemnić salon – nastrojowa kolacja wczesnym letnim wieczorem, rodzinne oglądanie filmu lub po prostu zapobieganie nagrzaniu się pomieszczenia.

Zasłony zaciemniające sprawdzą się też w pokojach małych dzieci, które zwykle sypiają w dzień.

Jaki kolor powinny mieć zasłony zaciemniające?

Zasłony zaciemniające wbrew pozorom nie muszą być ciemne. Przyjęło się uważać, iż to ciemne zasłony lepiej blokują dopływ promieni słonecznych, jednak nie jest to prawdą. Sekret zaciemniana tkwi bowiem w grubości tkaniny (warto wybierać takie o wyższej gramaturze) oraz w splocie. W roli zasłon zaciemniających bardzo dobrze sprawdzają się oryginalnie tkane zasłony żakardowe.

Czy zatem zasłony zaciemniające mogą być białe? Owszem, niektóre tkaniny blackout są białe i dają bardzo wysoki stopień zaciemnienia.

Jeszcze lepszym wyborem będzie powieszenie zasłon zaciemniających wzorzystych, o ile tylko stylistyka wnętrza na to pozwala. Warto mieć na uwadze, iż funkcja zaciemniająca nie wyklucza wysokich walorów estetycznych.

Jak dbać o zasłony zaciemniające?

Zasłony zaciemniające najczęściej (choć nie jest to regułą) szyte są z grubych tkanin. Aby dbać o ich czystość, najlepiej je regularnie odkurzać, bo pranie grubych i ciężkich zasłon może być logistycznie skomplikowane. Jeszcze większym problemem może być ich wysuszenie.

Nie wszystkie zasłony zaciemniające można prasować. O ile ten proces nie zaszkodzi bawełnie lub poliestrowi, to już welwet albo welur po kontakcie z żelazkiem mogą stracić nieco na urodzie.

Źródło: https://alena-firany.pl/zaslony-zaciemniajace.html


Dom

Świadectwo charakterystyki energetycznej to coraz częściej poruszany temat w kontekście obrotu nieruchomościami.
Lato w Polsce zaskakuje swoimi upałami. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji. Jakie jednak wybrać urządzenia do mieszkania lub firmy, aby zapewniało efektywne chłodzenie, a przy tym nie wymagało jednostki zewnętrznej i nie zajmowało zbyt wiele miejsca? Dowiedz się, czy wa...
Współczesny rozwój technologii idący w parze z rosnącym zapotrzebowaniem na trwałe i estetyczne rozwiązania budowlane sprawia, że okna aluminiowe zdobywają coraz większą popularność.
Urządzając wnętrze swojego mieszkania, każdy z nas dąży do tego, by czuć się w nim dobrze oraz komfortowo. Jednak nie dla wszystkich komfort przybierze taką samą formę – wynika to w dużej mierze z indywidualnych różnić oraz preferencji co do przeznaczenia wnętrza.
Burze śnieżne są wyjątkowo niszczycielskie dla domów i posesji. W wyniku intensywnych opadów i gwałtownych podmuchów wiatru często dochodzi do uszkodzenia konstrukcji budynków, dachów czy instalacji zewnętrznych.
Zimą, gdy chłodne powietrze zaczyna przenikać do naszych domów, szukamy sposobów na zwiększenie komfortu cieplnego w pomieszczeniach.
Zakup mieszkania z rynku wtórnego to często tańsza i szybsza opcja niż zakup nieruchomości od dewelopera. Jednak, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto dobrze przygotować się do tego procesu i zadawać sprzedającemu odpowiednie pytania. Oto kluczowe kwestie, które powinieneś poruszyć prz...