Skip to main content

Umowa najmu – co powinna zawierać?

| Artykuł sponsorowany | Dom

Wynajem mieszkania to dla wielu osób pierwszy krok w dorosłość, który wiąże się z silnymi emocjami. Młodzi ludzie często są podekscytowani możliwością rozpoczęcia życia na własny rachunek. Jednak w ferworze radości i entuzjazmu łatwo wpaść w pułapkę i podpisać umowę, która będzie niekorzystna. Dlatego przed podpisaniem takiego dokumentu, sprawdź, co on powinien zawierać.

Dane właściciela nieruchomości

Aby umowa najmu była zawarta zgodnie z prawem, muszą się na niej znaleźć dane właściciela lokalu. W dokumencie należy podać:

  • imię i nazwisko wynajmującego,
  • jego adres,
  • PESEL,
  • numer i seria dowodu.

Te informacje są potrzebne do identyfikacji wynajmującego. Dzięki temu wiadomo, kto dokładnie wynajmuje nieruchomość i do kogo należy się zgłosić w razie jakichkolwiek problemów.

Planujesz wynająć mieszkanie od przedsiębiorcy na zasadach najmu instytucjonalnego? Podczas podpisywania umowy zadbaj, aby w dokumencie znalazły się: nazwa firmy oraz imię i nazwisko osoby, która ją reprezentuje, adres siedziby, a także numer KRS spółki lub NIP.

Korzystanie z tego typu nieruchomości może być dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które nie mają dużych dochodów – szczegółowe informacje na ten temat możesz znaleźć np. na stronie https://lublin.mdr.pl/.

Opis lokalu

Dobrze sporządzony dokument powinien zawierać także informacje o przedmiocie umowy, czyli mieszkaniu. Niezbędne jest podanie jego dokładnego adresu oraz metrażu i stanu technicznego. Ponadto, jeśli w lokalu znajdują się jakiekolwiek meble, powinny być precyzyjnie opisane. Dodatkowo przy podpisywaniu umowy, sporządź w obecności właściciela dokładną dokumentację zdjęciową.

Zastanawiasz się, po co są te informacje? Opis i fotografie będą stanowić potwierdzenie tego, w jakim stanie było mieszkanie przed jego wynajęciem. Dzięki temu wynajmujący nie będzie mógł zarzucić Ci dokonania żadnych szkód w lokalu i potrącić za to kaucji.

Określenie opłat za wynajem i kaucji

Określenie wysokości opłat za wynajem i kaucji jest bardzo ważne. Dzięki temu będziesz wiedzieć, ile dokładnie trzeba zapłacić. Wynajmujący nie będzie mógł od Ciebie żądać więcej pieniędzy niż zostało to określone w umowie.

W umowie powinny być wskazane nie tylko stawki, ale także sposób ich regulowania, czyli to, czy czynsz ma być płacony:

  • miesięcznie czy kwartalnie,
  • przelewem czy gotówką,
  • na początku okresu rozliczeniowego czy pod jego koniec.

Pamiętaj także o tym, żeby określić kwestię zapłaty za rachunki. Niektórzy właściciele wolą, gdy lokatorzy sami płacą za media. Inni chcą pobierać zaliczki na te wydatki i samodzielnie je regulować.

Wskazanie czasu trwania i okresu wypowiedzenia umowy

Niezależnie od tego, czy podpisujesz umowę na wynajem okazjonalny, czy instytucjonalny, trzeba podać datę jej zakończenia – jest to wymóg prawny.

Ponadto można, choć nie trzeba, wskazać okres wypowiedzenia – jeśli tego nie zrobisz, będziesz mieć 30 dni na wyprowadzenie się z mieszkania – według przepisów Kodeksu cywilnego. Natomiast w umowie można określić, że ten czas jest dłuższy i wynosi np. 3 miesiące. Dzięki takiemu zapisowi będziesz mógł na spokojnie znaleźć nowe lokum.

Informacje o sposobie korzystania z mieszkania

W umowie najmu powinny znaleźć się także najważniejsze zasady odnośnie do korzystania z mieszkania. Pamiętaj, że właściciel ma prawo nie zgodzić się na to, żeby bez jego zgody np.:

  • w lokalu nocowały inne osoby niż te ujęte w umowie,
  • nieruchomość była wykorzystywana do działalności gospodarczej,
  • mieszkanie było wynajmowane osobom trzecim.

Warto dokładnie określić te kwestie, aby uniknąć wszelkich nieporozumień po podpisaniu umowy. 

Pamiętaj! Dobrze sformułowana umowa zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa. Zmniejszy ona ryzyko wystąpienia jakichkolwiek konfliktów zarówno podczas korzystania z mieszkania, jak i po jego opuszczeniu.


Dom

Jak umyć okna bez smug?

Wiosenne porządki często kojarzą się z myciem okien. Ale tak naprawdę ta czynność nie jest wykonywana tylko na pożegnanie zimy. Aby szyby lśniły czystością, warto dbać o nie regularnie i odświeżyć oraz wypolerować je raz na kilka tygodni lub miesięcy – zależnie od potrzeb. Co więcej, nie musi być...

Nowoczesne techniki sprzątania dla zdrowszego domu

Zadbany dom to oczywiście czysty dom. Jeśli chcesz zadbać o porządek w swoich czterech ścianach, możesz dzisiaj sięgać po nowoczesne środki, dzięki którym sprzątanie będzie nie tylko szybsze, prostsze, ale również zdrowsze dla domowników. Do tych zasługujących na uwagę zalicza się preparaty Nanomax.

Deski bambusowe do krojenia: Wybierz odpowiednią dla swoich potrzeb

Deski bambusowe do krojenia zyskują na popularności wśród miłośników gotowania, którzy cenią sobie trwałość i ekologiczny charakter swoich narzędzi kuchennych.

Lampy ekologiczne- do jakich wnętrz pasują?

W dzisiejszych czasach bycie eko stało się bardzo modne i pożądane. Nic więc dziwnego, że również takie trendy przeniosły się na kanwę aranżacji wnętrz. W związku z tym także wśród lamp pojawiło się wiele propozycji, które wpisują się w charakterystykę eko. Do jakich wnętrz warto wybierać tego ro...

Zabezpieczenie przed szkodnikami

Jak skutecznie walczyć ze szkodnikami? To tylko z pozoru może wydawać się proste. Niektórzy nieproszeni goście potrafią być bardzo wymagającymi przeciwnikami, a areną zmagań będzie duże przedsiębiorstwo produkcyjne, posiadające ogromne magazyny żywności, sytuacja szybko może wymknąć się spod kont...

Czy warto zamontować klimatyzację w domu lub biurze?

Montaż klimatyzacji staje się coraz popularniejszą metodą chłodzenia pomieszczeń domowych czy biurowych w upalne dni. Niewiele osób wie, że klimatyzacja to nie tylko chłodzenie, ale także usprawnienie przepływu i oczyszczania powietrza. Czy jej montaż jest opłacalną inwestycją?

Jakie maszyny czyszczące wybrać do sprzątania hotelu?

Prowadzisz pensjonat, a może jesteś właścicielem firmy sprzątającej, która specjalizuje się w czyszczeniu hoteli i lokali z branży Horeca? W takim razie powinieneś wiedzieć, które sprzęty warte są inwestycji. Na samym początku dokładnie przeanalizuj potrzeby i specyfikę hotelu. Jeśli jednak szuka...