Przejdź do głównej treści

Umowa najmu – co powinna zawierać?

| Artykuł sponsorowany | Dom

Wynajem mieszkania to dla wielu osób pierwszy krok w dorosłość, który wiąże się z silnymi emocjami. Młodzi ludzie często są podekscytowani możliwością rozpoczęcia życia na własny rachunek. Jednak w ferworze radości i entuzjazmu łatwo wpaść w pułapkę i podpisać umowę, która będzie niekorzystna. Dlatego przed podpisaniem takiego dokumentu, sprawdź, co on powinien zawierać.

Dane właściciela nieruchomości

Aby umowa najmu była zawarta zgodnie z prawem, muszą się na niej znaleźć dane właściciela lokalu. W dokumencie należy podać:

  • imię i nazwisko wynajmującego,
  • jego adres,
  • PESEL,
  • numer i seria dowodu.

Te informacje są potrzebne do identyfikacji wynajmującego. Dzięki temu wiadomo, kto dokładnie wynajmuje nieruchomość i do kogo należy się zgłosić w razie jakichkolwiek problemów.

Planujesz wynająć mieszkanie od przedsiębiorcy na zasadach najmu instytucjonalnego? Podczas podpisywania umowy zadbaj, aby w dokumencie znalazły się: nazwa firmy oraz imię i nazwisko osoby, która ją reprezentuje, adres siedziby, a także numer KRS spółki lub NIP.

Korzystanie z tego typu nieruchomości może być dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które nie mają dużych dochodów – szczegółowe informacje na ten temat możesz znaleźć np. na stronie https://lublin.mdr.pl/.

Opis lokalu

Dobrze sporządzony dokument powinien zawierać także informacje o przedmiocie umowy, czyli mieszkaniu. Niezbędne jest podanie jego dokładnego adresu oraz metrażu i stanu technicznego. Ponadto, jeśli w lokalu znajdują się jakiekolwiek meble, powinny być precyzyjnie opisane. Dodatkowo przy podpisywaniu umowy, sporządź w obecności właściciela dokładną dokumentację zdjęciową.

Zastanawiasz się, po co są te informacje? Opis i fotografie będą stanowić potwierdzenie tego, w jakim stanie było mieszkanie przed jego wynajęciem. Dzięki temu wynajmujący nie będzie mógł zarzucić Ci dokonania żadnych szkód w lokalu i potrącić za to kaucji.

Określenie opłat za wynajem i kaucji

Określenie wysokości opłat za wynajem i kaucji jest bardzo ważne. Dzięki temu będziesz wiedzieć, ile dokładnie trzeba zapłacić. Wynajmujący nie będzie mógł od Ciebie żądać więcej pieniędzy niż zostało to określone w umowie.

W umowie powinny być wskazane nie tylko stawki, ale także sposób ich regulowania, czyli to, czy czynsz ma być płacony:

  • miesięcznie czy kwartalnie,
  • przelewem czy gotówką,
  • na początku okresu rozliczeniowego czy pod jego koniec.

Pamiętaj także o tym, żeby określić kwestię zapłaty za rachunki. Niektórzy właściciele wolą, gdy lokatorzy sami płacą za media. Inni chcą pobierać zaliczki na te wydatki i samodzielnie je regulować.

Wskazanie czasu trwania i okresu wypowiedzenia umowy

Niezależnie od tego, czy podpisujesz umowę na wynajem okazjonalny, czy instytucjonalny, trzeba podać datę jej zakończenia – jest to wymóg prawny.

Ponadto można, choć nie trzeba, wskazać okres wypowiedzenia – jeśli tego nie zrobisz, będziesz mieć 30 dni na wyprowadzenie się z mieszkania – według przepisów Kodeksu cywilnego. Natomiast w umowie można określić, że ten czas jest dłuższy i wynosi np. 3 miesiące. Dzięki takiemu zapisowi będziesz mógł na spokojnie znaleźć nowe lokum.

Informacje o sposobie korzystania z mieszkania

W umowie najmu powinny znaleźć się także najważniejsze zasady odnośnie do korzystania z mieszkania. Pamiętaj, że właściciel ma prawo nie zgodzić się na to, żeby bez jego zgody np.:

  • w lokalu nocowały inne osoby niż te ujęte w umowie,
  • nieruchomość była wykorzystywana do działalności gospodarczej,
  • mieszkanie było wynajmowane osobom trzecim.

Warto dokładnie określić te kwestie, aby uniknąć wszelkich nieporozumień po podpisaniu umowy. 

Pamiętaj! Dobrze sformułowana umowa zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa. Zmniejszy ona ryzyko wystąpienia jakichkolwiek konfliktów zarówno podczas korzystania z mieszkania, jak i po jego opuszczeniu.


Dom

Fotel na biegunach to mebel, który kojarzy się z relaksem, przytulnością i ponadczasowym stylem. Choć często przywodzi na myśl tradycyjne wnętrza, w nowoczesnych aranżacjach odnajduje się równie dobrze. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego wyjątkowego siedziska, doceniając jego wygodę oraz…
Regularne czyszczenie klimatyzacji domowej jest kluczowe dla zapewnienia zdrowego i komfortowego środowiska w Twoim domu.
Marzysz o miejscu, w którym możesz zanurzyć się w świat książek, zapomnieć o codziennym pośpiechu i cieszyć się chwilą spokoju? Domowa biblioteka to nie tylko funkcjonalne miejsce do przechowywania książek, ale także przytulny zakątek, który sprzyja relaksowi i pobudza wyobraźnię.
Goście odwiedzający restauracje oczekują nie tylko doskonałego jedzenia i obsługi, ale także odpowiedniego komfortu termicznego.
Stare, nieszczelne okna to problem, który wciąż dotyczy wiele domów, zwłaszcza tych zbudowanych w dawnych czasach, gdy nowoczesne technologie budowlane nie były dostępne. Montowanie okien skrzynkowych na kit lub uszczelnianie kocami lub watą to była niemal codzienność, a zimą niejednokrotnie stosow…
Kolorystyka drzwi wewnętrznych jest pomocniczym, ale jednak istotnym kryterium wyboru. I dotyczy to w równej mierze wnętrz domów czy mieszkań, jak też biur, sklepów czy przestrzeni publicznych. Wybór wcale jednak nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.
Bezpieczeństwo posesji to jeden z najważniejszych aspektów, o które dbają właściciele domów, firm czy obiektów przemysłowych. Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko poprawia widoczność po zmroku, ale także pełni istotną funkcję prewencyjną.