Skip to main content

Umowa najmu – co powinna zawierać?

| Artykuł sponsorowany | Dom

Wynajem mieszkania to dla wielu osób pierwszy krok w dorosłość, który wiąże się z silnymi emocjami. Młodzi ludzie często są podekscytowani możliwością rozpoczęcia życia na własny rachunek. Jednak w ferworze radości i entuzjazmu łatwo wpaść w pułapkę i podpisać umowę, która będzie niekorzystna. Dlatego przed podpisaniem takiego dokumentu, sprawdź, co on powinien zawierać.

Dane właściciela nieruchomości

Aby umowa najmu była zawarta zgodnie z prawem, muszą się na niej znaleźć dane właściciela lokalu. W dokumencie należy podać:

  • imię i nazwisko wynajmującego,
  • jego adres,
  • PESEL,
  • numer i seria dowodu.

Te informacje są potrzebne do identyfikacji wynajmującego. Dzięki temu wiadomo, kto dokładnie wynajmuje nieruchomość i do kogo należy się zgłosić w razie jakichkolwiek problemów.

Planujesz wynająć mieszkanie od przedsiębiorcy na zasadach najmu instytucjonalnego? Podczas podpisywania umowy zadbaj, aby w dokumencie znalazły się: nazwa firmy oraz imię i nazwisko osoby, która ją reprezentuje, adres siedziby, a także numer KRS spółki lub NIP.

Korzystanie z tego typu nieruchomości może być dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które nie mają dużych dochodów – szczegółowe informacje na ten temat możesz znaleźć np. na stronie https://lublin.mdr.pl/.

Opis lokalu

Dobrze sporządzony dokument powinien zawierać także informacje o przedmiocie umowy, czyli mieszkaniu. Niezbędne jest podanie jego dokładnego adresu oraz metrażu i stanu technicznego. Ponadto, jeśli w lokalu znajdują się jakiekolwiek meble, powinny być precyzyjnie opisane. Dodatkowo przy podpisywaniu umowy, sporządź w obecności właściciela dokładną dokumentację zdjęciową.

Zastanawiasz się, po co są te informacje? Opis i fotografie będą stanowić potwierdzenie tego, w jakim stanie było mieszkanie przed jego wynajęciem. Dzięki temu wynajmujący nie będzie mógł zarzucić Ci dokonania żadnych szkód w lokalu i potrącić za to kaucji.

Określenie opłat za wynajem i kaucji

Określenie wysokości opłat za wynajem i kaucji jest bardzo ważne. Dzięki temu będziesz wiedzieć, ile dokładnie trzeba zapłacić. Wynajmujący nie będzie mógł od Ciebie żądać więcej pieniędzy niż zostało to określone w umowie.

W umowie powinny być wskazane nie tylko stawki, ale także sposób ich regulowania, czyli to, czy czynsz ma być płacony:

  • miesięcznie czy kwartalnie,
  • przelewem czy gotówką,
  • na początku okresu rozliczeniowego czy pod jego koniec.

Pamiętaj także o tym, żeby określić kwestię zapłaty za rachunki. Niektórzy właściciele wolą, gdy lokatorzy sami płacą za media. Inni chcą pobierać zaliczki na te wydatki i samodzielnie je regulować.

Wskazanie czasu trwania i okresu wypowiedzenia umowy

Niezależnie od tego, czy podpisujesz umowę na wynajem okazjonalny, czy instytucjonalny, trzeba podać datę jej zakończenia – jest to wymóg prawny.

Ponadto można, choć nie trzeba, wskazać okres wypowiedzenia – jeśli tego nie zrobisz, będziesz mieć 30 dni na wyprowadzenie się z mieszkania – według przepisów Kodeksu cywilnego. Natomiast w umowie można określić, że ten czas jest dłuższy i wynosi np. 3 miesiące. Dzięki takiemu zapisowi będziesz mógł na spokojnie znaleźć nowe lokum.

Informacje o sposobie korzystania z mieszkania

W umowie najmu powinny znaleźć się także najważniejsze zasady odnośnie do korzystania z mieszkania. Pamiętaj, że właściciel ma prawo nie zgodzić się na to, żeby bez jego zgody np.:

  • w lokalu nocowały inne osoby niż te ujęte w umowie,
  • nieruchomość była wykorzystywana do działalności gospodarczej,
  • mieszkanie było wynajmowane osobom trzecim.

Warto dokładnie określić te kwestie, aby uniknąć wszelkich nieporozumień po podpisaniu umowy. 

Pamiętaj! Dobrze sformułowana umowa zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa. Zmniejszy ona ryzyko wystąpienia jakichkolwiek konfliktów zarówno podczas korzystania z mieszkania, jak i po jego opuszczeniu.


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?