fbpx

Zawory kulowe kołnierzowe i ich zastosowanie

Zawory służące do odcinania dopływu wody bądź gazu są istotnym, żeby nie powiedzieć kluczowym elementem wielu instalacji. Jedną z najczęściej spotykanych ich form są zawory kulowe nierdzewne. Dlaczego warto z nich korzystać? O tym poniżej.

Zawory kulowe, czyli co dokładnie?

Nazwa zaworów kulowych, czasami tez określanych obrotowymi, wywodzi się od sposobu, w jaki są one skonstruowane. W ich wnętrzu kryje się gniazdo, przez który jest przepuszczana woda lub gaz oraz kula, która w przypadku zakręcenia zaworu, blokuje gniazdo w taki sposób, aby odciąć przepływ substancji płynącej poprzez instalację.

Na co zwrócić uwagę wybierając zawory kulowe kołnierzowe?

Przeglądając ofertę zaworów tego rodzaju (chociażby na stronie https://www.zawory.com.pl/zawory-kulowe-kolnierzowe,z,21.html), warto zwrócić uwagę na ich parametry. W końcu jest to element instalacji, który powinien znosić odpowiednie warunki, w tym między innymi takie, jak podwyższone temperatury (rurami może płynąć zarówno woda zimna, jak i gorąca), czy ciśnienie (choćby w przypadku rur, którymi biegnie sprężone powietrze). Ponadto w przypadku różnych instalacji zawory mogą mieć styczność z przeróżnymi substancjami i to również powinno być uwzględnione w budowie wybranego rozwiązania.

Zastosowanie zaworów kulowych

Zawory tego typu są dość często wykorzystywane w instalacjach wodnych montowanych w gospodarstwach domowych. Warto zaznaczyć, że mogą tez pełnić rolę dodatkowego elementu, na przykład w instalacjach grzewczych. Ich prosta konstrukcja i sposób działania są poczytywane jako istotne zalety tego rodzaju instalacji, a przy odpowiednim doborze materiałów, z których zawory są wykonane, mogą sprawdzać się w bardzo różnych warunkach.

Warto tez dodać, że zawory kulowe są stosowane również w przemyśle. O ile jednak w „pomniejszych” zastosowaniach do sterowania tym mechanizmem używa się dźwigni, w bardziej „industrialnych” warunkach popularne jest sterowanie za pomocą napędu pneumatycznego, często w sposób zautomatyzowany (choć zawory ręczne też są w użyciu).