fbpx

Jak powiesić firankę bez karnisza?

W dzisiejszych czasach nikt nie lubi karniszy. Są one duże, ciężkie i trudne do utrzymania w czystości. Dlatego też wiele osób decyduje się na powieszenie firanek bez karnisza. Nawet jeśli nie masz doświadczenia w tym zakresie, powieszenie firanki bez karnisza jest bardzo łatwe. Wystarczy kilka prostych kroków i można cieszyć się piękną dekoracją okna.

Szyny sufitowe

Karnisze to nie jedyne rozwiązanie do powieszenia firanki. Możesz też użyć szyn sufitowych. Szyny sufitowe mogą być estetycznym i praktycznym rozwiązaniem, jeśli chcesz uniknąć karniszy lub masz nietypowy kształt okna. Powieszenie firanki na szynie sufitowej jest łatwe i można to zrobić samodzielnie. Wystarczy kilka narzędzi i materiałów, takich jak: drabina, miara, wiertarka, wkręty i kołki rozporowe oraz sznur lub taśma mocująca.

Na początku musisz zdecydować, gdzie ma się znajdować szyna sufitowa. Pamiętaj, aby umieścić ją w odpowiedniej wysokości, która umożliwi swobodne otwieranie i zamykanie okna bez obawy o zachaczenie się firanki. Ponieważ istnieje kilka typów i rodzajów szyn sufitowych, poniżej przedstawimy najbardziej popularne rodzaje:

Szyna sufitowa bramkowa – Występuje w dwóch wariantach: pionowym i poziomym. Ta pierwsza ma usytuowaną listwę na głównej ramce i można ją powiesić przy ścianach lub w rogu pokoju. Ten drugi to taki sam model, ale listwa jest umieszczona poziomo na ramce. Taki typ szyny sufitowej pomaga w rozciąganiu firanki, a także ułatwia jej utrzymanie w czystości.

Szyna sufitowa teleskopowa – Jest to rodzaj pionowej szyny sufitowej, która jest często stosowana w oknach tarasowych lub balkonowych. Być może najbardziej popularnym wymiarem jest ten mierzący 100 cm, ale można też znaleźć o długości do 200 cm. Szyna sufitowa teleskopowa nadaje się również do powieszenia dużych i grubych firanek.

Zazdrostki, czyli sposób na firanki na ramie okiennej

Zazdrostki to rodzaj karnisza, który pozwala na zawieszenie firanki bez konieczności wieszania jej na ramie okiennej. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie jeśli chcesz mieć możliwość łatwego zdejmowania i zakładania firanki. Zazdrostki można kupić w sklepach ze sprzętem AGD lub w sklepach z firanami.

Firanka na haczyki

Haczyki do firanek to łatwy i szybki sposób na powieszenie firanki bez karnisza. Wystarczy przymocować haczyk do ściany w odpowiednim miejscu i zawiesić na nim firankę. Haczyki do firanek występują w różnych kształtach i rozmiarach. Najpopularniejsze są haczyki śrubowe, gwintowane oraz ryflowe.

Podsumowanie

Podsumowując, można powiedzieć, że firanki bez karniszy są bardzo praktyczne. Można je łatwo zawiesić i zdjąć, a także przechowywać w dowolnym miejscu. Są one idealne dla osób, które chcą uniknąć konieczności montażu karniszy lub po prostu mają ograniczoną przestrzeń do ich użytkowania.