fbpx

Jaki kominek wybrać - żeliwny czy stalowy?

Kominek w salonie to nie tylko ozdoba stwarzająca przyjemny klimat w pomieszczeniu, ale również dość dobry sposób na jego dodatkowe ogrzane. Najczęściej wybierane są wkłady kominkowe żeliwne i stalowe. Na które warto postawić? Jakie są zalety i wady obu rozwiązań?

O czym warto pamiętać, wybierając kominek?

Wybierając kominek do salonu, warto mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, między innymi to, jak długo bezie w stanie pracować bez uzupełniania opału (nie krócej niż 10 godzin - wszystkie poniżej tego czasu nie będą dobrym rozwiązaniem). Należy zwrócić także uwagę na sprawność kominka. Im jest większa, tym mniejsze będą jego koszty utrzymania. Oczywiście należy również mieć na uwadze moc grzewczą. W przypadku ocieplonych budynków wystarczająca będzie ta ma poziomie 0,08 kW/m² ogrzewanej powierzchni. W przypadku budynków bez ogrzewania warto wybierać te, których moc wynosi nie mniej niż 0,14 kW/m².

Jakie są zalety kominków żeliwnych?

Kominki żeliwne charakteryzuje solidna konstrukcja i bardzo dobre zdolności akumulacyjne. Takie modele doskonale sprawdzają się niemal w każdym pomieszczeniu, a już szczególnie w tym urządzonym w stylu klasycznym czy rustykalnym, odpowiednio wkomponowane, są również idealne w nowoczesnych wnętrzach. Żeliwne modele są znacznie tańsze niż kominki stalowe.

Choć kominki żeliwne nie są drogie, to jednak ich dużą wadą jest małą dostępność modeli i problemy z dopasowaniem ich do indywidualnych potrzeb. Dodatkowo nie są one tak wydajne, jak kominki stalowe.

Czy warto inwestować w kominki stalowe?

Kominki stalowe mają proste i regularne kształty. To idealne rozwiązanie dla osób poszukujących czegoś funkcjonalnego, w nowoczesnym stylu. Jeżeli wkłady stalowe są eksploatowane w sposób prawidłowy, wówczas ich wytrzymałości trwałość jest naprawdę duża. Dla zachowania użyteczności kominka przed dłuższy czas warto wymieniać co jakiś czas szamotowe wyłożenie paleniska, narażone na pękanie pod wpływem uszkodzeń mechanicznych.

W przeciwieństwie do wkładów żeliwnych stalowe odstępne są w nietypowych formach i rozmiarach, co pozwala na ich dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Choć stalowe kominki nie należą do najtańszych, charakteryzuje je duża wydajność oraz zaawansowana konstrukcja.

Wkłady żeliwne czy stalowe, co warto wybrać?

Tańsze, ale mniej wydajne wkłady żeliwne, czy może znacznie droższe, ale i efektywniej działające wkłady stalowe, które rozwiązanie warto wybrać? Podejmując decyzję, należy mieć przede wszystkim na uwadze indywidualne potrzeby. W przypadku nietypowych kominków jedynym słusznym rozwiązaniem będą modele stalowe, dostępne na zamówienie.

Oczywiście dużą rolę w podejmowaniu decyzji będą ogrywały także koszty zakupu. Poza tym należy również uwzględnić rozmiary wnętrza, w którym ma znaleźć się kominek jego efektywność cieplną oraz koszty użytkowania.

Najprościej rzecz ujmując najlepszy wkład kominkowy to taki, który będzie dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz charakteru i powierzchni pomieszczenia, w którym ma się znaleźć.