fbpx

Jak stworzyć projekt wnętrz? Nasze porady!

Nowe mieszkanie w stanie deweloperskim? A może generalny remont? W każdym z tych przypadków dobry projekt wnętrz to podstawa do stworzenia wygodnej i estetycznej przestrzeni. Kolory, elementy wyposażenia, sprzęty - to wszystko musi do siebie idealnie pasować. Jak się z tym uporać i stworzyć wygodne i przytulne lokum? Podpowiadamy!

Najważniejsze zasady projektowania

Niezależnie od stylu, który preferujesz w aranżacjach wnętrz, istnieją podstawowe zasady, których warto się trzymać. Przede wszystkim nie można kierować się jedynie modą. Projekt wnętrz musi odzwierciedlać preferencje i potrzeby każdego z domowników. Bardzo ważny jest komfort użytkowania wszystkich pomieszczeń, dlatego kluczowe jest odpowiednie rozmieszczenie elementów wyposażenia. Należy przy tym zwracać szczególną uwagę na ilość światła dziennego w poszczególnych miejscach w mieszkaniu. O ile salon czy kuchnia powinny być doskonale oświetlone w ciągu dnia, o tyle sypialnię dobrze jest zaprojektować w pomieszczeniu, którego okna skierowane są na wschód. Niestety, przy projektowaniu wnętrz na własną rękę łatwo o popełnienie błędów, zwłaszcza jeśli chodzi o funkcjonalność pomieszczeń.

Projekt wnętrz - to musisz wiedzieć

Czy sporządzony na własną rękę projekt wnętrz może okazać się udany? Oczywiście, należy jednak podejść do niego z rozwagą i dużą dokładnością. Zanim przystąpisz do samodzielnego projektowania, przeglądaj wiele ciekawych inspiracji i czytaj artykuły branżowe. Pamiętaj, że wnętrza to nie tylko estetyka, ale też komfort użytkowania i każdy szczegół się liczy. Do projektowania wnętrz niekoniecznie trzeba być fachowcem, ale niezbędny jest zapał, cierpliwość, wyobraźnia przestrzenna i doskonałe wyczucie stylu. Zwłaszcza małe pomieszczenia mogą być trudne do zaaranżowania dla niedoświadczonej osoby. Niełatwo też zaprojektować samodzielnie przestrzeń użytkową - na przykład łazienkę lub kuchnię, choć wiadomo, że dla chcącego nic trudnego! Musisz jednak liczyć się z tym, że będziesz musiał poświęcić naprawdę bardzo dużo swojego czasu, aby Twój projekt stał się dopracowany w każdym calu.

Profesjonalne pracownie wnętrz - czy warto?

Czy projekt wnętrz od wykwalifikowanego architekta zawsze będzie lepszy, niż ten samodzielnie wykonany? Oczywiście nie jest to żadną regułą, ponieważ nie wszystkie firmy są w stanie sprostać oczekiwaniom każdego klienta. Jeśli jednak zaufasz doświadczonej pracowni, na pewno będziesz zadowolony z końcowego efektu. Oczywiście, usługi proponowane przez projektantów nie zawsze są tanie, ale jeśli tylko Twój budżet na to pozwala, zdecydowanie warto zainwestować. Pamiętaj, że mieszkanie, dom, czy nawet biuro to przestrzeń, w której każdy powinien czuć się swobodnie. Co więcej, jego walory estetyczne powinny pozytywnie zaskakiwać każdego gościa. Oczywiście, Twoje preferencje zawsze będą najważniejsze, jednak wykwalifikowany architekt z pewnością zasugeruje ciekawe, nowoczesne rozwiązania, które sprawią, że ostateczny projekt wnętrz przerośnie Twoje najśmielsze oczekiwania.