fbpx

Jak skutecznie posprzątać mieszkanie?

Gruntowne sprzątanie mieszkanie to nie lada wyzwanie. Musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ tego rodzaju porządki najlepiej podzielić na kilka etapów. Generalne czyszczenie powinno obejmować wszystkie pomieszczenia w domu – sypialnię, kuchnię, łazienkę, salon i przedpokój. Jak skutecznie posprzątać mieszkanie? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak szybko posprzątać mieszkanie?

Takiej ilości pomieszczeń nie sposób wyczyścić w ciągu jednego dnia. Zdecydowanie lepiej będzie, jeśli podzielisz cały proces na kilka mniejszych etapów. Dzięki temu ogrom pracy Cię nie przerazi, a sprzątanie okaże się dużo bardziej skuteczne.

Musisz pamiętać, że generalne sprzątanie apartamentów to nie tylko powierzchowne obowiązki domowe, wykonywane codziennie, które zwykle ograniczają się do pobieżnego przetarcia kurzu. Jeśli chcesz poznać odpowiedź na pytanie, jak posprzątać mieszkanie gruntownie, musisz uzbroić się w cierpliwość i wdrażać wszystkie poszczególne zalecenia, tak aby faktycznie cieszyć się czystym domem.

Jak skutecznie posprzątać mieszkanie, czyli od czego zacząć…

Jak skutecznie posprzątać mieszkanie? Przede wszystkim zacznij od planowania! Opracuj dokładny harmonogram prac na każdy dzień, w którym opiszesz wszystkie poszczególne czynności, jakie musisz wykonać. Bezwzględnie stosuj się do wszystkich zapisków, abyś nie pominął żadnego z najistotniejszych kroków. Sprzątanie planuj na wszystkie dni po kolei, dzięki czemu niczego nie pominiesz.

Jak posprzątać mieszkanie bez komplikacji? Poznaj trzy najważniejsze zasady!

Musisz poznać kilka prostych zasad na początek, dzięki którym dowiesz się, jak szybko posprzątać mieszkanie bez niepotrzebnych komplikacji i problemów. O czym musisz pamiętać?

  • Przygotuj niezbędne narzędzia do sprzątania mieszkania. Na wyposażeniu musisz posiadać gumowe rękawice, ścierki i gąbki do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni, mop i odpowiednio dobrane środki czystości.
  • Oczyść pokój z niepotrzebnych rzeczy. Pochowaj wszystkie szpargały do odpowiednich półek i szafek. Możesz też wykorzystać koszyki i pojemniki o różnych wielkościach, w których pogrupujesz swoje rzeczy.
  • Zacznij od pracochłonnych czynności. Najpierw umyj ściany, żyrandole, okna i dywany, a następnie wyczyść meble tapicerowane, szafy, regały i półki.

Jak posprzątać mieszkanie? Czyść każde pomieszczenie po kolei!

Wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu wymagają gruntownego sprzątania. Poniżej znajdziesz spis rzeczy do zrobienia w każdym z nich, dzięki czemu dowiesz się, jak szybko posprzątać mieszkanie.

  1. Sprzątanie kuchni

Najpierw zmyj wszystkie brudne naczynia oraz uprzątnij zmywarkę i suszarkę. Przejrzyj zawartość lodówki oraz spiżarki i pozbądź się wszystkich produktów, które już nie nadają się do spożycia. Pogrupuj wszystkie przyprawy i suche produkty – makarony, kasze, mąki, sól. Możesz przechowywać je w plastikowych pojemnikach z odpowiednimi etykietami. Następnie przetrzyj wszystkie kuchenne szafki wewnątrz i z zewnątrz oraz blaty, stoły i krzesła.

W dalszej kolejności umyj wszystkie sprzęty AGD. Chromowane powierzchnie możesz potraktować odrobiną octu, który nada przedmiotom wyjątkowego blasku. Sięgaj po preparaty do usuwania tłuszczu, które doskonale poradzą sobie z zabrudzeniami na okapie, kuchence i w piekarniku. Na koniec przetrzyj zlew miękką ściereczką z odrobiną płynu.

  1. Sprzątanie łazienki

Wypierz brudne ręczniki i zrób przegląd kosmetyków. Pozbądź się wszystkich specyfików, które uległy przeterminowaniu i wyrzuć puste opakowania. Następnie umyj kabinę prysznicową z wykorzystaniem specjalnego płynu. Dobrej jakości środki wystarczy nanieść na brudną powierzchnię i odczekać kilka minut. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu możesz wyszorować uciążliwe zabrudzenia szczoteczką.

Płytki łazienkowe pod prysznicem i na ścianach umyj ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń i wytrzyj do sucha. Fugi możesz z kolei potraktować domową mieszanką w postaci sody oczyszczonej i octu. Toaletę umyj odpowiednio dobranym środkiem, usuwającym kamień i wyszoruj szczotką do WC.

Na koniec przetrzyj wszystkie szafki i poukładaj kosmetyki. Umyj lustro i zawieś czyste, świeże ręczniki.

  1. Sprzątanie sypialni

Po kuchni i łazience nie musisz już zastanawiać się, jak szybko posprzątać mieszkanie, ponieważ pozostałe pomieszczenia nie wymagają aż tak rozbudowanego zakresu działania. W sypialni w pierwszej kolejności zmień pościel i upierz narzutę. Zrób przegląd szaf i szafek nocnych. Pozbądź się zniszczonych ubrań oraz niepotrzebnych szpargałów i śmieci.

Dokładnie umyj wszystkie meble wilgotną ściereczką do kurzu. Przetrzyj lampę i lampki nocne. Na koniec wyczyść parapety, doniczki i liście kwiatów.

  1. Sprzątanie salonu

Zrób przegląd wszystkich tzw. zbieraczy kurzu. Nadmierna ilość bibelotów szybko przestanie być ozdobą, a jedynie niepotrzebną instalacją przyciągającą brud. Wypierz narzuty i poszewki na dekoracyjne poduszki.

Odkurz tapicerowane meble lub przetrzyj skórzany zestaw wypoczynkowy. Wyczyścić sprzęty RTV. Do ekranów wykorzystaj ściereczkę z mikrofibry lub chusteczki z płynem antystatycznym. Obudowy wyczyść na sucho, aby nie uszkodzić urządzeń.

  1. Sprzątanie przedpokoju

Przejrzyj szafki z butami i pozbądź się modeli, których nie używasz od lat. Z przodu poukładaj obuwie, które nosisz w danym sezonie, aby mieć do nich łatwiejszy dostęp. Omieć wszystkie pajęczyny ze ścian i sufitu oraz usuń kurz z szaf i półek.

Przetrzyj wieszaki i powieś na nich kurtki, które nosisz w danym sezonie. Pozostałe okrycia wierzchnie schowaj do szafy. Na koniec umyj drzwi wejściowe i lustro.

Jak skutecznie posprzątać mieszkanie? Poznaj ostatni etap – mycie podłóg

Podejmując rozważania związane z tym, jak posprzątać mieszkanie, nie sposób nie wspomnieć o niezwykle ważnym etapie, jakim jest mycie podłóg. Czynność tę należy wykonać na koniec, ponieważ sprzątanie zawsze rozpoczynamy od góry do dołu.

W pierwszej kolejności odkurz wszystkie pomieszczenia, a następnie umyj podłogę mopem z czystą końcówką. Dobierz także odpowiedni detergent. Zupełnie inne środki czyszczące sprawdzą się bowiem w przypadku paneli, parkietów i płytek.

Wiesz już, jak posprzątać mieszkanie! Do dzieła!

Dokładnie wyjaśniliśmy Ci, jak skutecznie posprzątać mieszkanie. Choć każdy dom znacznie różni się od siebie, chociażby ilością mebli czy sposobów przechowywania, to jednak nasze wskazówki pozwolą Ci uniknąć niepotrzebnych błędów i znacznie skrócić cały proces. Pamiętaj, aby podzielić gruntowne sprzątanie na kilka etapów, dzięki czemu się nie zniechęcisz. Zaplanuj też harmonogram prac na każdy dzień, przez co nie pominiesz najważniejszych kroków.