Skip to main content

Klimatyzacja z pompy ciepła - jak to działa?

| Artykuł sponsorowany | Dom

Trendy w branży instalacyjnej zmieniają się bardzo dynamicznie. Dzisiaj w nowoczesnych domach klimatyzacja i odnawialne źródło ciepła to standard, który nikogo już nie dziwi.

Na rynku są dostępne rozwiązania z tego obszaru, które nie tylko zachęcają atrakcyjną ceną, ale również funkcjonalnością na wysokim poziomie. Możliwość ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń można sobie zapewnić jednym urządzeniem, które jednocześnie jest odnawialnym źródłem energii. Mowa o pompie ciepła powietrze woda z funkcją chłodzenia. Shizen, jako producent zaawansowanych pomp ciepła, ma w swojej ofercie urządzenia, które właśnie są w stanie zadbać o komfort termiczny domowników zarówno w mroźne zimy, jak i upalne lata.

 

Chłodzenie pompą ciepła – jak działa?

Pompa ciepła może spełniać funkcję klimatyzatora dzięki uproszczonemu obiegowi, który znamy dobrze z procesu grzewczego. Uproszczenie to polega na wykluczeniu z niego sprężarki. Czynnik roboczy znajdujący się w układzie ma niską temperaturę. Jeśli nie jest on poddany procesom, które zachodzą podczas ogrzewania, ma możliwość schładzania wody krążącej w ogrzewaniu podłogowym

Pompą ciepła możemy schładzać nasz dom na dwa sposoby:

  • aktywne chłodzenie, w którego trakcie pracuje sprężarka pompy ciepła;
  • pasywne chłodzenie, w którym nadmiar ciepła jest usuwany z budynku tylko przez działanie pomp obiegowych w obiegu budynku i w dolnym źródle ciepła (pionowym, gruntowym wymienniku ciepła lub wody gruntowej).

Pamiętajmy, że aby pompa ciepła spełniała też efektywnie rolę klimatyzatora, jej moc musi się pokrywa z obliczeniami w zakresie projektowego obciążenia chłodzenia budynku. Ważne jest też dostosowanie układu odbiorników ciepła do funkcji chłodzenia. Pamiętajmy, że w warunkach chłodzenia strumienie objętości przepływu powinny być większe niż podczas ogrzewania.

O ile do ogrzewania pompą ciepła, w niektórych przypadkach można zastosować tradycyjne grzejniki (mimo że nie jest to zalecane) to w przypadku chłodzenia jest to wykluczone.  Ze względu na małą różnicę temperatur między wodą chłodzącą a powietrzem w pomieszczeniu występuje jedynie znikoma wymiana ciepła w grzejniku.

Czy warto chłodzić dom pompą ciepła?

Chłodzenie domu podłogówką za pomocą pompy ciepła jest idealnym rozwiązaniem dla alergików. Tradycyjne klimatyzacje często są problemem dla domowników, którzy mają problemy alergiczne. Chłodzenie podłogowe nie ingeruje w skład powietrza, którym oddychamy.

Największą zaletą wykorzystywania pompy ciepła jako klimatyzatora jest energooszczędność tego procesu.  Wynika to przede wszystkim z wspomnianego wcześniej uproszczenia obiegu powietrznej pompy ciepła, np. Shizen podczas chłodzenia. Nie zapominajmy również, że pompy ciepłą to odnawialne źródła energii, więc dbając o swój komfort temperaturowy w ciągu upalnego lata, dbamy również o środowisko.

Rozwiązanie to zyskało zaufanie wielu użytkowników również ze względu na minimalizm. Otóż decydując się na chłodzenie pompą ciepła, musimy kupić tylko jedno urządzenie, które i tak byśmy wybrali do ogrzewania domu. Montaż pompy ciepła, np. Shizen z funkcją chłodzenia niczym nie różni się od montażu urządzenia bez tej funkcji. Nie wpływa to również odczuwalnie na koszt pompy ciepła. Najważniejsze jest to, że nie musimy montować ściennych bądź sufitowych klimatyzatorów, które nie zawsze dobrze się komponują z wystrojem wnętrza naszego domu.

Podsumowanie

Pompy ciepła z funkcją chłodzenia to urządzenia dostosowane do potrzeb coraz większej liczby właścicieli nowych i modernizowanych budynków. Łączą w sobie wysoką wydajność, energooszczędność i przede wszystkim wysoki komfort użytkowania. Nie są to rozwiązania tak popularne jak standardowe klimatyzatory, jednak w ciągu najbliższych kilku lat może się to zmienić.


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?