fbpx

Czym przykleić listwy, czyli trwały klej do listew przypodłogowych

Klejenie listew przypodłogowych nie jest czynnością skomplikowaną. Ale dla początkującego majsterkowicza może być nieco trudne. Przede wszystkim dlatego, że trwałość listew zależy od precyzji. I oczywiście od jakości wybranego kleju. Dowiedz się, czym się kierować przy wyborze i jak kleić listwy przypodłogowe, by efekt był trwały.

Klejenie listew przypodłogowych

Klejenie jest najczęściej wybieranym sposobem do montażu listew przypodłogowych. To trwały sposób, a przy tym uniwersalny – nadaje się zarówno do listew poliuretanowych czy styropianowych, jak i tych najbardziej powszechnych – z płyt MDF.

Jest to rozwiązanie bardzo trwałe i bardzo dekoracyjne. Dobrze naklejone listwy nie będą odchodzić od ściany. Nie będzie widać także ich łączeń albo będą naprawdę minimalne i nierzucające się w oczy. To wygląda o wiele korzystniej, niż różnego rodzaju śruby czy gwoździe.

Klejenie listew przypodłogowych można wykorzystać zarówno na ścianie pomalowanej farbą, jak i pokrytej tapetą. Jest to w miarę szybkie rozwiązanie i z takim zadaniem poradzi sobie każdy. Potrzebne jest tylko trochę cierpliwości, odrobina precyzji i oczywiście dobry klej do listew przypodłogowych.

Najlepszy klej do listew przypodłogowych

Nie istnieje coś takiego, jak jedyny najlepszy, idealny klej do listew przypodłogowych. Do każdego rodzaju listwy należy zastosować inny rodzaj kleju. Tylko dobranie spoiwa przeznaczonego do materiału, z którego została zrobiona listwa i rodzaju podłoża gwarantuje, że montaż będzie trwały i estetyczny.

Wybór odpowiedniego kleju to jedno, warto jednak wiedzieć, że powinien mieć on naprawdę dobre parametry. Niezależnie od rodzaju, należy zwrócić uwagę na jego właściwości. Szczególnie istotna jest początkowa siła wiązania. Im większa, tym krócej można dociskać listwy, by „złapały”. W przypadku ozdób przypodłogowych i sztukaterii szczególnie istotna jest także kurczliwość. Od niej zależy, czy listwy będą dobrze dolegać do podłoża.

Dla amatorów najlepszym rozwiązaniem są kleje jednoskładnikowe. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że często są gotowe do użycia. Nie wymagają mieszania i napowietrzania składników, nie trzeba martwić się proporcjami. Najczęściej są tak samo trwałe, jak te dwu- czy trójskładnikowe.

Metoda klejenia listew podłogowych

Są co najmniej dwie metody klejenia listew przypodłogowych do ściany. Odpowiednią dobiera się analizując jakość ścian. W przypadku gładkiej, równej powierzchni, można zastosować klejenie punktowe. Wystarczy zaaplikować (na przykład kartuszem lub wyciskaczem) punkty na listwie, a następnie dobrze docisnąć ją do ściany.

Jeśli jednak podłoże nie jest równe, albo listwy są mało elastyczne (na przykład niektóre MDF lub drewniane), konieczne będzie klejenie zygzakiem. Położenie kleju przez całą długość listwy na wzór zygzaka sprawi, że w momencie dociśnięcia do podłoża klej rozleje się i równomiernie pokryje całą powierzchnię. Trzeba tylko uważać z ilością specyfiku, by nie wylał się poza listwę. Mocne dociśnięcie listwy do ściany gwarantuje, że będzie trzymała się naprawdę długi czas.