Skip to main content

O tym nie możesz zapomnieć przy doborze pomp ciepła do domu!

| Artykuł sponsorowany | Dom

Pompy ciepła różnicują się ze względu na źródło pobierania energii. Wyróżniamy trzy podstawowe typy pomp ciepła - powietrzne, wodne i gruntowe. Każda z nich charakteryzuje się inną efektywnością, a także innym wykonaniem i procesem montażu. Ze względu na te różnice każda z pomp ciepła cechuje się innym kosztem inwestycyjnym. Wyjaśniamy, co dokładnie różnicuje każdy z typów pompy ciepła i na jaki najlepiej się zdecydować.

Powietrzne pompy ciepła - najtańsze znaczy najlepsze?

Powietrzne pompy ciepła charakteryzują się najprostszym procesem montażu. W ich przypadku nie potrzebne są żadne prace ziemne. Wystarczy zamontować dwie jednostki - na zewnątrz i wewnątrz budynku. Jednostka zewnętrzna odpowiada za pobór powietrza za pomocą specjalnego wentylatora, który transportuje je do jednostki wewnętrznej. Powietrze jest w tym przypadku głównym źródłem ogrzewania domu. Ogrzewa ono czynnik chłodniczy, który paruje. Sprężony, gorący czynnik chłodniczy trafia wprost do parownika i oddaje swoją energię. W ten sposób powietrze jest w stanie zapewnić ciepło w całym budynku. Dzięki swojej prostocie, powietrzna pompa ciepła jest najtańsza spośród wszystkich typów pomp ciepła, jednak nie zapewnia najwyższej efektywności. Wynika to z wysoce zmiennej temperatury powietrza zewnętrznego. Mimo tego, powietrzna pompa ciepła może zapewniać energię cieplną nawet przy bardzo niskich, ujemnych temperaturach w zimę. Stosując powietrzną pompę zawsze warto pamiętać o dostosowaniu budynku do nowego źródła ogrzewania.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się ile wyniesie koszt instalacji powietrznej jednostki pompy ciepła, skorzystaj z kalkulatora pomp ciepła Heatergo https://heatergo.pl/kalkulator/, który umożliwia bezpośredni kontakt ze spejalistami z branży pomp ciepła.

Gruntowe pompy ciepła - krok do wyższej efektywności

Gruntowa pompa ciepła korzysta z energii geotermalnej, którą cechuje większa stabilność temperatur. Z tego powodu, gruntowe pompy ciepła to urządzenia o wyższej efektywności. Oznacza to, że dla każdego kilowata energii elektrycznej potrzebnej do zasilania jednostki, pompa jest w stanie wyprodukować więcej energii cieplnej. Aby korzystać z energii geotermalnej wymagany jest bardziej zaawansowany proces montażu, który wiąże się z zainstalowaniem specjalnych kolektorów - poziomych lub pionowych. Instalacja kolektorów pionowych wymaga wykonania odwiertów na głębokość ok. 100 metrów.

Energię geotermalną można czerpać również z wykorzystaniem kolektora poziomego, który rozkłada się na większej powierzchni ok. 1,5 metra pod powierzchnią ziemi. Przykładowo, dla pompy ciepła ogrzewającej dom o powierzchni użytkowej 150 m2 oraz zapewniającej ciepła wodę użytkową, powierzchnia dolnego źródła powinna wynieść ok. 400-600 m2. W przypadku korzystania z energii zakumulowanej w gruncie ważna jest również jakość gruntu, z jakiego pozyskiwana jest energia. Odpowiednio zainstalowana gruntowa pompa ciepła to koszt min. 50 tys. zł.

Wodne pompy ciepła - najwyższa efektywność i cena

Koszt wodnej pompy ciepła jest najwyższy ze wszystkich instalacji. Jego średnia wartość może wynieść ok. 75 tys. zł. W przypadku tego typu pompy ciepła, jej wysoki koszt również jest spowodowany kosztami montażowymi. Aby korzystać z energii geotermalnej, najczęściej potrzebne jest wykonanie jest przynajmniej dwóch studni głębinowych - czerpnej i zrzutowej. Dzięki nim możliwe jest korzystanie z wód głębinowych, które są bardzo dobrym źródłem ciepła - zapewniają wysoką efektywność w każdej porze roku, ponieważ ich temperatury również są względnie stałe. Podczas montażu pompy wodnej w oparciu o studnie głębinowe, należy jednak pamiętać o dopasowaniu nowej instalacji do istniejącej infrastruktury podziemnej.

W przypadku pompy wodnej, wysokie koszty inwestycyjne gwarantują najwyższą efektywność ze wszystkich rodzajów pomp ciepła. Po okresie zwrotu inwestycji, który może trwać około 10 lat, instalacja będzie przynosiła najwyższe korzyści i zapewnia najwięcej energii cieplnej.

Każdy typ pompy ciepła może zapewnić 100 proc. zapotrzebowania na energię cieplną. Warto jednak zwrócić uwagę na klasę energetyczną budynku. Takie parametry jak przenikanie ciepła ścian, okien i drzwi czy rodzaj systemu grzewczego to czynniki, które są kluczowe dla efektywności każdej instalacji.


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?