Skip to main content

Co musisz wiedzieć przed kupnem materiałów ściernych?

| nadesłane do eobornik (ea) | Dom

Przystępując do szlifowania powierzchni, trzeba dobrać odpowiednie narzędzia, które będą dopasowane do rodzaju obrabianego materiału. Co należy wziąć pod uwagę? Na jaki rodzaj materiałów ściernych postawić?

 

W jakim celu wykorzystuje się włókninę ścierną?

Włóknina ścierna (inaczej włóknina szlifierska) służy do szlifowania różnego typu powierzchni, m.in. drewna, aluminium, stali nierdzewnej, chromu, mosiądzu, niklu i tworzyw sztucznych. Stosuje się ją także do ceramiki, a nawet szkła. Ze względu na różnorodność zastosowań narzędzia szlifierskie nadają się do wykorzystania zarówno w produkcji przemysłowej, jak i w domu.

Włókniny ścierne są wyrobem trójwymiarowym i składają się z:

  • podłoża wykonywanego z niesplecionych syntetycznych włókien,
  • drobnych cząstek ściernych (ziaren ściernych i spoiwa) przyczepionych za pomocą wysokowytrzymałych żywic.

Wszystkie rozmieszczone cząstki tworzą dość jednorodną strukturę, dzięki której można przeprowadzać skuteczne obróbki ścierne.

Gęstość włókien i rozmieszczenie ziaren ściernych są zróżnicowane i zależą od przeznaczenia. Najczęściej jednak jako materiał ścierny stosuje się ziarna z elektrokorundu, elektrokorundu cyrkonowego lub węglika krzemu.

W jaki sposób należy dobrać włókninę ścierną?

Zakup włókniny do szlifowania nie powinien być dziełem przypadku. Jej wybór uzależnia się od rodzaju opracowywanej powierzchni. Celem obróbki powierzchniowej jest nadanie danemu materiałowi pożądanej gładkości bez istotnych zmian kształtu.

Za pomocą przemysłowego czyszczenia włókninami, można obrobić powierzchnie części maszynowych, czy narzędzi. Dzięki usunięciu warstwy przypowierzchniowej, skutecznie można usunąć stare powłoki lakiernicze bądź rdzę.

Włókniny ścierne doskonale sprawdzają się też w polerowaniu. Można je wykorzystać do rur, prętów, szkła i różnych elementów hydrauliki oraz pneumatyki.

Do miękkich materiałów (jak drewno czy tworzywa sztuczne) sprawdzają się twarde ściernice. Są one świetne do szlifowania profilowego oraz zgrubnego, a także na mokro (z użyciem chłodziwa).

Do szlifowania twardych nawierzchni (np. stali, szkła lub kamieni) sięga się natomiast po ściernice miękkie. Za ich pomocą szlifuje się przedmioty o niejednolitych fakturach. Tego typu włókniny poleca się także przy opracowywaniu dużych obszarów. Artykuły stosuje się ponadto w miejscach, w których nie powinno dochodzić do wytwarzania się dodatkowej ilości ciepła.

Materiały ścierne do obróbki ręcznej i mechanicznej – co wybrać?

Materiały do szlifowania są dostępne pod różnymi postaciami. Do najpowszechniejszych należą m.in.:

  • papier ścierny w arkuszach,
  • dyski i tarcze,
  • krążki ścierne,
  • pasy bezkońcowe.

Dobór odpowiedniego materiału zależy m.in. od rodzaju szlifowanej powierzchni. Klasyczne arkusze często wykorzystywane są przy obróbce ręcznej. Szlifierki z pasami bezkońcowymi stosuje się do obróbki zgrubnej, ale należy uważać, aby nie przeciążać i nie przegrzewać urządzeń oraz obrabianych powierzchni. Jeśli chce się usunąć spawy lub wady na powierzchniach metalowych, dobrym rozwiązaniem będą krążki fibrowe.

Kupując produkty, warto zwrócić uwagę na ich markę. Włókniny dystrybuowane przez znane firmy odznaczają się wysoką wydajnością i trwałością. Ich użycie wpływa zatem na szybkość i dokładność prac.


Dom

Jak umyć okna bez smug?

Wiosenne porządki często kojarzą się z myciem okien. Ale tak naprawdę ta czynność nie jest wykonywana tylko na pożegnanie zimy. Aby szyby lśniły czystością, warto dbać o nie regularnie i odświeżyć oraz wypolerować je raz na kilka tygodni lub miesięcy – zależnie od potrzeb. Co więcej, nie musi być...

Nowoczesne techniki sprzątania dla zdrowszego domu

Zadbany dom to oczywiście czysty dom. Jeśli chcesz zadbać o porządek w swoich czterech ścianach, możesz dzisiaj sięgać po nowoczesne środki, dzięki którym sprzątanie będzie nie tylko szybsze, prostsze, ale również zdrowsze dla domowników. Do tych zasługujących na uwagę zalicza się preparaty Nanomax.

Deski bambusowe do krojenia: Wybierz odpowiednią dla swoich potrzeb

Deski bambusowe do krojenia zyskują na popularności wśród miłośników gotowania, którzy cenią sobie trwałość i ekologiczny charakter swoich narzędzi kuchennych.

Lampy ekologiczne- do jakich wnętrz pasują?

W dzisiejszych czasach bycie eko stało się bardzo modne i pożądane. Nic więc dziwnego, że również takie trendy przeniosły się na kanwę aranżacji wnętrz. W związku z tym także wśród lamp pojawiło się wiele propozycji, które wpisują się w charakterystykę eko. Do jakich wnętrz warto wybierać tego ro...

Zabezpieczenie przed szkodnikami

Jak skutecznie walczyć ze szkodnikami? To tylko z pozoru może wydawać się proste. Niektórzy nieproszeni goście potrafią być bardzo wymagającymi przeciwnikami, a areną zmagań będzie duże przedsiębiorstwo produkcyjne, posiadające ogromne magazyny żywności, sytuacja szybko może wymknąć się spod kont...

Czy warto zamontować klimatyzację w domu lub biurze?

Montaż klimatyzacji staje się coraz popularniejszą metodą chłodzenia pomieszczeń domowych czy biurowych w upalne dni. Niewiele osób wie, że klimatyzacja to nie tylko chłodzenie, ale także usprawnienie przepływu i oczyszczania powietrza. Czy jej montaż jest opłacalną inwestycją?

Jakie maszyny czyszczące wybrać do sprzątania hotelu?

Prowadzisz pensjonat, a może jesteś właścicielem firmy sprzątającej, która specjalizuje się w czyszczeniu hoteli i lokali z branży Horeca? W takim razie powinieneś wiedzieć, które sprzęty warte są inwestycji. Na samym początku dokładnie przeanalizuj potrzeby i specyfikę hotelu. Jeśli jednak szuka...