fbpx

Wykończenie pod klucz, czy samodzielny remont? Co wybrać?

Wraz z zakupem mieszkania często pojawia się dylemat - wybrać lokal w stanie wykończonym pod klucz czy w stanie deweloperskim? Patrząc na statystyki, możemy zdecydowanie stwierdzić, że Polacy częściej wybierają tę pierwszą opcję. Wynika to głównie z tego, że są zdania, że dużo tańsze jest samodzielne wykończenie wnętrza. Według nich wiążę się to również z większą wygodą, jeśli chodzi o wybór materiałów. Jednak czy na pewno? Sprawdźmy!

Stan wykończony pod klucz a deweloperski

W Europie Zachodniej nie od dziś dominuje trend zakupu mieszkania wykończonego pod klucz. W Polsce natomiast wciąż stawiamy na standard deweloperski. Otrzymujemy więc mieszkanie, w którym są jedynie otynkowane ściany, wykonana betonowa wylewka na podłodze, a także zamontowane drzwi wejściowe i okna. Zaś jeśli chodzi o inne niezbędne prace, które trzeba wykonać, by móc się wprowadzić, trzeba wykonać samodzielnie. 

Obserwujemy jednak, że wśród Polaków rośnie zainteresowanie lokalami, do których natychmiast można się wprowadzić. Jak zaznacza ekspert z firmy zajmującej się wykończeniami pod klucz na terenie trójmiasta https://projektpodklucz.com.pl, takie mieszkania są już całkowicie wykończone i posiadają wszystko to, co potrzebne jest lokatorom, czyli drzwi wewnętrzne, położone podłogi, pomalowane ściany, czy sprzęt AGD. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić trochę czasu, ale również pieniądze. 

Szukasz dobrej oferty na wykończenie pod klucz w Gdańsku lub na terenie trójmiasta? Powołaj się na ten artykuł u firmy MZ Projekt Pod Klucz i uzyskaj 5% rabatu.

Na które rozwiązanie warto się zdecydować?

Zdecydowanie więcej korzyści ma zakup lokalu gotowego do zamieszkania. Jeśli kupimy mieszkanie w stanie deweloperskim, to będziemy musieli samemu wykonać wiele prac, ale niektóre z nich i tak będą wymagały ręki fachowca. Wiąże się to więc z koniecznością zatrudnienia ekipy pracowników i dodatkowym wydatkiem, który zazwyczaj bywa większy niż zlecenie tych wszystkich prac jednej firmie.

Niemniej istotne jest też to, że firmy wykańczające mieszkania zapewniają kompleksowe usługi, więc regularnie muszą kupować materiały i mają sprawdzonych partnerów, u których dostają atrakcyjne rabaty, co jest korzyścią także dla właścicieli mieszkań. Podejmując decyzję o wykończeniu pod klucz, mamy też możliwość prostego oszacowania wydatków. Zwykle firmy przedstawiają kilka pakietów i wśród nich możemy wybierać. Dowiadujemy się od razu, ile zapłacimy, więc nic nas nie zaskoczy na koniec prac. Zaś jeśli chodzi o samodzielne wykańczanie domu, to jednak trudno to obliczyć. 

Wybierając mieszkanie wykończone pod klucz, oszczędzamy również mnóstwo czasu, a to kolejny plus! Samodzielne wykańczanie lokalu może przynieść frajdę, ale jednak pochłania też wiele czasu i sił. Lepiej więc po prostu poświęcić ten czas na odpoczynek czy spędzenie czasu z rodziną i postawić na mieszkanie gotowe do zamieszkania. 

Zaletą zakupu nowego mieszkania gotowego do wprowadzenia jest również rękojmia. Firmy wykańczające wnętrza, które współpracują z deweloperami, zawsze zobowiązane są do przeprowadzania darmowych napraw, gdy tylko pojawią się jakiekolwiek skargi od właścicieli.