Skip to main content

5 roślin dla początkujących. Z tymi roślinami poradzi sobie nawet amator

| Artykuł sponsorowany | Dom

Rośliny doniczkowe sprawiają, że wnętrza stają się bardziej przytulne a klimat domowy. Nie każdy ma jednak “rękę do roślin”. Czy istnieją takie gatunki, z którymi poradzi sobie każdy amator ogrodnictwa? Oto 5 roślin doniczkowych dla początkujących

1. Dracena

Dracena to jedna z roślin doniczkowych najchętniej wybieranych do uprawy w mieszkaniach. Ma bardzo ciekawy i egzotyczny wygląd, a do tego ma naprawdę niewielkie wymagania. Jak pielęgnować dracenę? Sprawdźmy to.

Tak naprawdę niewiele jest specjalnych warunków, których potrzebuje dracena. Uprawa jest niesamowicie prosta. Musimy jedynie spełnić jej podstawowe wymagania. Niektóre draceny nawet mogą zakwitnąć w domowych warunkach. Musimy na pewno pamiętać o tym, że draceny uwielbiają ciepło. Dlatego też temperatura w naszym domu nie powinna spadać poniżej piętnastu stopni Celsjusza. Dracena potrzebuje także nasłonecznienia. Roślina ta musi mieć sporo światła. Najlepiej zapewnić jej miejsce widne ze światłem rozproszonym.

dracena

2. Juka

Nie tylko dracena jest łatwa w uprawie. Nie sprawi nam także problemu hodowla juki. W jej ojczyźnie panuje bardzo ciepły klimat. Lato jest niesamowicie słoneczne i bardzo gorące. Gleba szybko wysycha. Juka wie doskonale jak przetrwać w dosyć trudnych warunkach. Podczas suszy potrafi wodę magazynować w swoich liściach wąskich, które są pokryte grubą skórką oraz woskowym nalotem.

Roślina potrzebuje bardzo dużo światła. Znosi świetnie nasłonecznienie bezpośrednie. W lecie juka przepada za jasnymi i słonecznymi miejscach. Dobrze jest ją wystawić w nasłonecznione oraz zaciszne miejsce na wolnym powietrzu. Zimę spędzić powinna w domu w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. 

juka

3. Sanseweria

Kolejny łatwy w uprawie kwiat to Sansewieria. Jest ona znana potocznie wężownicą czy też językiem teściowej. Jest to jedna z najprostszych roślin doniczkowych w uprawie. Z korzeniowej bryły wyrastają grube oraz wysokie miecze liście.

Bryła korzeniowa Sansewierii musi mieć zapewnioną lekką wilgoć. Jednak ne może stać w wodzie. Nie wolno nam polewać wodą rozet liście. Bez względu na budowę soczystą liście, sansewieria radzi sobie bardzo dobrze z suchym powietrzem. Warto zapewnić jej sporo światła. Z kolei zapewnienie jej spoczynku nie jest konieczne.

sansewieria2

4. Zamiokulkas

Zamiokulkas wymaga półcienistego stanowiska. Toleruje również zacienienie całkowite. Przy niedoborze światła liście zamiokulkasa zaczynają wyciągać się oraz nabierać jasnozieloną barwę. Natomiast przy nasłonecznieniu intensywnym na listkach pojawiają się plamki brązowe. Oświetlenie jednostronne rośliny sprawia, że liście się wyginają w stronę światła. Stąd właśnie bardzo zalecane jest obracanie regularne rośliną.

Roślina ta jest wyjątkowo ciepłolubna. Wymaga ona wysokich relatywnie temperatur. Latem powinna wynosić 25 stopni Celsjusza, a zimą między 18 a 20 stopni Celsjusza. Niższe temperatury w zimowym okresie powodują zrzucanie listków oraz przejście w stan spoczynku. Z kolei temperatury poniżej pięciu stopni Celsjusza doprowadzić do zamierania całych roślin. Dlatego też unikać należy bezwzględnie przeciągów, które w zimowym okresie dla roślin okazać się mogą naprawdę zabójcze.

zamiokulkas

5. Epipremnum

Ostatnią rośliną, o której chcemy wspomnieć, która nadaje się idealnie do uprawy przez osoby początkujące jest epipremnum. Jest to roślina mająca małe wymagania. Jeśli sobie nie możemy pozwolić na uprawę roślin bardziej kapryśnych, to epipremnum będzie wręcz idealnym dla nas rozwiązaniem. Co jak co, ale możemy na to liczyć.

Roślina ta będzie się najlepiej rozwijała na bardzo jasnych stanowiskach. Powinno ono jednak być osłonięte przed słońcem bezpośrednim. Jednak można ustawić roślinę w półcieniu. Musimy pamiętać, że odmiany pstrokate potrzebują znacznie więcej światła. Przy braku promieni blaszki znacznie tracą na intensywności koloru. Roślina ta nie potrzebuje w żadnym wypadku okresu spoczynku. Można cały rok uprawiać je w temperaturze między dwadzieścia dwa a dwadzieścia cztery stopnie, a więc nie nastręcza kompletnie żadnych problemów. Jednak warto możliwie najszybciej zakupić dla siebie ogrodniczy sklep oraz kupić sadzonkę, aby móc zacząć uprawę tego jakże niezwykłego gatunku.

Jak widać mamy sporo możliwości roślin, które są łatwe w uprawie. Warto skorzystać z tych porad i kupić dla siebie sadzonki. Pomimo, że nie są one trudne w uprawie, to będą cieszyły oko.


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?