fbpx

Czy warto zdecydować się na samodzielny montaż klimatyzacji?

Wiele osób kupując klimatyzację, rozważa, czy samodzielny montaż urządzenia to dobry pomysł. Wiele zależy od Twoich umiejętności, wiedzy na ten temat oraz od dostępności niezbędnych narzędzi. Montaż klimatyzacji może okazać się trudnym wyzwaniem, a prawidłowe uruchomienie jednostki sporym problemem. W poniższym artykule zwrócimy uwagę na trudności, jakie możesz napotkać podczas samodzielnego montażu klimatyzacji typu split.

Montaż klimatyzacji na własną rękę – jakich problemów możesz się spodziewać?

Klimatyzator typu split to układ, który składa się z dwóch oddzielnych elementów, czyli jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej, które połączone ze sobą miedzianą instalacją rurową. Pierwsza trudność może polegać na tym, że połączenia w tym urządzeniu muszą być w 100% szczelne. Do wykonania szczelnej instalacji będziesz potrzebować kielicharki. Jeżeli nie masz takiego urządzenia, skuteczny i prawidłowy montaż klimatyzatora może okazać się niemożliwy.

Po prawidłowym zamontowaniu i połączeniu urządzenia należy zabrać się za usunięcie wilgoci oraz powietrza z układu. W tym celu koniecznie jest wykorzystanie profesjonalnej pompy, która usunie powietrze i obniży ciśnienie w układzie chłodniczym. Dlaczego jest to istotne?

Przy obniżonym ciśnieniu wilgoć obecna w powietrzu odparuje, a instalacja zostanie osuszona. Warto zaznaczyć, że poprawne wykonanie próżni ma szczególne znaczenie dla żywotności klimatyzatora. Jeżeli ten element zostanie wykonany nieprawidłowo, a do układu dostanie się choć trochę wilgoci, przyczyni się to do uszkodzenia sprężarki.

Kiedy nie warto decydować się na samodzielny montaż klimatyzacji?

Montaż klimatyzacji typu split może przysporzyć nieco kłopotów, jednak zamocowanie jej przez osobę, która nie zajmuje się tego typu pracą na co dzień, jest możliwe. Inaczej jest jednak w przypadku bardziej zaawansowanych klimatyzatorów. Jednak zarówno klimatyzator ścienny, jak i przenośny, a także osuszacz możesz spróbować zamontować na własną rękę.

Kiedy zatem nie warto decydować się na samodzielny montaż tego typu urządzeń? Możesz nie poradzić sobie z samodzielnym montażem, gdy zamocowanie jednostki zewnętrznej musi odbyć się na balkonie czy na elewacji. W takiej sytuacji konieczna będzie pomoc fachowca, który profesjonalnie oceni sytuację oraz prawidłowo zamontuje urządzenie.

Samodzielny montaż klimatyzacji – podsumowanie

Samodzielny montaż klimatyzacji jest jak najbardziej możliwy, jeżeli chodzi o montaż takich urządzeń jak na przykład klimatyzatory typu split. Jeżeli jednak nie masz nawet najmniejszego doświadczenia przy wykonywaniu tego typu prac, lepiej zdać się na pomoc fachowców. Decyzja o samodzielnym montażu lub zleceniu tego zadania komuś z doświadczeniem powinna również zależeć od urządzenia, które chcesz zakupić. Zależy Ci na klimatyzacji, która bez problemu obniży temperaturę w Twoim domu podczas upałów? Zdecyduj się na klimatyzatory Gree ścienne w sklepie czystyklimat.pl!

źródło zdjęcia: freepik.com