Przejdź do głównej treści

Silne mrozy a energetyka kraju – kominki na ratunek?

| Artykuł sponsorowany | Dom

W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się do okresów zimowych charakteryzujących się dość wysokimi temperaturami i niewielkimi opadami śniegu. Początek 2021 roku zaskoczył jednak wszystkich.

Obecnie mamy do czynienia z dużymi wahaniami pogody a temperatura przekroczyła nawet barierę -20°C. Utrudniło funkcjonowanie wielu obszarów naszego życia. Niestety, takie warunki atmosferyczne, niekorzystnie wpływają też na sektor energetyczny. Możliwości polskiej energetyki są ograniczone, dlatego też jest to branża podatna na wszelkie, niekorzystne warunki. Mowa tu zarówno o energetyce cieplnej jak i elektrycznej. Dla przykładu, 18 stycznia 2021 padł kolejny rekord zapotrzebowania na moc w polskim system elektroenergetycznym. Około godz. 10.50 zapotrzebowanie sięgnęło 27 500 MW. Dotychczasowy rekord wynosił 26 817 MW. Stan techniczny polskich sieci elektroenergetycznych pozostawia wiele do życzenia. Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, może się skończyć licznymi awariami.

Gwałtowne nadejście zimy przysporzyło także problemów branży ciepłowniczej. Odczuli to chociażby mieszkańcy Warszawy. Przez dynamiczne zmiany temperatur, awarii uległy rurociągi, co poskutkowało odcięciem dostępu do ciepłej wody użytkowej i ogrzewania budynku w wielu dzielnicach stolicy. W skrajnych przypadkach konieczne było okresowe przesiedlenie mieszkańców. Miasto zwołało także sztab kryzysowy, które zadaniem było szybkie rozwiązanie problemów.

Takie sytuacje dają do myślenia. Warto poszukać zabezpieczenia energetycznego budynku. Na rynku istnieje wiele rozwiązań, które, chociaż częściowo zapewnią nam niezależność energetyczną. Pamiętajmy, aby nie czekać na nadejście kryzysu i zabezpieczyć się wcześniej. W taki sposób, bez obaw będziemy mogli śledzić prognozy pogody.

Jak zabezpieczyć się przed kryzysową sytuacją?

Zabezpieczeniem przed przerwami w dostawie prądu może być fotowoltaiczny system wyspowy. Działa on niezależnie od sieci energetycznej. W przypadku przerw w dostawie energii cieplnej, możemy zdecydować się na rozwiązanie znane od wielu lat. Mowa o kominkach. Rozwój technologiczny branży kominkowej sprawił, że są to niezwykle efektywne i ekologiczne urządzenia. Gwarantem tego jest między innymi certyfikat Ecodesign, który narzuca normy emisyjne i sprawnościowe.

Dom można ogrzać za pomocą kominka z płaszczem wodnym (np. Defrohome) lub wyposażonego w system dystrybucji gorącego powietrza. Pierwsza opcja to instalacja zintegrowana z centralnym ogrzewaniem domu. Woda ogrzewana w płaszczu jest transportowana do ogrzewania podłogowego lub do grzejników. Tam oddaje swoje ciepło. Ponadto, kominek z płaszczem wodnym może uczestniczyć w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.

Kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza jest doskonałym rozwiązaniem zarówno w przypadku przerw w dostawach energii cieplnej jak i prąd. Dlaczego? Może on działać bez wsparcia energii z zewnątrz (grawitacyjnie). Jest to system kanałów rozprowadzonych po budynku. Powietrze ogrzane w kominku jest nimi transportowane do poszczególnych pomieszczeń.

Nowoczesne kominki (sprawdź ofertę kominków Defrohome) spełniają wszystkie standardy współczesnego ogrzewnictwa. Są atrakcyjnym rozwiązaniem nie tylko ze względu na niezależność energetyczną ale również na możliwości generowania oszczędności. Możemy być pewni, że wkłady kominkowe i kominki wolnostojące (piecyki typu koza) już niedługo będą standardem w nowoczesnym budownictwie.

 

 


Dom

Fotel na biegunach to mebel, który kojarzy się z relaksem, przytulnością i ponadczasowym stylem. Choć często przywodzi na myśl tradycyjne wnętrza, w nowoczesnych aranżacjach odnajduje się równie dobrze. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego wyjątkowego siedziska, doceniając jego wygodę oraz…
Regularne czyszczenie klimatyzacji domowej jest kluczowe dla zapewnienia zdrowego i komfortowego środowiska w Twoim domu.
Marzysz o miejscu, w którym możesz zanurzyć się w świat książek, zapomnieć o codziennym pośpiechu i cieszyć się chwilą spokoju? Domowa biblioteka to nie tylko funkcjonalne miejsce do przechowywania książek, ale także przytulny zakątek, który sprzyja relaksowi i pobudza wyobraźnię.
Goście odwiedzający restauracje oczekują nie tylko doskonałego jedzenia i obsługi, ale także odpowiedniego komfortu termicznego.
Stare, nieszczelne okna to problem, który wciąż dotyczy wiele domów, zwłaszcza tych zbudowanych w dawnych czasach, gdy nowoczesne technologie budowlane nie były dostępne. Montowanie okien skrzynkowych na kit lub uszczelnianie kocami lub watą to była niemal codzienność, a zimą niejednokrotnie stosow…
Kolorystyka drzwi wewnętrznych jest pomocniczym, ale jednak istotnym kryterium wyboru. I dotyczy to w równej mierze wnętrz domów czy mieszkań, jak też biur, sklepów czy przestrzeni publicznych. Wybór wcale jednak nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.
Bezpieczeństwo posesji to jeden z najważniejszych aspektów, o które dbają właściciele domów, firm czy obiektów przemysłowych. Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko poprawia widoczność po zmroku, ale także pełni istotną funkcję prewencyjną.