Przejdź do głównej treści

Pellet – jak powstaje jedno z najczystszych paliw?

| Artykuł sponsorowany | Dom

W rozważaniach dotyczących odnawialnych źródeł energii często pomijana jest biomasa. W rzeczywistości, popularność pelletu jako źródła ciepła dla odbiorców indywidualnych nie pozostawia złudzeń, że to właśnie biomasa jest obecnie częściej wybieranym źródłem energii niż pompy ciepła, kolektory słoneczne czy nawet fotowoltaika.

Wszystko to za sprawą wysoko rozwiniętej technologii spalania (w kominkach i kotłach na pellet np. Defro) oraz oczywiście korzystnych parametrów samego paliwa. Właściwości pelletu mogą być zróżnicowane, jednak dzięki przyjętym normom można je uśrednić w następujący sposób:

Powyższe parametry pelletu zależą od użytego do produkcji surowca oraz samej technologii wytwarzania pelletu. Proces ten jest zazwyczaj zautomatyzowany, co korzystnie wpływa na jakość produkt. Linie produkcyjne do produkcji pelletu nie muszą być skomplikowane, aby efektywnie wykonywać swoją pracę. W jaki sposób powstaje jedno z najchętniej wybieranych paliw? Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę procesu produkcyjnego pelletu.

Jak powstaje pellet?

Na polskim rynku najpopularniejszy jest pellet drzewny. Oznacza to, że paliwo jest produkowane poprzez kompresowanie trocin drzewnych, które uzyskuje się jako materiał poprodukcyjny w tartakach i innych miejscach, w których przetwarzane jest drzewo. Pellet może być produkowany z różnych gatunków drewna, jednak łatwiej jest wytworzyć paliwo z drzew iglastych, które mają dużą zawartość ligniny (26-30% suchej masy) niż z drzew liściastych (19-28%).

Proces produkcji pelletu można podzielić na trzy główne etapy:

  • mielenie,
  • granulowanie,
  • chłodzenie.

Powyższe procesy poprzedza dokładne oczyszczenie pelletu. Należy usunąć kawałki metalu i piasek. Jest to realizowane za pomocą magnesu oraz sit.

Mielenie odbywa się w młynie (zazwyczaj bijakowym). Pył powstający podczas tego procesu jest separowany w cyklonie lub filtrach. Mimo, że do zakładów przetwarzających drewno na pellet, surowiec dociera już rozdrobniony, to mielenie jest koniecznym procesem do uzyskania produktu o odpowiedniej jakości.

Granulowanie pelletu odbywa się na zasadzie prasowania. Nieznaczna ilość pary wodnej jest dostarczana do materiału, który jest jednocześnie ogrzewany do 70°C. Ogrzanie materiału prowadzi do uwolnienia lignin, co pozytywnie wpływa na spójność produktu końcowego. Tak przygotowany materiał jest przeciskany przez wąskie otwory prasy matrycowej. Sprasowany materiał jest obcinany z drugiej strony prasy specjalnym nożem tak, aby jego długość w stosunku do średnicy nie przekraczała 5/1.

Proces produkcyjny kończy etap chłodzenia pelletu w dedykowanych zbiornikach. Następnie paliwo jest pakowane i dystrybuowane do sprzedaży.

Wybierając pellet, pamiętajmy o tym, że jego jakość ma duży wpływ na koszty ogrzewania domu oraz stan techniczny pieców na pellet (sprawdź kotły Defro). Cena pelletu zazwyczaj przekłada się na jego jakość. Inwestycja w produkt o wysokiej jakości szybko się zwróci w postaci regularnych oszczędności na kosztach eksploatacyjnych urządzenia grzewczego. Wybierajmy świadomie i wykorzystajmy potencjał pelletu.

 

 

 


Dom

Fotel na biegunach to mebel, który kojarzy się z relaksem, przytulnością i ponadczasowym stylem. Choć często przywodzi na myśl tradycyjne wnętrza, w nowoczesnych aranżacjach odnajduje się równie dobrze. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego wyjątkowego siedziska, doceniając jego wygodę oraz…
Regularne czyszczenie klimatyzacji domowej jest kluczowe dla zapewnienia zdrowego i komfortowego środowiska w Twoim domu.
Marzysz o miejscu, w którym możesz zanurzyć się w świat książek, zapomnieć o codziennym pośpiechu i cieszyć się chwilą spokoju? Domowa biblioteka to nie tylko funkcjonalne miejsce do przechowywania książek, ale także przytulny zakątek, który sprzyja relaksowi i pobudza wyobraźnię.
Goście odwiedzający restauracje oczekują nie tylko doskonałego jedzenia i obsługi, ale także odpowiedniego komfortu termicznego.
Stare, nieszczelne okna to problem, który wciąż dotyczy wiele domów, zwłaszcza tych zbudowanych w dawnych czasach, gdy nowoczesne technologie budowlane nie były dostępne. Montowanie okien skrzynkowych na kit lub uszczelnianie kocami lub watą to była niemal codzienność, a zimą niejednokrotnie stosow…
Kolorystyka drzwi wewnętrznych jest pomocniczym, ale jednak istotnym kryterium wyboru. I dotyczy to w równej mierze wnętrz domów czy mieszkań, jak też biur, sklepów czy przestrzeni publicznych. Wybór wcale jednak nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.
Bezpieczeństwo posesji to jeden z najważniejszych aspektów, o które dbają właściciele domów, firm czy obiektów przemysłowych. Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko poprawia widoczność po zmroku, ale także pełni istotną funkcję prewencyjną.