Skip to main content

Pellet – jak powstaje jedno z najczystszych paliw?

| Artykuł sponsorowany | Dom

W rozważaniach dotyczących odnawialnych źródeł energii często pomijana jest biomasa. W rzeczywistości, popularność pelletu jako źródła ciepła dla odbiorców indywidualnych nie pozostawia złudzeń, że to właśnie biomasa jest obecnie częściej wybieranym źródłem energii niż pompy ciepła, kolektory słoneczne czy nawet fotowoltaika.

Wszystko to za sprawą wysoko rozwiniętej technologii spalania (w kominkach i kotłach na pellet np. Defro) oraz oczywiście korzystnych parametrów samego paliwa. Właściwości pelletu mogą być zróżnicowane, jednak dzięki przyjętym normom można je uśrednić w następujący sposób:

Powyższe parametry pelletu zależą od użytego do produkcji surowca oraz samej technologii wytwarzania pelletu. Proces ten jest zazwyczaj zautomatyzowany, co korzystnie wpływa na jakość produkt. Linie produkcyjne do produkcji pelletu nie muszą być skomplikowane, aby efektywnie wykonywać swoją pracę. W jaki sposób powstaje jedno z najchętniej wybieranych paliw? Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę procesu produkcyjnego pelletu.

Jak powstaje pellet?

Na polskim rynku najpopularniejszy jest pellet drzewny. Oznacza to, że paliwo jest produkowane poprzez kompresowanie trocin drzewnych, które uzyskuje się jako materiał poprodukcyjny w tartakach i innych miejscach, w których przetwarzane jest drzewo. Pellet może być produkowany z różnych gatunków drewna, jednak łatwiej jest wytworzyć paliwo z drzew iglastych, które mają dużą zawartość ligniny (26-30% suchej masy) niż z drzew liściastych (19-28%).

Proces produkcji pelletu można podzielić na trzy główne etapy:

  • mielenie,
  • granulowanie,
  • chłodzenie.

Powyższe procesy poprzedza dokładne oczyszczenie pelletu. Należy usunąć kawałki metalu i piasek. Jest to realizowane za pomocą magnesu oraz sit.

Mielenie odbywa się w młynie (zazwyczaj bijakowym). Pył powstający podczas tego procesu jest separowany w cyklonie lub filtrach. Mimo, że do zakładów przetwarzających drewno na pellet, surowiec dociera już rozdrobniony, to mielenie jest koniecznym procesem do uzyskania produktu o odpowiedniej jakości.

Granulowanie pelletu odbywa się na zasadzie prasowania. Nieznaczna ilość pary wodnej jest dostarczana do materiału, który jest jednocześnie ogrzewany do 70°C. Ogrzanie materiału prowadzi do uwolnienia lignin, co pozytywnie wpływa na spójność produktu końcowego. Tak przygotowany materiał jest przeciskany przez wąskie otwory prasy matrycowej. Sprasowany materiał jest obcinany z drugiej strony prasy specjalnym nożem tak, aby jego długość w stosunku do średnicy nie przekraczała 5/1.

Proces produkcyjny kończy etap chłodzenia pelletu w dedykowanych zbiornikach. Następnie paliwo jest pakowane i dystrybuowane do sprzedaży.

Wybierając pellet, pamiętajmy o tym, że jego jakość ma duży wpływ na koszty ogrzewania domu oraz stan techniczny pieców na pellet (sprawdź kotły Defro). Cena pelletu zazwyczaj przekłada się na jego jakość. Inwestycja w produkt o wysokiej jakości szybko się zwróci w postaci regularnych oszczędności na kosztach eksploatacyjnych urządzenia grzewczego. Wybierajmy świadomie i wykorzystajmy potencjał pelletu.

 

 

 


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?