Skip to main content

Jakie drzwi do domu wybrać, aby były solidnym zabezpieczeniem?

| nadesłane do eobornik (ea) | Dom

Nadszedł ten moment – zamykasz właśnie stan surowy swojego domu i szukasz solidnych drzwi wejściowych. A może chcesz wymienić swoje stare drzwi na nowocześniejsze i zapewniające większy poziom bezpieczeństwa? Tak czy inaczej, wybór drzwi zewnętrznych to nie lada wyzwanie i całkiem spora inwestycja. Warto więc mądrze wydać pieniądze i cieszyć się spokojem bez obaw o bezpieczeństwo swoje, bliskich i wyposażenia domu. Sprawdź, jak wybrać drzwi do domu, aby były solidnym zabezpieczeniem i służyły Ci przez długie lata!

Ile kosztują solidne drzwi do domu?

Drzwi to wydatek na lata. Warto go dobrze przemyśleć, bo o ile pewne elementy aranżacji domu możemy zmienić z łatwością i małym kosztem, o tyle wymiana skrzydeł drzwiowych nie należy do tanich metamorfoz. Na drzwiach wejściowych nie warto oszczędzać. Drzwi zakupione podejrzanie niskim kosztem w stosunku do funkcjonalności, które oferują, prawdopodobnie nie spełniają tych obietnic i nie dają gwarancji długoletniego użytkowania. Może okazać się, że klasa bezpieczeństwa deklarowana przez producenta nie ma pokrycia w rzeczywistości i drzwi są antywłamaniowe tylko z nazwy. Niestety, prawda jest taka, że w solidne skrzydła drzwiowe trzeba zainwestować. Jeśli jednak nie chcemy przepłacać, warto obejrzeć propozycje znanych producentów, liderów na rynku solidnych drzwi antywłamaniowych. Np. propozycje firmy Gerda produkującej zamki i drzwi już od dziesięcioleci. Takie drzwi będą gwarancją ich jakości. 

photo 1512114489438 9aef12eddd7e

Zanim kupisz, sprawdź opinie

Zanim omówimy bardziej szczegółowe dane określające bezpieczeństwo drzwi zewnętrznych, jedna prosta porada konsumencka: sprawdź opinie o modelach, które Cię interesują. W popularnych porównywarkach cenowych można zrobić to bez trudu. Nic Cię to nie kosztuje, a otrzymujesz informacje prosto z pierwszej ręki – klientów, którzy używają produktu i są w stanie określić, czy zapewnienia producenta mają odbicie w rzeczywistości. W końcu zakup drzwi wejściowych to zbyt duży koszt, by polegać jedynie na jego obietnicach.

Drzwi na lata – ochrona przed kradzieżą

Drzwi frontowe w domu jednorodzinnym powinny być znacznie bardziej solidne niż drzwi wejściowe do mieszkania. W domu nie chroni nas już zamykane wejście do klatki, a przy okazji łatwiej też o utratę ciepła. W związku z tym konstrukcja takich drzwi musi być znacznie bardziej solidna, z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa i termoizolacji.

O stopniu bezpieczeństwa drzwi powie nam klasa bezpieczeństwa określona przez producenta. Warto wybierać skrzydła oznaczone klasą RC2, RC3 lub RC4. RC1 to drzwi, w których zastosowano podstawowy poziom ochrony przed włamaniem. Dlatego też warto pokusić się o wybór nieco bardziej zaawansowanej technologii. Zasada jest taka: im wyższy numer, tym większy stopień bezpieczeństwa. Poza tym warto sprawdzić, czy drzwi posiadają certyfikaty i atesty bezpieczeństwa. Dobre drzwi zwykle mogą się tym pochwalić i tak jest np. w przypadku drzwi firmy Gerda, która od lat specjalizuje się w produkcji drzwi o najwyższych standardach bezpieczeństwa. Cechują się wzmocnionym stalowym korpusem o skrzynkowej konstrukcji. To właśnie ta solidna metalowa konstrukcja jest gwarantem ich solidności.

photo 1601530699356 bc1a4e5dc956

Na co poza klasami i certyfikatami warto zwrócić uwagę przy wyborze drzwi? Na pewno trzeba sprawdzić parametry wytrzymałości oraz termoizolacji. Drzwi frontowe w domu narażone są na ciągłe działanie czynników atmosferycznych: deszcz, śnieg, silny wiatr i słońce. Wszystko to sprawia, że wskutek ciągłej ekspozycji łatwiej mogą ulegać zniszczeniu. Zbyt niskiej jakości uszczelki mogą natomiast powodować łatwe przenikanie zimna do wewnątrz domu, czy sprzyjać tworzeniu się przeciągów. Warto więc wybrać drzwi, których parametry termoizolacji określone są jako wysokie. Pozwoli to nam zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Kolejnym parametrem, który warto zweryfikować, jest dźwiękochłonność. W domu nie mamy głośnej klatki schodowej jak w przypadku mieszkania w bloku, jednak czasem hałas dobiegający z zewnątrz również może być dla nas uciążliwy. Drzwi dźwiękochłonne pozwolą nam uniknąć tego kłopotu.

Ostatnim – aczkolwiek wcale nie najmniej ważnym – aspektem wyboru drzwi jest ich wzornictwo. Na rynku dostępne są modele w wielu liniach wzorniczych: od minimalistycznych i klasycznych po intensywnie zdobione. Wybierz takie, które będą współgrały zarówno z elewacją budynku, stylem obejścia, jak i od wewnątrz – z holem. Pamiętaj, dobrze dobrane drzwi do domów to najlepsza wizytówka każdego budynku!

 


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?