fbpx

Co z tym gruzem? Czyli jak prawidłowo utylizować odpady pobudowlane

Niewielka renowacja łazienki, gruntowna przebudowa salonu, remont całego mieszkania lub budowa domu — którąkolwiek z tych czynności wybierzemy, naszą głowę z pewnością zaprzątną myśli dotyczące budżetu i potrzebnych materiałów. Właściwe przygotowanie to podstawowy gwarant sukcesu w kwestii prac budowlanych, jednak myśląc o zakupie nowej komody lub wybierając kolor farb, często zapominamy o mniej spektakularnej, a nierozłącznej części remontu — porządkach.

Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z pracami budowlanymi, wie, że rozgardiaszu zwyczajnie nie da się uniknąć, a śmieci produkowane są w takich przypadkach na masową skalę. W jaki sposób powinniśmy je zutylizować, aby zrobić to legalnie i z myślą o środowisku? Istnieje kilka metod na pozbycie się niepożądanych odpadów w zależności od tego, jakim budżetem i możliwościami transportowymi dysponujemy.

Odpady pobudowlane — tego nie wrzucaj do kosza

To specyficzny rodzaj śmieci, których nie należy mieszać ze zwykłymi odpadami komunalnymi. Pozostałości poremontowe dzielą się na trzy grupy: gruz czysty, gruz zmieszany i gruz zanieczyszczony. Do pierwszej kategorii zaliczamy odpady w postaci gruzu ceglanego, betonowego oraz ziemi i kamieni. Im więcej dodatkowych śmieci zostaje zmieszanych z gruzem, tym większa jest jego kategoria zanieczyszczenia. Każdy fragment zdartej podłogi, starej stolarki okiennej, czy potłuczonych kafelków kwalifikuje się do grupy odpadów pobudowlanych i powinien zostać w odpowiedni sposób zutylizowany. Warto pamiętać, że jeżeli postanowimy pozbyć się śmieci na własną rękę, np. poprzez wywiezienie ich do lasu, spalenie, czy wyrzucenie do nieprzeznaczonego do tego pojemnika, ryzykujemy sporą karą.

Metody utylizacji odpadów pobudowlanych

PSZOK, czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych to instytucja obecna w każdej gminie. Jej zadaniem jest prawidłowa utylizacja kłopotliwych śmieci, m.in. odpadów wielkogabarytowych, zielonych, jak również pobudowlanych. Większość punktów oferuje raz do roku możliwość bezpłatnego zdania pozostałości po remoncie do określonej pojemności. Zanim wybierzemy się do PSZOKu odpowiedniego dla naszego miejsca zamieszkania, powinniśmy zadzwonić i dowiedzieć się, czy posiadana przez nas ilość gruzu kwalifikuje się do darmowej utylizacji, czy też będziemy musieli uiścić opłatę. Wyzwaniem w przypadku tej metody może być transport śmieci do punktu zbierania odpadów, który nie zawsze zapewniają instytucje miejskie. Na ratunek przychodzą jednak przedsiębiorstwa oferujące wywóz gruzu w Poznaniu.

Komu możemy zlecić wywóz odpadów?

Na obszarze Poznania działają firmy wyspecjalizowane w transporcie i utylizacji śmieci pobudowlanych, m.in. przedsiębiorstwo SKIP. Decydując się na skorzystanie z tego rodzaju usługi, możemy zlecić nie tylko wywóz odpadów, ale też wynająć kontener o odpowiednich gabarytach, który zostanie dostarczony pod wskazany przez nas adres. Nie musimy być specjalistami od budowy, aby wybrać odpowiedni pojemnik — fachowcy reprezentujący firmę doradzą jaki kontener lub torbę typu big bag powinniśmy wybrać. To drugie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie na bardziej kameralnych placach budowy i powierzchniach remontowych, ponieważ tego rodzaju torby mają mniejszą pojemność niż standardowy kontener. Co więcej, jeżeli nasz plac budowy czy cel remontu znajduje się w mało dogodnej lokalizacji, np. na wyższych piętrach, firma może dysponować również specjalnymi rękawami zsypowymi do gruzu, które ułatwią nam zadanie. Kontenery na gruz w Poznaniu dostępne są w przystępnych cenach, dlatego stanowią najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości na samodzielne przewiezienie odpadów. Przede wszystkim oferują wygodę i komfort - a przecież w tak stresujących sytuacjach jak remont czy budowa domu nie chcemy dokładać sobie dodatkowych zmartwień.

Aktualnie na rynku możemy wybierać wśród specjalistów zajmujących się profesjonalnym wywozem i utylizacją gruzu. Pamiętajmy, że właściwe zajęcie się pozostałościami pobudowlanymi to nie tylko korzyść dla naszego mieszkania lub domu — przede wszystkim zadbajmy o to z myślą o naszej planecie.