Skip to main content

Kiedy jest najlepszy czas na montaż pompy ciepła?

| Artykuł sponsorowany | Dom

Z uwagi na fakt, iż światowe zapotrzebowanie na energię stale rośnie, wykorzystywanie energii odnawialnych będzie odgrywać ważną rolę. Coraz częściej eksperci zalecają inwestycję w energię przyszłości, czyli pompy ciepła, które cieszą się ogromną popularnością na zachodnioeuropejskich rynkach. Dla wielu rozwiązanie to jest ogromną niewiadomą, stąd też nie tylko obawiają się ich montażu, ale też użytkowania. Kiedy najlepiej zdecydować się na montaż pompy ciepła i dlaczego jest to rozwiązanie warte uwagi?

Montaż pompy ciepła – najważniejsze informacje

Pompa ciepłą to urządzenie transportujące ciepło, a nie je wytwarzające. Oznacza to, że jest ono niezwykle oszczędne. Koszty, jakie musi ponieść inwestor, są związane jedynie z prądem umożliwiającym przesłanie ciepła z wody, gruntu lub powietrza. Pracują one głównie na obiegu termodynamicznym, czyli wykorzystują sprężone powietrze powodujące wzrost temperatury. Oznacza to, że nawet niewielki wzrost temperatury powietrza pozwala ogrzać budynek. Najważniejszą zaletą rozwiązania jest fakt, że zasoby ciepła z natury są nieograniczone, czyli przeprowadzanie cyklu może odbywać się ciągle, bez obaw o wyczerpanie i pojawienie szkód dla środowiska.

Kiedy należy zamontować pompę ciepła?

Inwestorzy, którzy rozważają montaż pompy ciepła, powinni decyzję tę podjąć jeszcze przed budową domu, ale w momencie posiadania już wytyczonego budynku na działce. Na tym etapie jest możliwe połączenie prac ziemnych wykonywanych pod fundamenty z tymi pod pompę ciepła. Generuje to znacznie mniejsze koszty. Nie oznacza to jednak, że pompy ciepła nie można zamontować w istniejącym już budynku. W takiej sytuacji odwierty warto wykonać jak najszybciej. Należy liczyć się jednak z koniecznością zniszczenia trawnika.

Analizując porę roku idealną do montażu pompy ciepła, zdecydowanie nie jest to zima. Prace warto planować na wiosnę, lato czy też wczesną jesień, czyli czas, gdy temperatury na zewnątrz są dodatnie, a więc wykopy nie są utrudnione.

Dlaczego tak ważną rolę odgrywa moment wykonania odwiertów?

Montaż pompy ciepła wymaga wykonania odpowiedniej ilości odwiertów. Wartość ta jest indywidualnie dopasowywana do rodzaju nieruchomości o ściśle określona w dokumentacji projektowej, z uwzględnieniem zaleceń producenta. Wykonanie właściwej ilości odwiertów pozwala uzyskać prawidłową sprawność pompy. Z uwagi na fakt, iż może być ich kilka bądź kilkanaście, wykonanie prac na etapie budowy znacznie ułatwia późniejsze zagospodarowanie terenu. W przypadku wykonywania instalacji na etapie zagospodarowanych terenów zielonych mogą one ulec zniszczeniu. Warto wiedzieć, że średnia głębokość odwiertów wynosi od 50 do nawet 200 m. Co więcej, w przypadku małych i zabudowanych już nieruchomości może pojawić się problem ze znalezieniem właściwego miejsca do ich umieszczenia. Ważną rolę odgrywa też zadbanie o właściwą termoizolację budynku, która zwiększa efektywność działania pompy ciepła. Maksymalne ograniczenie strat ciepła pozwala także na zainstalowanie mniejszej pompy i mniejszego dolnego źródła co pozwala wygenerować jeszcze większe oszczędności.

Pełny zakres ofertowy na stronie: http://www.kliwent.eu/


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?