Przejdź do głównej treści

Dylematy na budowie - strop drewniany czy betonowy?

| Artykuł sponsorowany | Dom

Co to jest strop ? Podczas budowy domu mamy wiele wątpliwości, np. czy zdecydować się na budynek energooszczędny czy jednak tradycyjny, zwykłe betonowe szambo czy też biologiczną przydomową oczyszczalnię ścieków, strop drewniany czy betonowy? A co to właściwie jest ten strop? Strop to poziomy segment konstrukcyjny. Najprościej mówiąc, izoluje on od siebie kolejne piętra. Z jednej strony może go pokrywać sufit, z drugiej natomiast może powlekać go posadzka. Istnieje również możliwość, aby stał się on płaskim dachem, jeżeli wcześniej właściwie się go ociepli.

Pełni on niezwykle ważną rolę pod względem architektonicznym – m.in. przenosi obciążenia na elementy nośne, izoluje piętra pod względem akustycznym czy też termicznym, zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia w przypadku pożaru oraz stanowi podłoże dla podłóg i sufitów.

Strop drewniany.

Stropy drewniane są niezwykle uniwersalne. Nadają się one do wszystkich rodzajów budynków, a dzięki ich szczególnej konstrukcji można je lokować na ścianach monolitycznych, drewnianych czy murowanych.

Kolejną zaletą jest ich lekkość. Nie obciążają struktury nośnej budynku i można z nich korzystać również w przypadkach takich jak domy szkieletowe, gdzie lekkie ściany mogłyby nie dźwignąć stropu betonowego.

Charakteryzują się również łatwością wykonania oraz przebudowy. Produkuje się je łatwo i szybko, nawet te o konstrukcji belkowej, które są dość wymagające powstają w raptem kilkadziesiąt dni, gdzie w porównaniu strop żelbetonowy potrzebuje nawet dwóch miesięcy po wylaniu, aby nabrać ostatecznej wytrzymałości. Przebudowa takiego stropu również nie sprawia problemu. Jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba można go rozebrać, uwzględnić zmiany i ponownie złożyć.

W stosunku do stropów drewnianych nie można oczywiście nie wspomnieć o względzie estetycznym. Ozdobne wykończenie może nawet spowodować, że inwestor zrezygnuje z podwieszanego sufitu, aby w pełni cieszyć się jego niepowtarzalnym urokiem.

Niestety pomimo wielu zalet stropy z drewna posiadają również ciemniejsze strony. Materiał jakim jest drewno wrażliwy jest na wilgoć, ogień czy też atak grzybów. Dlatego nie powinno się oszczędzać na jakości materiału i zdawać sobie sprawę z konieczności zabezpieczenia drewna.

Należy również pamiętać o stałej konserwacji stropów drewnianych. Drewno jest wymagającym materiałem, który potrzebuje czujnego oka użytkownika i natychmiastowego działania w razie erozji.

Do ich wad należy również mniejsza wytrzymałość, podatność na zmiany temperatury i wilgoci czy też gorsze właściwości izolacji akustycznej.

Strop betonowy.

Nadrzędną zaletą stropów betonowych jest ich wytrzymałość i stabilność. Jest on masywny i ognioodporny, co skutkuje długą trwałością ocenianą nawet na kilkadziesiąt lat i brakiem ryzyka ugięcia się. Ponadto w porównaniu do lekkiego stropu drewnianego, charakteryzuje się znakomitą akustyką.

Dość powszechnie wykorzystywanym stropem ze względu na łatwość montażu jest strop gęstożebrowy. Składa się go z gotowych elementów, dlatego można go zamontować już w kilka osób i  nie wymaga używania ciężkiego i specjalistycznego sprzętu.

Kolejnym rodzajem stropu betonowego jest strop monolityczny, który zapewnia jednakowe rozłożenie obciążenia konstrukcji, ale koszty jego montażu są znacznie wyższe niż w przypadku stropu gęstożebrowego. Pozwala on jednak uniknąć pęknięć na ścianach, które z czasem mogą się pojawić przy użyciu jego tańszego zamiennika.

Wadą stropu betonowego jest ciężar konstrukcji i niezaprzeczalnie cena, ponieważ znacznie przekracza koszty stropu drewnianego.

Strop drewniany czy betonowy ?

Który strop jest lepszy? Tak jak w przypadku wyboru pomiędzy szambem betonowym a przydomową biologiczną oczyszczalnią ścieków każdy rodzaj ma swoje wady i zalety. Strop drewniany jest lekki i efektowny, natomiast w dzisiejszym budownictwie stawia się na trwałość i wytrzymałość konstrukcji, dlatego częściej wykorzystywane są stropy betonowe.

 

 


Dom

Fotel na biegunach to mebel, który kojarzy się z relaksem, przytulnością i ponadczasowym stylem. Choć często przywodzi na myśl tradycyjne wnętrza, w nowoczesnych aranżacjach odnajduje się równie dobrze. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego wyjątkowego siedziska, doceniając jego wygodę oraz…
Regularne czyszczenie klimatyzacji domowej jest kluczowe dla zapewnienia zdrowego i komfortowego środowiska w Twoim domu.
Marzysz o miejscu, w którym możesz zanurzyć się w świat książek, zapomnieć o codziennym pośpiechu i cieszyć się chwilą spokoju? Domowa biblioteka to nie tylko funkcjonalne miejsce do przechowywania książek, ale także przytulny zakątek, który sprzyja relaksowi i pobudza wyobraźnię.
Goście odwiedzający restauracje oczekują nie tylko doskonałego jedzenia i obsługi, ale także odpowiedniego komfortu termicznego.
Stare, nieszczelne okna to problem, który wciąż dotyczy wiele domów, zwłaszcza tych zbudowanych w dawnych czasach, gdy nowoczesne technologie budowlane nie były dostępne. Montowanie okien skrzynkowych na kit lub uszczelnianie kocami lub watą to była niemal codzienność, a zimą niejednokrotnie stosow…
Kolorystyka drzwi wewnętrznych jest pomocniczym, ale jednak istotnym kryterium wyboru. I dotyczy to w równej mierze wnętrz domów czy mieszkań, jak też biur, sklepów czy przestrzeni publicznych. Wybór wcale jednak nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.
Bezpieczeństwo posesji to jeden z najważniejszych aspektów, o które dbają właściciele domów, firm czy obiektów przemysłowych. Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko poprawia widoczność po zmroku, ale także pełni istotną funkcję prewencyjną.