Skip to main content


Skuteczne sprzątanie miejsc publicznych — jak zadbać o wspólną przestrzeń?

| nadesłane do eobornik | Dom

 

Aktualna sytuacja epidemiczna, panująca zarówno w naszym kraju, jak i na świecie, zmusza nas do zadbania o kwestię czystości ze szczególną rozwagą. Konieczność systematycznego mycia rąk, unikanie dotykania twarzy oraz dezynfekowanie przedmiotów codziennego użytku to obecnie niepisany obowiązek każdego obywatela.

Znakomita większość osób stara się nie opuszczać w tych trudnych czasach domów, jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Właśnie dlatego warto wiedzieć jak utrzymać czystość miejsc publicznych — z troską o osoby tam pracujące oraz klientów je odwiedzających.

 

Do pracy i do domu — czystość w komunikacji miejskiej

Transport publiczny to miejsce, w którym spora liczba osób gromadzi się na małej powierzchni, co może przekładać się na ryzyko zarażenia w przypadku, jeśli któryś z pasażerów przejawia objawy infekcji. Pojazdy są również wyposażone w przedmioty często dotykane przez innych — takie jak biletomaty, czy poręcze. To właśnie na przewoźniku spoczywa ogromna odpowiedzialność zadbania o to, aby autobusy i tramwaje były na bieżąco dezynfekowane — dzięki temu możemy zminimalizować niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się wirusów. W tym szczególnym czasie powinniśmy zadbać o moc środka czyszczącego — niezależnie jak miły dla nosa zapach wybierzemy, jeżeli specyfik nie będzie w stanie usunąć większości zanieczyszczeń, jest to jedynie maskowanie problemu. Kolejna rzecz dotyczy jakości i długości w kontekście prac sprzątających — warto poświęcić im więcej czasu i doszorować każdy obiekt, który mógł mieć kontakt z potencjalnym zarażonym. Kompleksowe sprzątanie odbywa się zazwyczaj po zakończeniu kursu danego pojazdu, jednak istnieje możliwość zatrudnienia mobilnej brygady sprzątającej, która będzie w stanie dodatkowo zdezynfekować przestrzeń w czasie postoju w zajezdni.

Utrzymanie porządku w budynkach

Izolowanie się w okresie epidemicznym jest jedną z najważniejszych rzeczy, które możemy zrobić, aby uniknąć zakażenia oraz zarażania innych osób. Jednak nie unikniemy takich czynności jak chociażby wychodzenie do sklepu, apteki, a w naglących przypadkach — również do takich instytucji, jak urzędy. Zarządcy marketów, zwłaszcza tych wielkopowierzchniowych powinni więc zadbać o cykliczną dezynfekcję obiektów najczęściej dotykanych przez kupujących — m.in. koszyków. W tym celu można używać specjalnych parownic, które dzięki ekspozycji przedmiotów na wysoką temperaturę, niwelują zgromadzone drobnoustroje. Z kolei osoby zarządzające nieruchomościami muszą zwrócić obecnie dużą uwagę na cykliczną dezynfekcję powierzchni wspólnych, do których należą klatki schodowe. Klamki, poręcze, bądź przyciski — to na tych obiektach gromadzą się drobnoustroje z rąk wielu mieszkańców danego budynku, tym samym stwarzając niemałe zagrożenie. W czasie wzmożonego ryzyka warto więc zwiększyć częstotliwość prac porządkowych w obrębie osiedli mieszkalnx9ych.

Różnego rodzaju instytucje pożytku publicznego przyjmują codziennie dziesiątki osób — dotykane są więc dokumenty, blaty, czy długopisy. Z poziomu zarządcy budynku musimy zwrócić szczególną uwagę na powierzchnie płaskie, m.in. blaty i podłogi. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które usprawniają utrzymanie higieny w pomieszczeniach, takich jak wózki do sprzątania, czy maszyny czyszczące. Każde z nich możemy dodatkowo dostosować do obiektu, który wymaga oczyszczenia.

Jak dobrać właściwy sprzęt?

Wszystko zależy od tego, jaką przestrzenią dysponujemy i jaki efekt chcemy uzyskać. W sprzątaniu różnorodnych powierzchni pomogą nam maszyny czyszczące polecanego producenta Numatic — urządzenia zapewniające kompleksowe porządki. Możemy wybierać spośród dwóch podstawowych rodzajów: urządzeń zasilanych bateryjnie i sieciowo. Te pierwsze sprawdzą się np. w wielkopowierzchniowych sklepach, gdzie przeprowadzenie przez cały metraż kabla może stanowić spore wyzwanie. Z kolei w przypadku budynków o mniejszym metrażu i ze stałym dostępem do kontaktów, bardziej odpowiednie mogą okazać się maszyny czyszczące zasilane sieciowo. Sprzęt możemy dostosować też do rodzaju powierzchni i występujących na niej zabrudzeń — jeśli dominują tam suche odpady, takie jak pył czy piasek warto wybrać zamiatarkę, z kolei w przypadku bardziej opornych, mokrych zanieczyszczeń sprawdzą się szorowarki. Maszyny czyszczące to niemały wydatek, dlatego w zależności od potrzeb danego przedsiębiorstwa możemy zdecydować się na zakup lub wynajem.

Pamiętajmy, że właściwe czyszczenie nie sprowadza się wyłącznie do podłóg — to również blaty, szyby, czy ostatnio często stosowane osłony z plexi. Aby usprawnić pełnienie obowiązków przez załogę sprzątającą, warto zastosować wózki do sprzątania — tego rodzaju sprzęt jest wyposażony w uchwyty i przegrody na konkretne akcesoria, wyciskarki i wiadra. Równie istotne jest zastosowanie środków czyszczących o odpowiedniej mocy, które będą w stanie dokładnie zdezynfekować wybraną powierzchnię. Warto zaznaczyć, że placówki medyczne wymagają szczególnej ochrony i doboru wyselekcjonowanego sprzętu — poza standardowym czyszczeniem należy w nich również uwzględnić dekontaminację i sterylizację.

Zwróć uwagę na higienę pracowników

Dezynfekcja żadnej powierzchni nie będzie skuteczna, jeśli zajmująca się tym osoba nie zachowa odpowiednich standardów. Z drugiej strony — pracownik mający styczność z potencjalnie skażonymi obiektami musi być prawidłowo zabezpieczony, aby nie narażać własnego zdrowia. Sklepy spożywcze i zakłady produkcyjne wprowadzają więc podwyższone zasady bezpieczeństwa. Pracodawca powinien zapewnić członkom załogi stały dostęp do płynów dezynfekujących. Jeśli dana czynność tego wymaga, dobrze jest również wyposażyć podwładnych w maseczki i jednorazowe rękawiczki. Zmniejszamy tym samym ryzyko, że niechciany “materiał biologiczny” trafi na właśnie oczyszczoną powierzchnię.

Dbając o pracowników, wyposażenie załogi w nowoczesne materiały, profesjonalne środki czyszczące oraz kładąc nacisk na dezynfekcję obiektów szczególnie narażonych na stanie się nośnikiem dla drobnoustrojów, zrobimy co w naszej mocy, by standardy higieny były utrzymane na najwyższym poziomie.

 


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?