fbpx

Czy warto zainwestować w kuchnię indukcyjną? Sprawdź!

Obecnie możemy liczyć na bogactwo asortymentu, jeśli chodzi o wyposażenie kuchni. Nie brakuje najróżniejszych urządzeń i gadżetów, dzięki którym gotowanie i przyrządzanie posiłków staje się łatwiejsze, szybsze i przyjemniejsze. Bardzo ważna jest w tym wszystkim także kwestia finansowa, gdyż nie zawsze nowoczesne rozwiązania są opłacalne.

Wiele osób zastanawia się nad korzyściami płynącymi z zainwestowania w kuchnię indukcyjną. Każde rozwiązanie ma zarówno wady, jak i zalety. Dotyczy to nie tylko płyty indukcyjnej, ale także gazowej czy ceramicznej. Estetyka to jedno, ale znacznie bardziej istotne są w tym przypadku właśnie nasze możliwości finansowe. Czy warto zatem wyposażyć swoją kuchnię w płytę indukcyjną?

Nowoczesna kuchnia indukcyjna – poznaj jej zalety

Coraz więcej osób decyduje się na innowacyjne rozwiązania typu płyta indukcyjna. Z całą pewnością jedną z największych zalet tego nowoczesnego urządzenia jest to, że można zaoszczędzić nawet do 25-30% energii (źródło: Płyta indukcyjna, czy gazowa – która się bardziej opłaca?). Zadaniem płyty jest rozpoznać rodzaj naczynia i dostosować do niego pole powierzchni grzania. Dzięki temu możemy liczyć także na zredukowanie czasu gotowania. Kolejnym plusem kuchni indukcyjnej jest to, że ryzyko poparzenia zostaje ograniczone do minimum. Wszystko to dlatego, że płyta indukcyjna nie nagrzewa się podczas gotowania. Kolejną korzyścią jest zatem łatwość w utrzymaniu czystości płyty indukcyjnej. Koniec problemów z przypalającymi czy przywierającymi do płyty kawałkami jedzenia podczas przyrządzania posiłków. Nie trzeba chyba nikomu przypominać, jak żmudne i czasochłonne jest przywrócenie tradycyjnej kuchenki do jej pierwotnego stanu? Nie trzeba również w przypadku płyty indukcyjnej martwić się osadem, który pojawia się na kuchenkach gazowych podczas ich długotrwałego użytkowania.

Jakich garnków używa się w przypadku kuchni indukcyjnej?

Jeśli zdecydujemy się na zakup płyty indukcyjnej, to należy pamiętać o tym, że potrzebować będziemy garnków z odpowiednim dnem. Aby optymalnie wykorzystać energię elektryczną, przynajmniej jego dno musi być wykonane z materiału ferromagnetycznego. Może to być zarówno żelazo, jak i stal czy też niektóre specjalne stopy metali. Konieczne jest także to, aby dno garnka było płaskie. Pamiętajmy o tym, że sama płyta się nie nagrzewa. Proces ten zostaje aktywowany dopiero po wytworzeniu pola magnetycznego pomiędzy cewkę indukcyjną, a znajdującym się na powierzchni płyty naczyniem. Na rynku dostępne są obecnie nawet woki żeliwne z funkcją automatycznego wyłączania.

Oczywiście to jeszcze nie koniec korzyści płynących z posiadania kuchni indukcyjnej. Jest ich znacznie więcej. Zaliczyć można do nich chociażby to, że nawet po przypadkowym włączeniu płyty, nie zostanie uruchomiona funkcja nagrzewania pod warunkiem, że nie będzie znajdować się na jej powierzchni żadne naczynie. Koniec wiec z martwieniem się o to, że zostawiliśmy przekręcone pokrętło. Nie narażamy się ani na straty finansowe ani zdrowotne – jak ma to miejsce w przypadku odkręconego kurka z gazem. Ponadto obecnie możemy liczyć na szeroki wachlarz wyboru. W sklepach pojawia się coraz więcej modeli płyt indukcyjnych, o zróżnicowanym kształcie i kolorze. Dzięki temu bezproblemowo dopasujemy ich wygląd i funkcjonalność do swoich indywidualnych potrzeb, oczekiwań, preferencji i wystroju wnętrza. Nie brakuje nawet białych płyt indykacyjnych, które są coraz modniejsze. To samo zresztą dotyczy aluminiowej szarości szkła. Nie jesteśmy więc skazani na przytłaczającą pomieszczenie czerń w kuchni.

A co z montażem indukcji?

Zwykle instalacją płyty indukcyjnej zajmuje się technik specjalista. Jest to bowiem bardziej skomplikowane niż podłączenie kuchni gazowej. Znaczenie ma zarówno uziemienie, jak i umieszczenie przewodu zasilającego. Przewód nie może bowiem dotykać gorącej płyt grzejnej ani też rozgrzanego piekarnika. Co więcej, obok kuchenki musi znaleźć się piekarnik wyposażony w odpowiedni system wentylacji. Dodatkowo w blacie wykonuje się wycięcia w celu osadzenia płyty, co powinno zostać wykonane jeszcze przed zamontowaniem urządzenia. Nie bez znaczenia jest także rodzaj blatu pod płytę indukcyjną. Musi być ona wykonana z wytrzymałych materiałów i odporna na działanie temperatury do 90 st. C. Zabronione jest stosowanie uszczelnień w postaci silikonu oraz umieszczanie kuchenki indukcyjnej między dwoma ścianami. Pamiętajmy też o tym, że w razie awarii kuchni indukcyjnej konieczne będzie skorzystanie z usługi konkretnego serwisanta. Chociaż płyty indykacyjne są droższe od innych płyt, to jednak w zamian można liczyć na znaczną oszczędność energii i na skrócony czas gotowania.