Przejdź do głównej treści

Jakie panele słoneczne najlepiej wybrać?

| Artykuł sponsorowany | Dom

Podróżując po Polsce możemy zauważyć, że na dachach domów oraz na działkach pojawia się coraz więcej instalacji fotowoltaicznych. Nic w tym dziwnego - w Polsce powstaje coraz więcej projektów, które zwiększają opłacalność inwestycji w energię słoneczną. Również myślisz o zbudowaniu własnej instalacji fotowoltaicznej? Ten artykuł jest dla Ciebie! W poniższym tekście przyjrzymy się dostępnym rodzajom paneli słonecznych, ich zaletom oraz wadom.

Panele grubowarstwowe

Najbardziej popularnymi panelami słonecznymi są tzw. panele grubowarstwowe, czyli pierwszej generacji. Podzielić możemy je na panele złożone z ogniw monokrystalicznych i polikrystalicznych.

Ogniwa monokrystaliczne

Są to najbardziej wydajne ogniwa. Zbudowane są z jednego kryształu krzemu, który pozyskiwany jest poprzez stosunkowo czasochłonny proces Czochralskiego. Z tego względu struktura wewnętrzna tych ogniw jest uporządkowana, a ich wydajność dochodzi przeważnie do około 22%. Ogniwa monokrystaliczne są również najbardziej żywotne. Właściwie jedyną wadą tego typu ogniw jest ich cena. Biorąc jednak pod uwagę ich żywotność i wydajność wydaje się, że jest to wybór opłacalny. Fotowoltaika SunErgo zajmie się odpowiednim projektem, montażem oraz serwisem Twojej instalacji fotowoltaicznej! Zachęcamy do zapoznania się z ofertą tejże firmy.

rodzajepanelislonecznych

Ogniwa polikrystaliczne

Jest to drugi typ ogniw pierwszej generacji. Są one wytwarzane z wielu kryształów krzemu, dzięki czemu ich produkcja jest znacznie tańsza. Ich struktura wewnętrzna nie jest jednak tak uporządkowana, jak ma to miejsce w ogniwa monokrystalicznych. Z tego względu ten typ ogniw jest mniej wydajny (15-18%). Najbardziej charakterystyczną cechą ogniw polikrystalicznych jest ich niebieski kolor oraz widoczna struktura kryształów krzemu, która przypomina szron.

Panele cienkowarstwowe

Są to panele drugiej generacji. Główną różnicą ogniw fotowoltaicznych drugiej generacji jest ich półprzewodnik. W tym typie ogniw nie wykorzystuje się już kryształów krzemu. Sposobem napylania, naparowywania lub epitaksji, nakłada się na przykład na szkło warstwę tellurku kadmu, mieszankę miedzi, indu, galu i selenu lub krzem amorficzny. Warstwa takich półprzewodników jest bardzo cienka (od 0,001 do 0,08 mm), dzięki czemu do produkcji takich ogniw zużywa się bardzo mało surowców. W ten sposób panele cienkowarstwowe są znacznie tańsze od paneli pierwszej generacji. Ogniwa tego typu mogą być niezwykle elastyczne i coraz częściej są wykorzystywane jako elementy budowlane.

Panele trzeciej generacji

Najnowszymi ogniwami są tzw. ogniwa trzeciej generacji. Na ten moment mają one jednak charakter nowatorski i nadal znajdują się w stanie badań. Spowodowane jest to przede  wszystkim tym, że ogniwa trzeciej generacji nie osiągają wystarczającej wydajności i charakteryzują się krótką żywotnością. Panele trzeciej generacji bazują na bardzo wielu technologiach i w przyszłości mogą okazać się najbardziej opłacalnym wyborem. Największą zaletą takich ogniw jest ich niski koszt produkcji, nietoksyczność oraz absorpcja dochodząca nawet do 90%.

Współcześnie, najpopularniejszymi są nadal panele pierwszej generacji.

panelesloneczneoplacalnosc

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Wydaje się, że najbardziej opłacalnym wyborem jest zakup paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych. Pomimo ich najwyższej ceny, nasza instalacja będzie generowała więcej energii elektrycznej, a co za tym idzie - szybciej zwróci nam się koszt fotowoltaiki.

Na dachu czy gruncie? 

Bardzo ważną decyzją jest również wybór odpowiedniego miejsca na panele fotowoltaiczne. Dla budynków jednorodzinnych, najchętniej wybiera się oczywiście dach.

Fotowoltaika na dachu

W ten sposób instalacja nie jest zbytnio widoczna i nie zajmuje miejsca na naszej działce. Pamiętajmy jednak, że jesteśmy wówczas uzależnieni od konstrukcji budynku. Optymalnym położeniem paneli fotowoltaicznych jest południowa strona dachu o nachyleniu około 40 stopni. Jeżeli dach ma mniejszy spadek, możemy oczywiście wykorzystać odpowiednią konstrukcję wsporną. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy południowa strona dachu jest bardzo stroma. Wydaje się, że w takim wypadku lepiej zdecydować się na fotowoltaikę na gruncie.

Panele fotowoltaiczne na ziemi

Jeżeli decydujemy się na panele słoneczne na gruncie, mamy znacznie większe możliwości związane z ich ułożeniem. Za pomocą konstrukcji wspornej możemy skierować je w południową stronę i ułożyć z odpowiednim nachyleniem. W ten sposób osiągniemy najwyższą możliwą wydajność naszej instalacji fotowoltaicznej. Wadą takiego rozwiązania jest poświęcenie części terenu działki.

panelefotowoltaicznenadachuczynagruncie

Powyższy artykuł zawiera oczywiście jedynie podstawowe informacje na temat paneli słonecznych, jednak mamy nadzieję, że pomogą Wam w odpowiednim wyborze instalacji.

 

 


Dom

Fotel na biegunach to mebel, który kojarzy się z relaksem, przytulnością i ponadczasowym stylem. Choć często przywodzi na myśl tradycyjne wnętrza, w nowoczesnych aranżacjach odnajduje się równie dobrze. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego wyjątkowego siedziska, doceniając jego wygodę oraz…
Regularne czyszczenie klimatyzacji domowej jest kluczowe dla zapewnienia zdrowego i komfortowego środowiska w Twoim domu.
Marzysz o miejscu, w którym możesz zanurzyć się w świat książek, zapomnieć o codziennym pośpiechu i cieszyć się chwilą spokoju? Domowa biblioteka to nie tylko funkcjonalne miejsce do przechowywania książek, ale także przytulny zakątek, który sprzyja relaksowi i pobudza wyobraźnię.
Goście odwiedzający restauracje oczekują nie tylko doskonałego jedzenia i obsługi, ale także odpowiedniego komfortu termicznego.
Stare, nieszczelne okna to problem, który wciąż dotyczy wiele domów, zwłaszcza tych zbudowanych w dawnych czasach, gdy nowoczesne technologie budowlane nie były dostępne. Montowanie okien skrzynkowych na kit lub uszczelnianie kocami lub watą to była niemal codzienność, a zimą niejednokrotnie stosow…
Kolorystyka drzwi wewnętrznych jest pomocniczym, ale jednak istotnym kryterium wyboru. I dotyczy to w równej mierze wnętrz domów czy mieszkań, jak też biur, sklepów czy przestrzeni publicznych. Wybór wcale jednak nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.
Bezpieczeństwo posesji to jeden z najważniejszych aspektów, o które dbają właściciele domów, firm czy obiektów przemysłowych. Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko poprawia widoczność po zmroku, ale także pełni istotną funkcję prewencyjną.