
Głowica termostatyczna to urządzanie, którego zadaniem jest kontrola pracy zaworu przy grzejniku, kierującego do niego dopływ wody.
Z założenia ma ona zapewnić optymalny przepływ ciepła, dzięki czemu będzie utrzymana odpowiednia temperatura w pomieszczeniu. Jednak w praktyce zależy to od klasy efektywności zamontowanej głowicy, która może oczywiście działać z różną precyzją. Choć na rynku wciąż dominują klasyczne głowice mechaniczne, to coraz częściej możemy spotkać nowoczesne głowice elektroniczne, które dają zdecydowanie lepszą kontrolę nad przepływem ciepła.
Elektroniczna głowica termostatyczna – działanie
Część robocza elektronicznej głowicy termostatycznej zasadniczo nie różni się od typowego termostatu, ale już sama elektronika tak i to bardzo, ponieważ przede wszystkim daje możliwość ustawienia szczegółowych parametrów pracy w zależności od pory doby czy od dnia tygodnia. Najnowsze głowice termostatyczne dają także możliwość zdalnej kontroli nastawy.
Nowoczesna elektroniczna głowica termostatyczna ZigBee - M30x1,5, 2xAA
Jedną z najlepszych elektronicznych głowic termostatycznych na rynku jest ZigBee - M30x1,5, 2xAA, która wykonana jest z niezawodnych podsystemów elektronicznych oraz wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Gwarantuje ona precyzyjne utrzymanie temperatury w danym pomieszczeniu, niedopuszczając do przegrzania czy wychłodzenia, dzięki zaawansowanemu algorytmowi samouczącemu się. Takie działanie przekłada się na spore oszczędności w ogrzewaniu, nawet do 30 proc. Nowoczesna głowica termostatyczna ZigBee jest więc doskonałym zamiennikiem manualnego termostatu. Należy jedynie pamiętać o zsynchronizowaniu jej z regulatorem VS10RF / VS20RF i jednostką koordynującą CO10RF, lub też z bramką internetową Gateway UGE600. Przy użyciu jednego regulatora VS10RF / VS20RF można sterować sześcioma takimi głowicami. Głowica termostatyczna elektroniczne w sieci Zig Bee to idealny sposób na zapewnienie optymalnej temperatury pracy grzejnika w każdym pomieszczeniu, zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i punktach użyteczności publicznej.