Skip to main content


Donald Tusk będzie uczestniczył w debacie w TVP

| MP | Wybory do sejmu 2023

 W trakcie spotkania wyborczego w Rzeszowie Donald Tusk, sprowokowany pytaniem uczestnika spotkania potwierdził, że weźmie udział w debacie wyborczej w TVP.

Zgodnie z art. 120 Kodeksu wyborczego, TVP ma obowiązek przeprowadzenia debaty pomiędzy przedstawicielami komitetów wyborczych, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich okręgach wyborczych. Realizując wskazany w polskim prawie obowiązek telewizja publiczna wydała komunikat o organizowaniu debaty wyborczej, która będzie emitowana na żywo na antenach na antenach TVP1, TVP Info i TVP Polonia

Swój udział w debacie zapowiedział Donald Tusk. Deklaracja padła w trakcie spotkania wyborczego w Rzeszowie. Donald Tusk został wprost zapytany przez uczestnika spotkania o udział w debacie.

"Mam nadzieję, że słyszy mnie pan Kaczyński. Jarosławie Kaczyński, może masz odwagę chociaż (przyjść - przyp.) do swojej telewizji, pod skrzydła swoich funkcjonariuszy Rachoniów i innych tego typu PiS-owskich namiestników telewizji, stanąć do debaty ze mną. Ja będę o 18 w tej telewizji" – stwierdził w odpowiedzi na zadane pytanie.

"Spodziewamy się bardzo różnych sztuczek, forteli, może agresji. Mam wrażenie, że będę szedł do tej Telewizji nie sam, że pójdzie ze mną bardzo dużo ludzi, żeby im właśnie do głowy nie przyszło np. nie wpuścić mnie do studia telewizyjnego. Jakiś sposób znajdziemy" – kontynuował Tusk - dodał, że "jeśli prezes Kaczyński, po raz kolejny, stchórzy, to już warto tylko dlatego pójść na tę debatę, wiedząc, że oni tam wyszykują wszystkie możliwe świństwa, nie musimy tutaj jakiś specjalnych dowodów szukać, robią to codziennie".

Zaraz po deklaracji szefa KO ruszyły spekulacje czy wyzwanie podejmie prezes PIS Jarosław Kaczyński. W godzina niocnych portal wp.pl pinformował, że ze strony PIS w debacie ma wziąć udział Mateusz Morawiecki.

Debata ma się odbyć w poniedziałek 9 października o godzinie 18:30. Zgodnie z komunikatem TVP debatę poprowadzą Michał Rachoń i Anna Bogusiewicz. Poniżej prezentujemy zapis spotkania Donalda Tuska w wyborcami w Rzeszowie. Deklaracja udziału w debacie podła w wyniku zadanego pytania w ok. 43 minucie nagrania.