fbpx

Najlepsze maszyny czyszczące dla firm sprzątających.

Wydajne narzędzia służące sprzątaniu

Małe firmy z branży sprzątającej szukają coraz częściej wydajnych narzędzi do sprzątania. Jest to w pełni zrozumiałe, ponieważ popyt na ich usługi systematycznie się zwiększa. Aby spełnić wymagania klientów, małe firmy sprzątające powinny z zanieczyszczeniami radzić sobie szybciej i dokładniej, bez względu na typ obiektu.

O wiele trudniej jest zwiększać wydajność pracy na powierzchniach ponad podłogowych, gdyż mamy do czynienia tutaj z pracą ręczna, niezmechanizowaną.

Jakie dostępne rozwiązania będą odpowiednia dla małych firm sprzątających? Podstawowym narzędziem oczywiście będzie zestaw do mopowania. Profesjonalne mopy, jak i wiadra z wyciskarkami są najpopularniejszym sprzętem w rękach personelu sprzątającego. Mopowanie lekko, czy też średnio zabrudzonych podłóg na większych powierzchniach nie powinno sprawić żadnego problemu wykwalifikowanemu personelowi.

Dzięki odpowiednio dobranym płynom czyszczącym zabrudzenia o pochodzeniu tłuszczowym lub organicznym łatwo się rozpuszczają. Z kolei w przypadku innych rodzajów zabrudzeń, szczególnie ciężkich oraz utrwalonych, bez wątpienia przydatnym narzędziem okaże się profesjonalna maszyna do mycia podłóg. Na jaką maszynę postawić?

Rodzaje maszyn czyszczących

Przy doczyszczaniu można posługiwać się dwoma rodzajami maszyn czyszczących. Mowa o szorowarce oraz automacie szorująco-zbierającym. Jakie są różnice pomiędzy nimi? Pierwsza i najważniejsza różnica polega głównie na tym, że szorowarka ma jedynie jeden zbiornik na czystą wodę a jej ciężar spoczywa na szczotce bądź padzie szorującym. Z kolei w maszynie automatycznej szczotka szorująca jest dociskana bezpośrednio przez głowicę szorującą z dociskiem regulowanym.

Druga istotna różnica to fakt, że automat wyposażony jest w dwa duże zbiorniki (na wodę czystą i brudną) a także listwę ssącą. Pozwala to personelowi obsługującemu maszynę czyszczącą myć podłogę i jednocześnie ją osuszając. Jest to spora oszczędność czasu.

Korzyści z zakupu maszyny czyszczącej

Obie maszyny czyszczące, służą do mycia oraz doczyszczania podłóg, jednak niewiele jest sytuacji, w których jedną maszyną zastąpimy drugą. Zależnie od samego rodzaju pracy, typu posadzek, powstałych zabrudzeń i wielkości pomieszczeń, personel sprzątający sięgnie po jedną z nich. Wybór właściwej maszyny czyszczącej jest podyktowany wydajnością pracy a także samą skutecznością usuwania powstałych zabrudzeń.

Szorowarka jednotarczowa będzie przydatna w ciasnych pomieszczeniach przy doczyszczaniu mocno zabrudzonych podłóg takich jak płytki (tak zwanych gresowych), które pomimo codziennego mopowania lub też mycia automatem lubią zabrudzać się na tyle mocno, że ich doczyszczanie innym sposobem jest czasochłonne, jak i mało skuteczne. Podobnie wygląda to w przypadku podłóg elastycznych, kamiennych oraz drewnianych. Maszyna czyszcząca jest nieodzownym narzędziem pracy, gdy trzeba usunąć szybko mocne oraz utrwalone zabrudzenia.

Na czym polega przewaga szorowarki? Na pewno jest to jej waga, a także mobilność. Tę maszynę czyszczącą możemy użytkować nawet w ciasnych pomieszczeniach.

Korzyścią w przypadku automatów szorująco-zbierających jest fakt, że myją oraz osuszają podłogi jednocześnie. Automaty szorująco-zbierające wyposażono w zbiorniki na brudną i czystą wodę. Maszyna podczas czyszczenia wypuszcza wodę wraz z roztworem roboczym na szczotkę lub też pad szorujący, by następnie wciągnąć rozpuszczone przy pomocy listwy ssącej. Automaty szorujące doskonale sprawdzą się do pracy na średnich oraz ciężkich zabrudzeniach jedynie wtedy, gdy nie są utrwalone. W przypadku zanieczyszczeń mocno utrwalonych praca maszyną do mycia podłóg będzie wymagała kilku roboczych przejazdów lub nawet namaczania posadzki przed zasadniczym myciem.

Podsumowanie

Szorowarka nadaje się świetnie do mycia oraz doczyszczania podłóg w małych oraz ciasnych pomieszczeniach. Z kolei automaty szorujące sprawdzą się do sprzątania znacznie większych metraży. Podsumowując firma sprzątająca powinna posiadać oba urządzenia czyszczące, aby oferować swoje usługi na większych i mniejszych obiektach. Inwestycja ta na pewno się zwróci.

Bartosz Wiśniewski, właściciel firmy Haerson.pl, instruktor w Akademii Profesjonalnego Sprzątania, doradca klienta w branży profesjonalnych maszyn czyszczących.