fbpx

Ubezpieczenie OC – to musisz wiedzieć

Ubezpieczenie OC jest jedną z najczęściej wybieranych przez kierowców polis. W tym tekście opowiemy Ci, dlaczego tak jest. Poznasz też najważniejsze fakty o OC, które z pewnością pomogą Ci w wyborze idealnej polisy.

Gdzie kupić OC?

Najlepszym miejscem bez wątpienia jest Internet. W sieci znajdziesz szereg rozwiązań w postaci kalkulatorów oraz porównywarek OC. Wystarczy tylko, że wpiszesz do formularza kilka informacji o sobie, by uzyskać dostęp do atrakcyjnych ofert ubezpieczeniowych. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać najlepszą polisę, to w tym poradniku znajdziesz wszystkie informacje.

OC jest obowiązkowe

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego musi wykupić polisę OC. Obowiązek dotyczy więc: samochodów osobowych, samochodów ciężarowych, przyczep, naczep, motocykli oraz maszyn rolniczych.

Brak OC się nie opłaca

Brak ważnej polisy skutkuje nałożeniem na kierowcę kary finansowej. Wysokość grzywny jest zależna od poziomu minimalnego wynagrodzenia oraz okresu, w jakim pojazd nie był ubezpieczony. W roku 2021 stawki dla samochodów osobowych wyglądają następująco:

  • do 3 dni – 1120 zł,
  • od 4 do 14 dni – 2800 zł,
  • powyżej 14 dni – 5600 zł.

OC chroni sprawcę

Jeśli zdarzy się tak, że zostaniesz sprawcą niebezpiecznego zdarzenia na drodze, w którym fizycznie lub materialnie ucierpią osoby trzecie, to ubezpieczyciel pomoże Ci uporać się z finansowymi konsekwencjami całej sytuacji. Będziesz więc mógł liczyć na pokrycie kosztów odszkodowań oraz napraw uszkodzonych pojazdów.

Składka OC zależy od wielu czynników

Każdy ubezpieczyciel wykorzystuje do kalkulacji wysokości składek algorytm, który ma na celu oszacować ryzyko związane z ubezpieczeniem konkretnego kierowcy. Właśnie dlatego zawsze jesteś proszony o podanie danych o sobie oraz pojeździe. Jeśli chcesz poznać wszystkie najważniejsze elementy wpływające na wysokość składki, wejdź do poradnika: https://raciborz.com.pl/2020/11/18/odczarowujemy-ceny-skladek-oc-co-wplywa-na-to-ile-placisz.html

Każde OC jest takie samo

Wynika to przede wszystkim z faktu, że zakres ochrony ubezpieczenia OC jasno i precyzyjnie określa ustawa. W związku z tym ubezpieczyciele nie mogą dowolnie kształtować tego, co oferują w ramach polisy OC. Zamiast przepłacać, skup się zatem na opinii o danym ubezpieczycielu oraz sprawdź opinie jego klientów. Najlepiej będzie, jeśli wybierzesz oferty ze środka listy cenowej i mogące pochwalić się dobrymi opiniami.