fbpx

Holenderscy goście w ZS Objezierze

Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu odwiedzili niezawodni holenderscy przyjaciele z Emmen: Christina Tibbe, Menno Vos, Emina i Gritus Tibbe. Gości 3 lipca przywitał Roman Ostrowski, Edyta Mikołajczak oraz Adam Maliński.

Holendrzy od wielu lat wspierają materialnie objezierską placówkę. Tym razem uczniowie otrzymali zapas specjalistycznej odzieży, którą będą mogli wykorzystywać podczas zajęć praktycznych z gastronomii.

Dyrektor szkoły zaprosił gości do szkolnej stołówki na tradycyjny polski obiad. Podczas posiłku dyskutowano o szkolnictwie zawodowym zaprzyjaźnionych miast oraz możliwościach dalszej współpracy.

Zagraniczni przyjaciele odwiedzili również rodzinne przedsiębiorstwo w Żukowie – Tłocznię Soków Państwa Rembowskich gdzie zapoznali się procesem pozyskiwania soków w tradycyjny sposób.

Popołudniu Holendrzy przybyli do siedziby Stowarzyszenia Wspólnoty Wolontariuszy Hospicyjnych „Ludzki Gest” im. Pana Pawła II w Obornikach. Goście spotykali się z Aldoną Banaszyk, Grażyną Stachowiak, Elżbietą Kostką oraz Adamem Malińskim.

Od lat mieszkańcy Emmen wspierają materialnie podopiecznych stowarzyszenia. Tym razem przekazali w darze środki pielęgnacyjno- higieniczne.

Menno Vos poinformował o elektrycznych łóżkach pielęgnacyjnych z pilotem, które zostaną przekazane na potrzeby wspólnoty oraz o działaniach podjętych w celu ich sprawnego dostarczenia.

Podczas spotkania dyskutowano o systemach opieki społecznej nad osobami starszymi i chorymi w zaprzyjaźnionych miastach. Goście zapoznali się z pracą i zaangażowaniem obornickich wolontariuszy.

Menno Vos już od roku 1981 pomaga materialnie instytucjom opieki medycznej i socjalnej oraz stowarzyszeniom w Polsce a jego mentorami byli współzałożyciele Fundacji „Stichting Help de Polen” z Emmen: Aly i Fokko Sanders.

Pamiątkowe zdjęcie przed siedzibą wspólnoty obok kościoła Miłosierdzia Bożego w Obornikach zakończyło kolejną wizytę mieszkańców Emmen w naszym mieście.

W czerwcu minęło piętnaście lat, kiedy do Gminy Oborniki przybył TIR prowadzony przez Menno Vos  wypełniony meblami szkolnymi i innymi darami rzeczowymi dla naszych mieszkańców.