fbpx

Jak wspierać rozwój umiejętności plastycznych u dziecka?

Aktywność twórcza dziecka jest bardzo ważna dla jego prawidłowego rozwoju. Właśnie dlatego warto wspierać ją już od najmłodszych lat. Jak możemy to zrobić?

Rysowanie, malowanie, wycinanie, lepienie czy wyklejanie, czyli wszelkiego rodzaju aktywność twórcza ma duże znaczenie dla rozwoju umiejętności psychomotorycznych dziecka. Rolą rodzica jest wspieranie malucha w poznawaniu jego samego i otaczającego go świata. Możemy robić to również przez rozwój umiejętności plastycznych.

Aktywność twórcza dziecka rozwija u niego:

  • wyobraźnię
  • zmysł obserwacji
  • koncentrację i pamięć
  • poczucie własnej wartości
  • sprawność manualną ręki
  • koordynację wzrokowo-ruchową

Aby wspierać rozwój twórczości plastycznej dziecka, musi posiadać ono odpowiednie podstawy – właściwe umiejętności oraz materiały, które będą potrzebne do tworzenia. Wobec tego wśród podstawowych umiejętności plastycznych dzieci wyróżniamy rysowanie kredkami, mazakami, kredą, malowanie farbami, lepienie z plasteliny czy wycinanie.

Nie tylko tworzenie w domu

Gdy maluch jeszcze nie chodzi do przedszkola, wówczas w domu możemy stworzyć dla niego kącik, w którym będzie mógł oddać się tworzeniu różnych dzieł. W takim kąciku powinny znaleźć się różne materiały i narzędzia. Warto też podsuwać pomysły na tworzenie różnych dzieł. Inspiracją mogą być również wspólnie czytane książki, wycieczki, przedstawienia teatralne.

Równie ważna jest zachęta, a także akceptacja twórczości dziecka – jako rodzic nie powinniśmy krytykować jego umiejętności, niszczyć jego prac. Możemy także eksponować je, na przykład te najładniejsze oprawić lub umieścić na drzwiach lodówki.

Oprócz tego bardzo dobrym pomysłem są różne warsztaty plastyczne dla dzieci Warszawa jest tylko jednym z wielu miast, w którym możemy z nich skorzystać. Podczas warsztatów dzieci mogą poznawać nowe techniki twórcze – także takie, które nie są możliwe do realizacji w domu, a także nawiązywać nowe przyjaźnie.

Aktualne informacje na temat dostępnych warsztatów plastycznych dla dzieci możemy znaleźć on-line.