fbpx

Jaki plecak wybrać dla pierwszoklasisty?

Jaki plecak dla pierwszoklasisty

Końcówka sierpnia to ważny moment nie tylko dla wszystkich pierwszoklasistów, ale także ich rodziców. Pójście pociechy do szkoły wiąże się z koniecznością skompletowania odpowiedniej wyprawki. Jednym z jej najważniejszych elementów jest plecak, w którym maluch będą nosiły podręczniki oraz wszystkie potrzebne na lekcjach przybory. Jako że ma on wpływ na zdrowie dziecka, jego wyborowi warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Cechy złego plecaka

Wielu rodziców popełnia podstawowy błąd i dla swojego dziecka wybiera plecak na podstawie jednego kryterium – ceny. Niestety, jest to bardzo nieodpowiedzialne. Źle dobrane plecaki mogą być przyczyną powstawania wad kręgosłupa i reszty układu kostnego. Czego więc najlepiej się wystrzegać? Przede wszystkim kupowania zbyt ciężkich plecaków – dzieci na co dzień i tak noszą wystarczająco dużo rzeczy, m.in. podręczniki, obuwie sportowe, zeszyty. Lekki plecak pozwoli nieco je odciążyć. Warto zwrócić też uwagę na to jak maluch go nosi. Od wielu lat modne jest noszenie plecaków jak najniżej – koniecznie trzeba wybić pociesze ten pomysł z głowy. Według ortopedów ten sposób używania plecaków jest najczęściej przyczyną dziecięcej skoliozy.

Plecak czy tornister – co wybrać?

W ofercie sklepów zajmujących się dystrybucją artykułów szkolnych obok plecaków prym wiodą także tornistry. Taki wybór sprawia, że wielu opiekunów zaczyna się zastanawiać, który z nich jest lepszy. W ciągu wielu lat narosło wokół tego wiele mitów. Cześć rodziców uważa, że lepsze są tornistry. Z kolei dzieciom zdecydowanie bardziej podobają się plecaki ze względu na nieco „luźniejszą formę”. Bez znaczenia co się wybierze – najważniejsze, żeby zarówno plecak jak i tornister był odpowiednio wyprofilowany.

Plecak idealny

Jak już można się domyśleć, idealny plecak (lub tornister) to taki, który jest lekki i dopasowany do wzrostu dziecka. Dla pierwszoklasistów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ich noszeniem dobrym zakupem będzie bagaż mający dodatkowe usztywnienie na plecach, np. takie jak oferowane przez https://salonklockow.pl tornistry Lego. Taka decyzja ma też dużą zaletę pod względem ekonomicznym – w tornistrze zmieści się też śniadaniówka i obuwie sportowe, przez co nie będzie konieczności kupowania dodatkowych worków. Jaki jeszcze powinien być dobry plecak? Przede wszystkim wyróżniający się miękkimi, regulowanymi szelkami (w cenie są modele z szelkami piersiowymi) i dużą liczbą kieszonek, które będą umożliwiały rozłożenie ciężaru. Warto jednak, oprócz odpowiedniego plecaka, zrezygnować z zeszytów twardej oprawie i masywnych śniadaniówek – im lżej, tym lepiej!