fbpx

Jaki kierunek studiów wybrać po maturze?

jaki kierunek studiow wybrac po maturze

 

Przed tegorocznymi absolwentami szkół średnich niełatwe zadanie. Oprócz egzaminu maturalnego, czeka ich równie stresujące zadanie – wybór odpowiednich studiów. Od jakiegoś czasu Ty też zastanawiasz się, nad kierunkiem dla siebie? Poniżej przedstawiamy te, które kształcą specjalistów cenionych na rynku pracy.

Logistyka i transport

Studenci, którzy w ostatnich kilku latach zdecydowali się na studia logistyczne, idealnie „wstrzelili się w czas” – w związku z rozwojem prywatnych firm i przedsiębiorstw, zwłaszcza tych zajmujących się transportem, wykwalifikowani logistycy i spedytorzy mogą liczyć na dobrze płatną pracę. Czego dowiesz się studiując logistykę i transport? Nieobce będą Ci infrastruktura systemów logistycznych, analizowanie i interpretowanie wyników biznesowych, bezpieczeństwo pojazdów samochodowych, specyfika rynków usług logistycznych, spedycja międzynarodowa oraz gospodarka magazynowa. Gdzie znajdziesz pracę po dyplomie? Logistycy zatrudniani są nie tylko w firmach transportowych, ale także jako koordynatorzy dostaw, specjaliści od dystrybucji czy eksperci od zaopatrzenia.

Informatyka

Nigdy nie miałeś problemu z obsługą komputera lub innych urządzeń mobilnych? A może zawsze interesowało Cię programowanie? Jeśli tak, to powinieneś poważnie pomyśleć o zapisaniu się na informatykę (dostępna jest m.in. w ofercie http://www.zpsb.pl/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/informatyka). Co prawda, studia nie należą do najłatwiejszych – czekają Cię zajęcia z metod i algorytmów grafiki komputerowej, technik multimedialnych, projektowania systemów informatycznych, projektowania aplikacji czy tworzenia baz danych – ale warto się na nie zdecydować. Dlaczego? Przede wszystkim z powodu dużego zainteresowania ze strony pracodawców. Jako absolwent tego kierunku, możesz starać się o prace na stanowiskach takich jak grafik komputerowy, programista, projektant gier komputerowych, twórca stron internetowych oraz twórca animacji i wizualizacji.

Zarządzanie

Szukasz kierunku, który zapewni Ci kwalifikacje niezbędne do rozpoczęcia pracy w wielu branżach? W takim razie zarządzanie to coś dla Ciebie. W trakcie 3-letnich studiów licencjackich nabędziesz potrzebne kompetencje i wiedzę na temat zarządzania biznesem, administracją, zasobami ludzkimi i czasem. Z takim dyplomem możesz pracować w działach rachunkowości, księgowości, a także jako menadżer, specjalista od kadr i płac, konsultant mediowy, ekspert od e-biznesu (zwłaszcza w tej dziedzinie jest obecnie ogromne zapotrzebowanie) oraz doradca zawodowy. Dodatkowym atutem jest też to, że po zarządzaniu, możesz pracować na etacie, ale także prowadzić własną działalność – nie ma lepszego kierunku dla przyszłych, młodych przedsiębiorców.