fbpx

Czy warto inwestować w naukę angielskiego?

1

Języka angielskiego uczymy się chętnie i stosunkowo łatwo. Nauka jako taka, a w szczególności e-edukacja są trendy.

Swobodny dostęp do wiedzy online wyzwolił w wielu z nas potrzebę poznania i ciekawość, która można łatwo zaspokoić zaglądając do internetu, niestety często informacje jakie uzyskujemy z sieci dostępne są wyłącznie po angielsku. To doskonały powód, by podszkolić angielski. Również potrzeby społeczne i możliwości mediów społecznościowych skłaniają nas do szlifowania języka angielskiego. Warto zauważyć, iż nauka języka, jest to nauka przez całe życie. Nie sztuką jest zdać maturę z angielskiego i zapomnieć, język należy nieustannie ćwiczyć, używać i doskonalić. Inwestycja ta dzięki wielu możliwościom sieci przestaje być kosztowną. Jedynym kosztem nauki jest poświęcony czas, zarazem łącząc naukę z rozrywką możemy zminimalizować i ten koszt.

Wbrew pozorom codzienny przegląd wydarzeń ze świata, prognoza pogody także mogą być okazja do ćwiczenia angielskiego, wystarczy skorzystać z mediów anglojęzycznych i zanurzyć się w języku, zamiast sięgać po kolejny podręcznik, czy korepetycje z angielskiego. Dostępność kursów wszelkiego typu, prowadzonych stacjonarnie i online, rozmaitymi metodami  różnym skutkiem jest ogromna. Na rynku mamy do wyboru kursy stacjonarne w szkołach językowych, korepetycje indywidualne, konwersacje z native speakerami, jak również szereg możliwości nauki samodzielnej z pomocami dydaktycznymi online.

Począwszy od zajęć dla dzieci, młodzieży przez kursy specjalistycznego słownictwa, konwersacje językowe aż po zagraniczne kursy zanurzenia w języku możemy doskonalić język na wszystkich poziomach zaawansowania. Pytanie zasadnicze jakie nasuwa się w tej sytuacji brzmi czy warto inwestować w naukę angielskiego? Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że warto, to wręcz konieczność w XXI wieku, zwłaszcza w Polsce, gdyż język polski nie należy do języków popularnych na świecie i trudno sobie wyobrazić, by sytuacja ta miała się zmienić. Bez wątpienia nauka angielskiego się opłaca, a korzyści jakie płyną z władania angielskim są namacalne. W odróżnieniu od polskiego językiem angielskim posługuje się ponad 1,6 miliarda ludzi na świecie i język ten zdominował internet, stał się uniwersalnym językiem komunikacji międzynarodowej, co za tym idzie warto go poznać co najmniej w podstawach. Znajomość angielskiego przydaje się zarówno w życiu zawodowym, edukacji, awansie, jak i w życiu prywatnym, towarzyskim. To dzięki angielskiemu możemy swobodnie i bezpiecznie czuć się w podróży zagranicznej, poznawać nowych znajomych w wirtualnym świecie, uczestniczyć w grupowych dyskusjach online i nie tylko. Angielski to także przepustka do zdobywania wiedzy. Nieograniczone zasoby internetu jak i możliwości podjęcia nauki na zagranicznych uczelniach, w formie szkoleń zdalnych, konferencji międzynarodowych wymagają posługiwania się angielskim. Znając angielski możemy z życia czerpać o wiele więcej niżeli nie znając języka obcego. Co więcej angielski pozwala na wiele więcej niżeli znajomość francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego itp. razem wzięte. Bardzo często angielski jest wymogiem koniecznym we wzięciu udziału w rekrutacji pracowniczej, czy podejściu do egzaminów na uczelnie wyższe. Co więcej liczy się nie tylko faktyczna znajomość języka w praktyce, w mowie i piśmie, ale również dysponowanie certyfikatem potwierdzającym tę znajomość. Certyfikaty językowe nie tracą swojej ważności, stad też pozytywne zdanie egzaminu raz w życiu pozwala nam posługiwać się nim niezależnie od okoliczności. Pamiętać należy, iż na naukę nigdy nie jest za późno. Jeśli nie zdążyłeś nauczyć się angielskiego w szkole, czy na studiach, nic straconego, możesz to szybko nadrobić.

language 4

Inwestycja w naukę angielskiego to pewność zwrotu. Kiedy inwestycje w lokaty i nieruchomości nie są pewne, inwestycja w siebie wydaje się najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza iż korzyści są nie małe. Zarobki ze znajomością angielskiego są wyższe co najmniej o kilkanaście procent a w wielu pracach angielski jest furtką do awansu zawodowego. Co więcej przybywa zawodów, specjalizacji, w których nie ma miejsca dla osób nie znających angielskiego. Zaobserwować to zjawisko można w branży informatycznej, gdzie angielski jest podstawą. Swoboda zmiany pracy często zależy od znajomości angielskiego i nie chodzi tylko o pracę za granicą, emigrację zarobkową itp. Najczęściej naukę angielskiego podejmujemy wówczas, dy okazuje się nam jego znajomość potrzeba. Zwykle to praca lub możliwość jej podjęcia wymaga podszkolenia języka. Z uwagi na to, że już w szkole podstawowej od co najmniej kilku lat język angielski jest obowiązkowym językiem obcym w młodym pokoleniu trudno znaleźć osoby nie znające angielskiego zupełnie. Niestety często znajomość ta jest zaledwie na poziomie podstawowym lub co najwyżej komunikatywnym. W obecnych czasach to zdecydowanie za mało. Znając język angielski dobrze, biegle mamy szanse zarabiać nawet kilka razy więcej niżeli pozostając na poziomie znajomości podstawowej.  Jeszcze kilka lat temu wystarczała znajomość podstaw by zyskać w oczach pracodawcy, dziś sytuacja wygląda inaczej. Rozwój komunikacji międzyludzkiej w oparciu o nowe technologie, komunikatory jak Skype, czy chociażby za pośrednictwem maila wzmógł współpracę gospodarczą między krajami na całym świecie. Tym samym również polskie firmy sięgają po zagraniczne rynki i klientów z całego świata, wiele z przedsiębiorstw korzysta z ofert partnerów zza granicy w zakresie zbytu jak i dostaw surowca, półproduktów itd. Pracownicy tychże firm winni płynnie operować językiem anielskim, a wskazane jest posługiwanie się kilkoma językami obcymi. Ponad sześćdziesiąt procent ofert na rynku pracy w Polsce to oferty zawierające wymóg znajomości angielskiego. To najlepsze potwierdzenie wartości inwestycji w edukacje językową.

Poznaj Preply: https://preply.com/pl/poznan/korepetycje-z-angielskiego

Dodatkowym plusem inwestycji jest fakt, iż doskonaląc język obcy, rozwijając swoje kompetencje językowe aktywizujemy nasz umysł, gimnastykujemy mózg rozwijając przy okazji zdolności analityczne, jak i kreatywność. To wartość dodana, a jakże poszukiwana przez pracodawców. Tym samym wymóg znajomości angielskiego w rekrutacji może być podchwytliwym testem osobowości kandydata.

Angielski umożliwia nam podejmowanie pracy za granicą, nie tylko w Wielkiej Brytanii, Irlandii i krajach anglojęzycznych ale praktycznie wszędzie. Jeśli jesteśmy fachowcem w danej dziedzinie i komunikuję się w języku angielskim mogę podjąć zatrudnienie zarówno we Włoszech, jak i Brazylii, czy Japonii. Podobnie jest z podjęciem studiów na zagranicznych uniwersytetach. Angielski jest językiem wykładowym w grupach cudzoziemców, bez względu an to czy jest to uczelnia w Oxfordzie, czy Szanghaju. Także będąc naukowcem, badaczem nie sposób nie znać angielskiego, który ułatwia komunikacje w zespołach międzynarodowych. Zważywszy, iż zdecydowana większość publikacji naukowych wydawana jest w pierwszej kolejności w  języku angielskim warto jest znać angielski w stopniu biegłym. Jeśli jeszcze zastanawiasz się nad nauką angielskiego, to po zapoznaniu się z treścią powyżej nie powinieneś mieć więcej wątpliwości. Nawet kiedy znasz angielski, warto go doskonalić, gdyż nie wiemy, kiedy może okazać się  nam przydatny, a wówczas będziemy mieć asa w rękawie.