fbpx

Ranking szkół ponadgimnazjalnych

szkola

Miesięcznik Perspektywy opublikował na swoich łamach ranking szkół ponadgimnazjalnych. Sprawdziliśmy jak w tym rankingu wypadły szkoły z terenu Powiatu Obornickiego.

Analiza dotyczyła wszystkich szkół w Polsce, jednak w rankingu zaprezentowano ok 1500 najlepszych szkół ponadgimnazjalnych. Ustalono następujące kryteria Ogólnopolskiego Rankingu Liceów 2015:

  • sukcesy w olimpiadach 30%,
  • matura - przedmioty obowiązkowe 25%,
  • matura - przedmioty dodatkowe 45%.

Kryteria dla Ogólnopolskiego Rankingu Techników 2015:

  • sukcesy w olimpiadach 20%,
  • matura - przedmioty obowiązkowe 25%,
  • matura - przedmioty dodatkowe 25%,
  • wyniki egzaminów zawodowych 30%.

Analizując uzyskane wyniki należy pamiętać, że mamy do czynienia z dość skomplikowaną materią. Istotnym czynnikiem, który nie jest brany pod uwagę jest np. liczba uczniów, trudno porównać szkołę w której są 2 klasy w roczniku do szkoły z 4-5 klasami, gdzie w procesie rekrutacji bierze się pod uwagę inny próg punktów z egzaminu gimnazjalnego.

Analizując sondaż udało nam się odszukać we wszystkich zestawieniach Liceum Ogólnokształcące im. Przemysława II z Rogoźna oraz Liceum Ogólnokształcące im. St. Wyspiańskiego. Obie placówki nie załapały się pierwszej 500 najlepszych liceów w Polsce. Zostały one wykazane w rankingu wojewódzkim, gdzie Rogoźno zajmuje 65 pozycję a LO z Obornik 79 (ranking: http://www.perspektywy.pl/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=1951&catid=156&Itemid=319&strona=2).

W wypadku techników udało się odszukać trzy placówki z naszego terenu: Technikum w ZS im. Hipolita Cegielskiego z Rogoźna zajeło wysoką 49 pozycjęTechnikum Agrobiznesu zajęło 70 pozycję, a obornickie Technikum im. Gen. T.Kutrzeby – 81 miejsce. Tak samo jak w przypadku liceów wspomniane szkoły nie zakwalifikowały się do najlepszych szkół w Polsce. (ranking: http://www.perspektywy.pl/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=1981&catid=156&Itemid=322&strona=2)

foto: http://www.freeimages.com/