fbpx

Liceum i Gimnazjum im Przemysława II „W objęciach X muzy” (foto)

Dzien Patrona w LO Rogozno

W Statucie Szkoły Patrona Szkoły -  PRZEMYSŁAWA II wyznaczone jest na dzień 11 listopada – Święto Niepodległości. Tego dnia młodzież zarówno Liceum jak i Gimnazjum uczestniczy w uroczystościach gminnych. Reprezentanci składają wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Powstańców, niosą Sztandar Szkoły i Flagę Narodową, uczestniczą w uroczystej Mszy Świętej.

Tego dnia jak również przez cały tydzień na budynku szkoły łopoczą narodowe flagi, na lekcjach historii pojawiają się zagadnienia dotyczące tej pamiętnej daty.  W tym okresie młodzież LOiGO przygotowuje się również do tradycyjnego turnieju klas, bo w takiej formule obchodzimy od wielu lat Święta Patrona. Wolność to przecież odpowiedzialność i szacunek dla innych, dobra zabawa, to odkrywanie nowych horyzontów, ale i niesamowita atmosfera.

W tym roku 15 listopada – w sobotę - w Liceum Ogólnokształcącym i Gimnazjum im. Przemysława II w Rogoźnie odbył się właśnie, można już powiedzieć tradycyjny Dzień Patrona.

W tym roku wnętrze auli wypełniły postacie tak odmienione w wyglądzie, że trudno było rozpoznać, kogo skrywa przebranie. Sprzyjał temu temat: „W objęciach X muzy.” Filmowa muza - bo o niej mowa- zawładnęła wyobraźnią klas licealnych i gimnazjalnych.

Konkurencje wymagały od uczniów wielkiej kreatywności, wyobraźni, zaangażowania, umiejętności wokalnych, tanecznych, aktorskich i wielu innych. Niezbędni byli klasowi liderzy, którzy zapanowali nad liczebnymi zespołami. Kłótnie, wiele godzin przygotowań i prób nie poszły na marne. Jak zwykle młodzież nie zawiodła.

Na początek prezentacja klasy zgodnie z wylosowanym gatunkiem filmowym. Przez scenę przetoczyła się rewia postaci.  Były żywe trupy z horrorów 1aLO,  postaci kultowych musicali z 2aLO, najśmieszniejsze postacie komediowe z 3bLO,  typowi dla  fantasy Elfy, Hobbici i Krasnoludy z 3aLO, postacie z najłzawszych melodramatów 1aGO, najsłynniejszy strażnik Teksasu  - Chuck Norris i wspierający go kowboje z 1bGO, obrońcy ojczyzny, żołnierze, patrioci z 2aGO, policjanci i złodzieje z 2bGO i wreszcie kosmici z 3aGO.

W drugiej konkurencji jury musiało wybrać najlepszy film w całości zrealizowany przez młodzież według oryginalnego scenariusza. Pomysłowość uczniów nie znała granic. Pozostałe konkursy były ściśle powiązane z filmami, trzeba było zaprojektować plakat do filmu oraz napisać piosenkę, wykorzystując znaną melodię. Rywalizację zakończył quiz dla rodziców.

 Poziom zmagań był bardzo wyrównany, każda klasa liczyła na zwycięstwo, ale w tym roku  przypadło ono w liceum klasie 3a, czyli znawcom fantasy. W kategorii gimnazjalistów najlepsza była klasa 2a z kreacją filmu wojennego. Pomysłów jednak należy pogratulować wszystkim występującym oraz wychowawcom, którzy wspierali swoich podopiecznych w ich działaniach. Nagrodzeni tradycyjnie pojadą do teatru. Sponsorami wyjazdu są Rada Rodziców LO oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego w Rogoźnie. Warto dodać, że przyznano także wyróżnienia specjalne:  najlepsza aktorka w roli pierwszoplanowej - Anastazja Swoboda, najlepszy aktor w roli pierwszoplanowej - Jonasz Jaworski, najlepsza aktorka w roli drugoplanowej - Patrycja Lűdtke, najlepszy aktor w roli drugoplanowej - Bartosz Machucki, najlepszy plakat - klasa 2A Gimnazjum, najlepsze wykonanie piosenki - Mateusz Czubek, najlepszy debiut - klasa 1A Gimnazjum, najlepsze kostiumy - klasa 3A LO.

Przyjemność ogłoszenia zwycięzców mieli bohaterowie kultowych filmów, np. Neo z "Matrixa", Joker czy Jack Sparrow - nauczyciele Liceum i Gimnazjum. Szczególne podziękowania należą się rodzicom, którzy zorganizowali grilla i kawiarenkę z pysznymi domowymi wypiekami oraz pracownikom administracji i obsługi szkoły, pomocnym w każdej sytuacji. Spotkanie z X muzą z całą pewnością zaliczyć należy do udanych. Więcej zdjęć na www.lorogozno.pl .